Gold Song #147: Tale

Dzisiejszy odcinek cyklu Gold Song utrzymany będzie w klimacie jazzu. Postarał się o to Tomasz Stańko, który w połowie lat 70. nagrał płytę „Balladyna”, na której znalazła się m.in. kompozycja „Tale”.

Krótka notka informacyjna niejako z obowiązku, ponieważ tak naprawdę tego pana powinniście dobrze znać. Tomasz Stańko od wielu lat uznawany jest za jednego z najważniejszych jazzowych trębaczy świata. W muzyce reprezentuje nurt free jazzu. W przeszłości grywał m.in. z Adamem Makowiczem i jego Jazz Darings oraz w grupie Krzysztofa Komedy. W 1968 roku postawił na własne nazwisko i stworzył słynny kwintet. W trakcie swojej kariery grywał z najlepszym, m.in. Davem Hollandem i Chico Freemanem. Ostatnim elementem bogatej dyskografii jazzmana jest album „Dark Eyes” wydany pod szyldem Tomasz Stańko Quintet w 2009 roku.

Tomasz Stańko (foto: Henryk Kotowski/Wikipedia Commons)

Ja w cyklu Gold Song wracam jednak do lat 70. i kompozycji „Tale”, która znalazła się na moim ulubionym albumie sygnowanym nazwiskiem urodzonego w Rzeszowie muzyka, zatytułowanym „Balladyna”. Wspomniany utwór napisali razem z Polakiem Dave Holland (bas) i Edward Vesala (perkusja). (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.