Michał Milczarek Trio – The Big Game EP

Istnieją od niedawna, chociaż na polskiej scenie obecni są nie od wczoraj. Grupa Michał Milczarek Trio zadebiutowała końcem września tego roku epką „The Big Game”. Czy po materiał, na którym znalazły się cztery utwory, warto sięgnąć? Zapraszam do sprawdzenia recenzji.

Michał Milczarek Trio to formacja nowa, debiutująca właśnie na polskiej scenie. Scenie, którą jednak poszczególni członkowie grupy znają dość dobrze, a wszystko dzięki współpracy z innymi przedstawicielami krajowej kultury (m.in. Markiem Raduli, The Cookies i NuSoulCity). Milczarek, Mateusz Modrzejewski i Bartek Łuczkiewicz zupełnymi żółtodziobami zatem nie są, co doskonale słychać na ich pierwszej wspólnej płycie „The Big Game”.

Michał Milczarek Trio (foto: http://www.facebook.com/mmtrzy)

Chociaż trio swoim składem (gitara – bas – perkusja) nawiązuje do bardzo popularnego schematu grup jazzowych (i około jazzowych), to sam jazz jest na „The Big Game” jedynie elementem większej muzycznej układanki. Dominuje tutaj fusion, czego dobitnym przykładem utwór „Motley”, gdzie rockowe wpływy są najbardziej słyszalne. Co warte zaznaczenia, lider zespołu nie zdominował swoich kolegów permanentnie. Chociaż wszystkie cztery numery, jakie znalazły się na płycie, kompozytorsko wyszły spod jego ręki, a gitara jest tutaj bezsprzecznie instrumentem przewodnim, sekcja rytmiczna nie schodzi wcale na dalszy plan. Cały sekret tak udanego „muzycznego związku” myślę w tym, że panowie Łuczkiewicz i Modrzejewski są na tyle silnymi osobowościami i dobrymi muzykami, że trudno byłoby ich „zagłuszyć”. Bardzo dobrze dostrzegalne są te momenty (np. „Where Is My Pillow?”), gdzie każdy z trzech instrumentów współgra i współbrzmi, dając w efekcie materiał dopracowany, spójny i po prostu wart naszej uwagi.

Nie chcę wyprzedzać faktów (do sprawdzenia pozostało jeszcze kilka płyt, a i rok kończy się za nieco ponad dwa miesiące), jednak „The Big Game” może okazać się jedną z dwóch (trzech?) najlepszych debiutanckich płyt, jakie ukazały się w 2012 roku w krajowym jazzie. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Michał Milczarek Trio „The Big Game”
(2012; wydanie własne)

„The Big Game EP” nabywać można bezpośrednio u muzyków po koncertach lub pisząc na maila: mmtrzy@gmail.com.

Jedna uwaga do wpisu “Michał Milczarek Trio – The Big Game EP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.