Eskaubei & Pietz – Co by się nie działo EP

Historyczna chwila dla podkarpackiej sceny hip-hopowej: pierwszy rzeszowski winyl z rapem końcem grudnia 2012 roku ujrzał światło dzienne. Wszystko dzięki uporowi i pasji duetu Eskaubei & Pietz, który na tym właśnie nośniku zdecydował się wydać materiał zatytułowany „Co by się nie działo EP”.

Eskaubei i Pietz znają się od dość dawna. Rzeszowska scena hip-hopowa tworzyła się na ich oczach, jednak jako jej reprezentanci nie mieli okazji współpracować ze sobą tak ściśle jak ma to miejsce teraz. Zbliżyła ich szczególnie akcja Jammin 4′ Pietz, w ramach której zbierane są pieniądze na walkę z chorobą, z jaką zmaga się producent. Ponowne zacieśnienie kontaktów zakończyło się wejściem do studia i zarejestrowaniem materiału, który wydany został na wosku. Ich winyl, chociaż zielony, nie jest wcale owocem niedojrzałym.

Doświadczenie życiowe, kilka przykrych historii, zmaganie się z codziennymi przeciwnościami losu – wszystko to odbiło się na kolejnych numerach, nadając im charakter, który nie sposób przeoczyć. Chociaż „Co by się nie działo EP” nie jest płytą wybitnie przygnębiającą („Sunday”, „Regular Funk” i numer tytułowy dbają o to, aby było przy czym pokiwać głową), rozgoryczenie, żal, a nawet małe pretensje dostrzegalne są niemal co zwrotkę. „Jestem coraz bardziej zgorzkniały choć jeszcze przed trzydziestką” rapuje w jednym z kawałków Skubi, by w innym miejscu zadać pytanie o sens robienia muzyki i pełne poświęcanie się zajęciu, które nie przynosi żadnych profitów („zabiorę rap do trumny, ale czy zgarnę fejm i hajs?”). Rzeszowianin ma świadomość upływającego czasu oraz tego, że jego postać nie zostanie wybrana przez duży portal hip-hopowy do kolejnej akcji wyławiającej rapowe talenty. Postawie tej nie można się jednak dziwić – w końcu każdy chciałby „robić rap nie z podziemia tylko z wysokości Alp”, a połowa wybrańców Popkillera oraz person rapujących z Mesem na przystanku autobusowym nie osiąga poziomu reprezentanta Aspektu.

Zielony to kolor nadziei. Pomysł wydania płyty winylowej w takich właśnie barwach nie jest tutaj zapewne bez znaczenia. Bo własnie nadzieja, obok wspomnianych wcześniej smutków i rozliczania się z przeszłością („Nie Ty, nie my”), jest na epce tematem przewodnim. Co by się nie działo panowie dalej mają zamiar grać („tylko raz pisałem rapowy testament/to był fałsz, teraz mogę z tym iść w nieznane”), robić muzykę nie pod publikę i niczym rapowy Syzyf pchać pod górę swoją twórczość. Cieszy fakt, że w swojej misji nie są osamotnieni. W pracy nad płytą wsparli ich m.in. PeeRZet, Kaiteu i Tetris, który w singlowym utworze „Brat” kolejny raz udowodnił dlaczego to właśnie on osiągnął najwięcej z grona artystów zrzeszonych kilka lat temu pod banderą All Start Teamu.

Eskaubei & Pietz kończą 2012 rok z przytupem, podnosząc zarówno sobie, jak i całej podkarpackiej scenie poziom o level wyżej. Bez obecności na salonach, bez kontraktu z dużą wytwórnią i zapleczem, o które nie musi martwić się grupa przeciętnych polskich raperów. Panowie zapisują jednak po stronie plusów coś znacznie cenniejszego: szacunek odbiorców oraz pewność, że kolejny projekt ukończony został w zgodzie z ich muzycznym sumieniem, dzięki czemu bez wstydu mogą spojrzeć sobie i nam w oczy. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Eskaubei & Pietz „Co by się nie działo EP”
(2012; Forest Records/BonTon Group)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.