Gold Song #143: Trzy zapałki

Początek lat 80. W zamachu ginie Lennon, Wojtyła w podobnej sytuacji ma natomiast więcej szczęścia. W Polsce zaczynają się poważne protesty robotnicze, a władza w odpowiedzi wprowadza stan wojenny. W takim okresie fonograficzny debiut zalicza grupa TSA.

Nazywani prekursorami polskiego heavy metalu, muzycy TSA w dorobku mają sześć albumów studyjnych (siedem licząc wersję polsko- i anglojęzyczną materiału „Heavy Metal World”). Do tego kilka krążków koncertowych oraz kompilacji typu „the best of”. Pierwsze kroki na scenie stawiali w 1979 roku, by później kilka razy zawieszać działalność i wznawiać ją. Skład grupy ulegał za każdym razem korektom. W sumie barwy TSA reprezentowało kilkunastu muzyków, w tym m.in. Marek Raduli, Paweł Mąciwoda (aktualnie grający w zespole Scorpions), Janusz Niekrasz czy Marek Piekarczyk.

Albumem długogrającym formacja debiutowała w 1983 roku. Materiał zatytułowany po prostu „TSA” składa się z ośmiu utworów. „Trzy zapałki” – piosenka wybrana do dzisiejszego odcinka cyklu – przez sporo osób uznawana jest za najlepszy fragment wspomnianej płyty. Stąd też chęć przypomnienia jej na łamach blogu. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.