Gold Song #141: Gotlandia

Gotlandia to, o ile dobrze pamiętam jeszcze lekcje geografii w liceum, wyspa znajdująca się na Bałtyku należąca do Szwecji. „Gotlandia” to także tytuł utworu skomponowanego przez Marka Napiórkowskiego, który postanawiam przypomnieć w dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song.

W ostatnią sobotę, 27 października, 43. rocznice urodzin obchodził jeden z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych – Marek Napiórkowski. Postać to, jak powszechnie wiadomo, nietuzinkowa. Oprócz trzech autorskich płyt („NAP”, „Wolno” i „KonKubiNap” nagranej jako Marek Napiórkowski Trio), muzyk ma na swoim koncie masę gościnnych występów. Odpowiedzialny jest także za produkcję sporej ilości utworów. W swoje karierze „Nap” miał okazję współpracować z m.in. Patem Methenym, Leszkiem Możdżerem, Mino Cinelu, Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Grzegorzem Turnauem, Henrykiem Miśkiewiczem, Dorotą Miśkiewicz, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Ścierańskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Grzegorzem Skawińskim… Wymieniać można by naprawdę długo, bowiem Napiórkowskiego i jego gitary usłyszymy na ponad stu (stu!) różnych płytach.

Marek Napiórkowski

W cyklu Gold Song zatrzymujemy się jednak na rozdziale kariery solowej artysty, a konkretnie jego drugiej autorskiej płyty zatytułowanej „Wolno”. Album ten ukazał się w 2007 roku nakładem wytwórni Universal Music Polska i zawierał w sumie dziewięć utworów (tylko jeden z nich nie był kompozycją instrumentalną). Na krążku, konkretnie pod numerem szóstym, znajdziemy kompozycję „Gotlandia”. Świetny kawałek rozpoczynający się spokojnym pianinem Michała Tokaja, do którego mniej więcej po minucie dołączają gitara gospodarza i Michał Miśkiewicz na perkusji. W dalszej części wszystko uzupełnione zostaje dodatkowo harmonijką, na której gra urodzony w Szwajcarii mistrz tego instrumentu – Grégoire Maret. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.