Lodowy singiel Shout Out Louds

Szwedzki indie rockowy kwintet Shout Out Louds przygotowuje słuchaczy na premierę czwartej studyjnej płyty. Przygotowuje i to nie byle jak! Zespół końcem ubiegłego roku wydał na singlu utwór „Blue Ice”, którego odsłuchać można z… lodowej płyty.

Shout Out Louds na szwedzkiej scenie obecni są od ponad dekady. Ich debiutancka płyta, zatytułowana „Howl Howl Gaff Gaff”, ukazała się w 2003 roku, a więc dwa lata od zawiązania grupy. Album, początkowo wydany jedynie na lokalnym rynku, okazał się tak dużym hitem, że zainteresowanie dystrybucją w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii wyraziło EMI. Płyta w lekko zmienionej formie (utwory i okładka różniły się od skandynawskiego wydania) ukazała się we wspomnianych krajach w drugiej połowie 2005 roku, zbierając przy okazji pochlebne recenzje krytyków (m.in. 3,5/5 w „Rolling Stone” i 4/5 na portalu Allmusic). Największy rozgłos w tamtym okresie przyniosły zespołowi dwa kawałki: „The Comeback” i „Please Please Please” (oba uplasowały się na Official Singles Chart, czyli zestawieniu najpopularniejszych singli w Wielkiej Brytanii).

Shout Out Louds (materiały prasowe, facebook.facebook.com/Shoutoutlouds)

Od tamtego momentu Shout Out Louds wydali dwa kolejne studyjne krążki („Our Ill Wills” w 2007 roku i „Work” w 2010 roku) oraz kilka epek. Każde z wydawnictw płytowych dostępne było już nie tylko na terenie Skandynawii, ale docierało także do odbiorców w całej Europie oraz na rynkach amerykańskim i azjatyckim. Grupa sporą rzeszę fanów zebrała także dzięki supportowaniu takich wykonawców, jak The Strokes, Kings of Leon czy The Essex Green, a więc współczesnych ikon indie rockowego grania.

W drugiej połowie 2012 roku Szwedzi zapowiedzieli, iż pracują nad czwartym studyjnym wydawnictwem. Płyta zatytułowana „Optica” wedle planów do sprzedaży trafić ma 26 lutego. Pierwszym utworem zwiastującym album był „Blue Ice”, który w formie singla ukazał się w listopadzie ubiegłego roku. Co ciekawe, zespół postanowił potraktować tytuł piosenki dosłownie i wydał ją w formie lodowego singla!

Oczywiście niemożliwe jest, aby w sklepie muzycznym czekała na nas płyta z lodu. Zespół, przy pomocy specjalistów, opracował prosty sposób, dzięki któremu każdy może „lodowy winyl” wytworzyć samodzielne. Zamiast typowego czarnego wosku w tekturowej okładce, kupując „Blue Ice” otrzymujemy silikonową formę płyty gramofonowej oraz butelkę wody destylowanej (jak zaznaczają artyści, dzięki użyciu właśnie tego rodzaju wody wytworzona przez nas płyta pozbawiona będzie pęcherzyków powietrza, co znacznie poprawi jakość odtwarzania). Zamrożoną płytę odtwarzać można na zwykłym gramofonie. Zestaw pozwala oczywiście na wielokrotną, samodzielną produkcję singla. O wszystkim informuje zresztą poniższy filmik.

Niecodzienna sprawa, prawda?

Zainteresowanych zachęcam również do obejrzenia oficjalnego teledysku zrealizowanego z myślą o „Blue Ice”.

Kilka dni temu szwedzki zespół zaprezentował również kolejny singiel zapowiadający album „Optica” – „Walking in Your Footsteps”. Tym razem Shout Out Louds postanowili nie szaleć i piosenkę nabyć można w formie – standardowego, jak na lodowe warunki – pliku elektronicznego.

Nie oszukujmy się – dożyliśmy takich czasów, w których więcej niż pięćdziesiąt procent wykonawców, poruszających się w danym gatunku, gra bardzo podobnie, płyty w warstwie muzycznej są niemal identyczne, rzadko zaskakuje nas coś nowego. Aby przyciągnąć uwagę nowego słuchacza trzeba zaskoczyć. Shout Out Louds się udało. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.