Startuje pierwsza edycja Rzeszów Jazz Festiwalu

Fani jazzu z Podkarpacia od pewnego czasu zacierali ręce i nareszcie doczekali się pierwszej edycji Rzeszów Jazz Festiwalu, który startuje dziś, 5 grudnia, w Tawernie Żeglarskiej koncertem Michał Milczarek Trio. Patronat nad festiwalem objęło AxunArts.

Rzeszów Jazz Festiwal to kolejna próba przywrócenia w stolicy Podkarpacia regularnych spotkań z najlepszą muzyką jazzową, propagowania kultury i muzyki improwizowanej. Organizatorzy mają nadzieję, że pierwsza edycja tej imprezy będzie kamieniem węgielnym pod prężnie rozwijający się rzeszowski festiwal jazzowy, który na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz miasta.

Poniżej szczegółowy program festiwalu.

5 grudnia – Michał Milczarek Trio, Tawerna Żeglarska (wstęp: 15 złotych)
6 grudnia – Mike Russell feat. Kłos & Dąbrowski Project, Europejska Galeria Sztuki Millenium Hall (wstęp: 15 złotych)
7 grudnia – Jazzpospolita, Boa Jazzy Club & Restaurant (wstęp: 15 złotych)
8 grudnia – „Młodszy brat bluesa – jazz” – Jazz Party, Stara Drukarnia (wstęp wolny)
9 grudnia – Wojtek Pilichowski Band, Red Zone (wstęp: 20 złotych)
11 grudnia – Pitz, Boa Jazzy Club & Restaurant (wstęp: 10 złotych)
12 grudnia – The Globetrotters, Europejska Galeria Sztuki Millenium Hall (wstęp: 20 złotych)

Wszystkie koncerty rozpoczną się o godzinie 20.

Bilety na poszczególne koncerty dostępne w klubach oraz punkcie informacyjnym Millenium Hall (parter). Bilety na wszystkie koncerty dostępne w Love Bar w Millenium Hall (parter).

Michał Milczarek Trio (foto: http://www.facebook.com/mmtrzy)

Michał Milczarek Trio to przede wszystkim: wyjątkowi muzycy tworzący zespół. Dlatego na koncertach zespołu usłyszeć można zarówno elementy jazzu, jak i bluesa, rocka czy ambientu i psychodelii. Szerokie inspiracje sięgające od J. Scofielda czy P. Metheny’ego, aż po S. Hendersona i M. Landaua. Przestrzeń spotykana często we współczesnym jazzie, nawiązująca jednak do tradycji muzyki fusion.

Mike Russell (foto: myspace.com/mikerussellband)

Mike Russell feat. Kłos & Dąbrowski Project. Mike Russell jest założycielem jazz-rockowej formacji Walter Forest, która w latach siedemdziesiątych współpracowała z Andy Warholem. Wielkim sukcesem w karierze kompozytorskiej Mike Russella była płyta „Black Woman” nagrana przez Glorię Taylor i nagrodzona statuetką Grammy. W 1996 roku Mike Russell założył zespół o nazwie Mike Russell Band, łączącym jazzowo- soulowo- funkowe brzmienia. Obecnie jest członkiem oraz współzałożycielem zespołu Black Heritage.

Jazzpospolita (foto: materiały prasowe)

Jazzpospolita to jeden z najciekawszych „młodych” zespołów na polskiej scenie jazzowej. Od chwili debiutu w 2008 roku grupa zagrała około 150 koncertów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, Rosji, Bułgarii i Rumunii, występując m.in. na festiwalach Open’er, Męskie Granie 2011 i 2012, London Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival, Garana Jazz Festival, Kaliningrad City Jazz. Uznanie dla występów Jazzpospolitej na żywo wyraziła redakcja Trzeciego Programu Polskiego Radia, nazywając zespół odkryciem koncertowym roku 2011.

Wojtek Pilichowski (foto: materiały prasowe)

Płyty Wojtka Pilichowskiego rozeszły się w kraju i za granicą w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy, a on sam był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Siedmiokrotnie został wybrany najlepszym polskim basistą przez czytelników magazynu „Gitara i Bas”, jest też czterokrotnym laureatem nagrody Play Box – przyznawanej przez Polskie Rozgłośnie Radiowe. Od 2005 roku gości na wszystkich festiwalach basowych: Euro Bass Day (Włochy), European Bass Day (Niemcy), UK Bass Day, Bass Player Live (USA). Wspólnie z Leszkiem Możdzerem otwierał koncert samego Marcusa Millera.

Pitz (foto: materiały prasowe)

Pitz to formacja powołana przez Jacka Nizioła, muzyka związanego z rzeszowską sceną alternatywną. Grupa tworzy muzykę wielowymiarową i trudną do sklasyfikowania mieszankę jazzu, yassu, elektroniki, ambientu, a przede wszystkim improwizacji. Każdy z elementów w twórczości zespołu jest ważny i traktowany symbolicznie; począwszy od tytułu po dobór instrumentarium i kompozycje.

Zespół The Globetrotters (foto: materiały prasowe)

The Globetrotters, jako zespół, powstał jesienią 1999 roku z inicjatywy wibrafonisty oraz kompozytora Bernarda Maseliego. Zaprosił on do współpracy saksofonistę i flecistę Jerzego Główczewskiego oraz wokalistę Jakuba Badacha. Nietypowy skład instrumentalny (głos, saksofony, flet, elektroniczny wibrafon oraz instrumenty perkusyjne) i brzmienie zespołu polegające na wykorzystaniu różnych, nieraz odległych stylistycznie gatunków muzycznych (funk, r&b, jazz, etno, fusion) stanowi o bardzo oryginalnym obliczu The Globetrotters zespołu, który nie ma odpowiednika na rodzimej (i nie tylko) scenie muzycznej.

Rzeszów Jazz Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Rzeszów. Za organizację odpowiada Funky Flow Productions i Stowarzyszenie Kulturalne – ArtMotive. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.