Gold Song #150: Loose Fit

Nie mam pojęcia, czy Wasze poniedziałki są „happy”, jednak członkowie formacji Happy Mondays zapewnili sobie to już samą nazwą. Ich czyny, piosenki i nadużywanie narkotyków było tylko dopełnieniem całości.

Happy Mondays – zdecydowanie jeden z kilku najbardziej niedocenionych zespołów brytyjskiej sceny rockowej, o którym w ostatnich latach po prostu zapomniano. Wpływ na taki obrót wydarzeń mieli zapewne sami muzycy i ich działania na przestrzeni minionych dwóch dekad, co nie zmienia faktu, że o autorach „Wrote For Luck” i „Kinky Afro” od czasu do czasu moglibyśmy mówić więcej.

Happy Mondays (foto: last.fm)

Zaczęli grać w 1980 roku, swój debiutancki krążek, o jakże długim tytule „Squirrel and G-Man Twenty Four Hour Party People Plastic Face Carnt Smile (White Out)”, wydając dopiero siedem lat później. Początek lat 90. był dla nich zdecydowanie najlepszym okresem. Okresem, który zakończył się… zawieszeniem działalności w 1993 roku. Jak się później miało okazać, nie był to pierwszy i ostatni rozbrat ze sceną. Do podobnej sytuacji dochodziło jeszcze dwa razy (w 2000 i 2010 roku). W 2012 roku Happy Mondays zaktualizowali swój status na „w związku z muzyką” i grają ponownie. Skoro o latach 90. mowa, na samym początku tamtej dekady grupa wypuściła album „Pills ‚n’ Thrills and Bellyaches”. Płyta (której producentem był m.in. supportujący Madonnę podczas jej ostatniej trasy koncertowej Paul Oakenfold) prezentowała brudny, industrialny funk-rock, we fragmentach nawiązujący także do dance, muzyki latynoskiej, jazzu i hip-hopu. Istny miszmasz odzwierciedlający stan psychiczny poszczególnych członków zespołu, którzy nie ukrywali swojej „fascynacji” wszelakiej maści środkami odurzającymi. – Odnieśliśmy sukces dzięki ecstasy – powiedział kiedyś Mark „Bez” Berry, tancerz i członek grupy. Słuchając chociażby piosenki „Loose Fit” trudno się z tym nie zgodzić. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.