Program Festiwalu Art Fest 2012 (16.11 – 07.12.2012 r., Tarnów)

Na przełomie listopada i grudnia tego roku w Tarnowie odbędzie się dziewiąta edycja festiwalu sztuki Art Fest im. Bogusława Wojtowicza. Na imprezę złoży się szereg wydarzeń kulturalnych: wystawy, spektakle, warsztaty oraz koncerty muzyczne. Szczegóły festiwalu oraz cały program przedstawiam w dalszej części wpisu.

Tegoroczna edycja Festiwalu Art Fest odbędzie się w dniach od 16 listopada do 7 grudnia. Miłośnicy literatury, fotografii, teatru i muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach niecodziennych, niezwykłych i dających do myślenia. Wszystko dzięki organizatorom: BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce oraz Tarnowskiemu Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych.

I tak, na sam początek, 9 listopada (piątek) w siedzibie BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie (plac Dworcowy 4) odbędzie się Prolog Art Festu, w ramach którego od godziny 18:30 otwarta zostanie wystawa „Sen jest drugim życiem”. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert KR736EJ (Piotr Lutyńskie i przyjaciele).

Maciej Maleńczuk – muzyczna gwiazda Art Festu 2012

Tak naprawdę Art Fest 2012 rozpoczęty zostanie tydzień później, 16 listopada. Tego dnia na miłośników sztuki organizatorzy przygotowali dwa wydarzenia. Najpierw, o godzinie 18:00, na tarnowskim Rynku odbędzie się plenerowa wystawa fotografii „Afterimage”. Godzinę później w Centrum Sztuki Mościce, po oficjalnej części otwierającej Festiwal, wystąpi Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing.

W weekend, 17-18 listopada, w siedzibie BWA po raz pierwszy w historii Festiwalu odbędzie się tzw. Mały Art Fest. Punkt programu skierowany dla młodszego pokolenia zawierał będzie m.in. warsztaty dla dzieci oraz pokaz kultowych polskich filmów animowanych. Wstęp na warsztaty jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Drugi tydzień Festiwalu rozpocznie się już w czwartek, 22 listopada. Wówczas na dworcu PKP w Tarnowie będzie mieć miejsce „Opera dworcowa”, której reżyserem i scenarzystą jest Marcin Polak. W tym niecodziennym projekcie udział wezmą Dorota Wójcik i Przemysław Rezner.

Tego samego dnia, BWA zaprasza na spotkanie autorskie z Piotrem Sarzyńskim – redaktorem działu kultura w tygodniku „Polityka”, autorem książki „Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?”. Podczas spotkania, oprócz możliwości zadania dziennikarzowi pytania, możliwe będzie poproszenie gościa o autograf oraz dedykację na książce.

Zbigniew Jakubek ze swoim kwartetem zagra już 23 listopada

Dzień później, 23 listopada, Art Fest przeniesie się do Mościć i tamtejszego Centrum Sztuki. O godzinie 19:00 rozpocznie się wernisaż wystawy czeskiego mistrza fotografii Jana Saudka. Gościem specjalnym wernisażu będzie Sará Saudková, której zdjęcia również zostaną zaprezentowane. Po atrakcjach związanych ze sztuką wizualną przyjdzie czas na muzykę. O dobry nastrój zadba Zbigniew Jakubek Quartet, którego koncert rozpocznie się o godzinie 19:45.

Trzeci tydzień tegorocznego Festiwalu upłynie pod znakiem performance’u muzyczno-filmowego Andrzeja Juszczyka i Lili Kalinowskiej (czwartek, 29 listopada, godzina 18:00; siedziba BWA), stand-upu w wykonaniu Rafała Rutkowskiego (również 29 listopada, godzina 19:30, Centrum Sztuki Mościce), premierowego pokazu fotograficznych kolaży autorstwa Andrzeja Dudzińskiego (piątek, 30 listopada, godzina 18:00; Centrum Sztuki Mościce), koncertu muzyki bałkańskiej w wykonaniu zespołu Fanfara Kalashnikov (30 listopada, godzina 18:30; Centrum Sztuki Mościce).

Grudniowe wydarzenia, jakie znajdziemy w programie Festiwalu, obejmować będą kolejną propozycję dla najmłodszych miłośników sztuki. W sobotę i niedzielę (1-2 grudnia) w siedzibie BWA, w ramach Małego Art Festu, odbywać będą się warsztaty scenografii dla dzieci, które poprowadzi Anna Adamiak.

Art Fest 2012 oficjalnie zakończony zostanie w piątek 7 grudnia w Centrum Sztuki Mościce koncertem Julii Marcell, która Tarnów odwiedzi już trzeci raz w historii.

Tydzień po zamknięciu Festiwalu, 14 grudnia, odbędzie się także jego epilog w postaci spektaklu Teatru Aprapla pt. „Gdy człowiek śpi, budzą się Galifony”. Miejscem tego wydarzenia kulturalnego będzie siedziba BWA. Początek o godzinie 18:00.

Poniżej pełny program Festiwalu.

9 listopada
Prolog ArtFestu:
Wernisaż wystawy „Sen jest drugim życiem” (artyści: Stefan Grabiński, Elżbieta Jabłońska, Andrzej Juszczyk, Lila Kalinowska, Piotr Lutyński, Holger Mandel, Jacek Niegoda, Karolina Niwelińska, Agnieszka Piksa, Marcin Polak, Agnieszka Polska, Michał Poręba / Aprapla, Jadwiga Sawicka, Krzysztof Skoczylas, Julita Wójcik; wystawa czynna do 16 grudnia 2012 r.);
KR736EJ – koncert Piotra Lutyńskiego i przyjaciół;
BWA (Pl. Dworcowy 4)
Start: godzina 18:30
Wstęp wolny

16 listopada
„Afterimage” – wernisaż plenerowej wystawy fotografii
Rynek
Start: godzina 18:00
Wstęp wolny

16 listopada
Koncert Macieja Maleńczuka z zespołem Psychodancing
Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1)
Start: godzina 19:00
Impreza biletowana*

17-18 listopada
Mały Art Fest: Se-ma-for – warsztaty dla dzieci, pokaz kultowych polskich filmów animowanych
BWA (Pl. Dworcowy 4)
Wstęp wolny (obowiązują zapisy: biuro@gm.tarnow.pl, 146888820, ilość miejsc ograniczona)

22 listopada
Opera dworcowa – scenariusz i reżyseria: Marcin Polak, zaśpiewają: Dorota Wójcik i Przemysław Rezner
BWA (Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4)
Start: godzina 6:30-8:00 i 16:00-18:00
Wstęp wolny

22 listopada
„Blaski i wrzaski”: spotkanie z Piotrem Sarzyńskim – redaktorem działu kultura „Polityki”, autorem książki „Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?”
BWA (Pl. Dworcowy 4)
Start: godzina 18:00
Wstęp wolny

23 listopada
Wernisaż wystawy czeskiego mistrza fotografii Jan Saudek
Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1)
Start: godzina 19:00
Wstęp wolny (tylko dla dorosłych!; wystawa czynna do 12 stycznia 2013 r, bilety: 3 i 2 zł)
Sará Saudková – gość specjalny wernisażu, ze swoim cyklem zdjęć (wystawa w Red Galery Cafe, CSM; wstęp wolny)

23 listopada
Koncert jazzowy: Zbigniew Jakubek Quartet
Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1)
Start: godzina 19:45
Impreza biletowana*

29 listopada
Wieczór GRoza, GRoteska, GRabiński (performance muzyczno-filmowy Andrzeja Juszczyka i Lili Kalinowskiej + „Głucha przestrzeń. Opowieść o Stefanie Grabińskim” Elizy Krzyńskiej-Nawrockiej)
BWA (Pl. Dworcowy 4)
Start: godzina 18:00
Wstęp wolny

29 listopada
Rafał Rutkowski – Tańczący z myślami (stand-up comedy)
Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1)
Start: godzina 19:30
Impreza biletowana*

30 listopada
Andrzej Dudziński – premierowy pokaz fotograficznych kolaży, wernisaż wystawy
Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1)
Start: godzina 18:00
Wstęp wolny

30 listopada
Koncert muzyki bałkańskiej – zespół Fanfara Kalashnikov
Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1)
Start: godzina 18:30

1-2 grudnia
Mały ArtFest: Anna Adamiak – warsztaty scenografii dla dzieci
BWA (Pl. Dworcowy 4)
Start: godzina 11:00
Wstęp wolny (obowiązują zapisy: biuro@gm.tarnow.pl, 146888820, ilość miejsc ograniczona)

7 grudnia
Koncert Julii Marcell
Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1)
Start: godzina 19:00
Impreza biletowana

14 grudnia
Epilog Festiwalu: „Gdy człowiek śpi, budzą się Galifony” – spektakl Teatru Aprapla
BWA (Pl. Dworcowy 4)
Start: godzina 18:00
Wstęp wolny

Bilety do nabycia w BWA Galerii Miejskiej (Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, I piętro, pon.-pt. 8.00-16.00, tel. 146888820, biuro@gm.tarnow.pl) i Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1, pon.-pt. 8.00-20.00, sob.-niedz. 13.00-20.00, tel. 146334604)

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 2003 roku. Przez trzy-cztery kolejne weekendy od połowy listopada do początku grudnia jest najważniejszym wydarzeniem tarnowskiej jesieni kulturalnej. Intencją pomysłodawcy Festiwalu, nieżyjącego już niestety Bogusława Wojtowicza, było stworzenie festiwalu, który będzie miał formułę bliską jazzowej improwizacji, gdzie mieszać będą się różne dziedziny sztuki, a zapraszani artyści będą mieć żywy kontakt z publicznością i będą mieli okazje realizować swoje własne niesztampowe projekty. Festiwal to wystawy, koncerty, spektakle, happeningi, spotkania z artystami i warsztaty.

Bogusław Wojtowicz – pomysłodawca festiwalu

Co ważne, Art Fest obejmuje swoim zasięgiem całe miasto. Poszczególne wydarzenia, w zależności od ich charakteru i klimatu, odbywają się w tarnowskich instytucjach kultury: Galerii, Teatrze, Centrum Sztuki, w kawiarniach, na Rynku, w przestrzeni publicznej.

W ośmiu dotychczasowych edycjach Festiwalu w Tarnowie gościli wybitni artyści z Polski i świata, ukazujący szerokie ujęcie sztuki, która nie zna granic. Art Fest swoją obecnością w przeszłości zaszczycili m.in. Andrzej Dudziński, Ryszard Horowitz, Łódź Kaliska, Wojciech Prażmowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Świetlik, Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski, Krystyna Czerni, Giulia y Los Tellarini, Nigel Kennedy & Kroke, Tomasz Stańko, Osjan, Susan Weinert, Voo Voo i Haydamaky, Czesław Śpiewa.

Festiwal Art Fest był wielokrotnie nagradzany przez dziennikarzy i tarnowian w kategoriach najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku.

Relacja z Festiwalu – tuż po jego zakończeniu – oczywiście na AxunArts. Tak było w roku ubiegłym – Relacja: Festiwal Art Fest 2011 (23.11 – 10.12.2011 r.). (MAK/materiały prasowe BWA)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.