Pierwszy album z niepublikowanymi utworami Jerzego Miliana

„When Where Why” to tytuł pierwszej płyty z przygotowywanej przez GAD Records serii z nieznanymi wcześniej nagraniami Jerzego Miliana. Choć w sklepach płyta pojawi się dopiero 8 grudnia, jest już dostępna u wydawcy.

Niezwykle bogata twórczość Jerzego Miliana nie miała dotąd pokrycia w dostępnych wydawnictwach. „When Where Why” jest tego doskonałym przykładem – to zbiór zapomnianych, w większości nieznanych nagrań z lat 70., zarejestrowanych w NRD z pomocą big bandu Güntera Gollascha. Tylko jedno z nich ukazało się na płycie winylowej. Inny służył za tło muzyczne w programach BBC. Teraz te przebojowe, big-bandowe kompozycje z mocnym beatem i rozmarzone bossa novy wreszcie trafiają do słuchaczy w zremasterowanej, oczyszczonej wersji. – To wciąż jest jazz, lecz taki, do którego można tańczyć – mówi Milian. Materiałowi towarzyszy książeczka z obszernym szkicem (także po angielsku) oraz nieznanymi zdjęciami. Choć handlową premierę płyty zaplanowano na 8 grudnia, niecierpliwi już teraz znajdą ją bezpośrednio u wydawcy (odwiedź sklep.gadrecords.pl). Poniżej okładka oraz lista utworów, jakie znalazły się na płycie.

Okładka płyty „When Where Why”

1. „Acht und Dreizig”
2. „Wo ist die Socke”
3. „Die Bunten Balkone”
4. „Melodie über Einsamkeit”
5. „Signor Cosmalino”
6. „Bagira”
7. „Melodie für Miehatsch”
8. „Glück beim Zahnarzt”
9. „Wasserpfeife Blues”
10. „Kindermärchen”
11. „Wann Wo Warum”
12. „Der Lustige Witwer”
13. „Vier Tapfere Kollegen”
14. „Treffung S-Bahn”
15. „Mademoiselle Horror”

Jerzy Milian, uznawany za najlepszego polskiego wibrafonistę, grał z takimi gwiazdami, jak Krzysztof Komeda czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Przez ćwierć wieku prowadził w Katowicach Orkiestrę Rozrywkową PRiTV, której nagrania do dzisiaj cieszą się wielką popularnością na zachodzie Europy (także na tanecznych parkietach!). Jego winylowe płyty osiągają wysokie ceny, a sam Milian uważany jest za ikonę polskiego jazzu.

„When Where Why” otwiera serię „Jerzy Milian Tapes”, w której ukazywać się będą nagrania artysty dokonane w Polsce, NRD, Czechosłowacji czy Belgii. Druga część serii, „Blues for Praha”, ukaże się na początku 2013 roku i będzie zawierać swingujące, wibrafonowe nagrania z lat 1965-66. W przygotowaniu także książka ze wspomnieniami artysty. (MAK/materiały prasowe GAD Records)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.