Bionulor odda hołd Erikowi Satie

Jeszcze w tym roku ukaże się trzeci autorski album Bionulora. Materiał inspirowany postacią i twórczością Erika Satie utrzymany będzie w stylistyczne muzyki elektronicznej i ambientu. Już dzisiaj sprawdzić można promomix płyty, który obok informacji o artyście publikuję w dalszej części wpisu.

Bionulor to jednoosobowy projekt muzyczny założony w 2006 roku przez Sebastiana Banaszczyka i działający w obszarze muzyki eksperymentalnej według autorskiej metody twórczej nazwanej „100% sound recycling”. Oznacza to, że każdy utwór tworzony jest bez użycia instrumentów (czy to prawdziwych, czy wirtualnych), a jedynie na podstawie obróbki tylko jednego krótkiego fragmentu zarejestrowanego już wcześniej materiału dźwiękowego. Jest to materiał nieprzypadkowy i dobierany według ściśle określonego koncepcyjnego klucza. Pochodzi głównie z nagrań już istniejących, obecnych w kulturze i stanowiących dźwiękową dokumentację ludzkości. To fragmenty znalezione na starych taśmach, płytach winylowych, w archiwach – dźwiękowe „odpady” cywilizacji.

Bionulor (foto: materiały prasowe)

Debiutancka płyta „Bionulor”, wydana w styczniu 2009 roku, była próbą odkrycia w zupełnie nowym kontekście muzyki dawnej, szczególnie tej z okresu Średniowiecza i Renesansu. Powstała tylko i wyłącznie na bazie obróbki dźwięków wydobywanych z instrumentów klasycznych, i pochodzących z nagrań już istniejących. Nie była to jednak reinterpretacja utworów dawnych kompozytorów, lecz swoista archeologia dźwięku, której efekty oscylowały od melancholijnych, ascetycznych pejzaży dźwiękowych do bardziej abstrakcyjnych form, nie mających wiele wspólnego z materiałem wyjściowym.

Tematem kolejnego autorskiego albumu „Sacred Mushroom Chant”, wydanego w styczniu ubiegłego roku, był ludzki głos. Każdy spośród pięciu utworów powstał w oparciu o jeden oddzielny fragment dźwiękowego materiału źródłowego. Podstawę stanowiły tu archiwalne nagranie szamańskiej pieśni związanej z ceremonią zażywania halucynogennych grzybów, japońska tradycyjna pieśń pozyskana z kolekcji starych winylowych płyt, słynne zdanie Neila Armstronga stąpającego po Księżycu, fragment wywiadu z Marcelem Duchampem opowiadającym o swoim pierwszym ready-made, w końcu głos samego Sebastiana Banaszczyka wypowiadającego zdanie przypisywane Hasanowi ibn Sabbah („Nic nie jest prawdziwe”).

Bionulor tworzy również muzykę teatralną. W czerwcu 2011 roku w warszawskim Teatrze Powszechnym miała miejsce premiera „Koriolana” Williama Shakespeare’a, do którego oryginalną muzykę napisał Bionulor. To dźwięki odwołujące się zarówno do inspiracji muzyką klasyczną, jak i bardziej eksperymentalne muzyczne wizje, wpisujące się w nowoczesną interpretację tekstu wielkiego angielskiego dramaturga. Kolejna muzyka teatralna Bionulora towarzyszyła autorskiemu monodramowi Sylwii Oksiuty „SKAZAna”, którego premiera miała miejsce w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie w marcu tego roku. Mroczne, abstrakcyjne i klaustrofobiczne dźwięki towarzyszyły przejmującej historii molestowanej seksualnie dziewczyny. Bionulor opublikował również kilka premierowych nagrań na płytach składankowych.

Okładka płyty „Erik”

Najnowszy, trzeci album Bionulora to płyta w całości zainspirowana postacią i twórczością Erika Satie. Wszystkie utwory powstały tylko i wyłącznie na podstawie obróbki jednej z jego najsłynniejszych kompozycji „Gymnopédies”, według autorskiej metody pracy Bionulora „100% sound recycling”. Oniryczna mikro-melancholia przeplata się tutaj z surrealistycznymi grami wyobraźni, stanowiąc pomost pomiędzy dwoma odległymi w czasie i przestrzeni muzycznymi światami. Nagrania powstały pomiędzy grudniem 2007 a kwietniem 2012 roku. Za mastering materiału odpowiada Taylor Deupree, zaś całość graficznie oprawiła Martyna Kowalczyk.

Album ukaże się w tym roku nakładem Requiem Records. Promomix płyty „Erik” sprawdzić można poniżej. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.