Gold Song #165: ĄĘ

Jutro początek tegorocznych egzaminów maturalnych. Za wszystkich zdających trzymam kciuki, ten odcinek cyklu Gold Song dedykuję właśnie Wam.

Początek maturalnych zmagań 7 maja rozpoczniemy (rozpoczniecie!), jak zwykle, od języka polskiego. Jako – nie da się tego ukryć – nauczyciel języka polskiego, mam dla zdających trzy rady: po pierwsze, czytajcie uważnie tekst i odpowiadajcie tylko na jego podstawie. Choćby nie wiem jakie głupoty tam wypisywali, a później o nie pytali, swoją wiedzę w tym momencie czerpcie właśnie z tych kilkudziesięciu zaprezentowanych zdań. Po drugie, wybierając temat do analizy, kierujcie się nie tylko znajomością lektury i zagadnienia, ale całej epoki, z której pochodzi dana książka. Nawet jeśli Wasza wiedza na temat lektury jest, powiedzmy, połowiczna, ale dobrze orientujecie się w okresie, z którego ona pochodzi, zawsze możecie w swoim wypracowaniu odnieść się do tzw. tła historyczno-literaciego, poszukać punktów zbieżnych z ówczesnym społeczeństwem. Po trzecie, i ostatnie – na miłość boską – używajcie znaków diakrytycznych, bo te ogonki, kropki i kreski nie zostały wymyślone „ot tak sobie”.

A na egzamin ustny z „polaka”, który przecież „za pasem”, polecam inny numer od Łony. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.