Makaruk z nowym albumem „Erotyki ludowe”

Zdrada, zauroczenie, rozstanie, namiętność – niemal wszystkie odcienie miłości duchowej i cielesnej będzie można odnaleźć w najnowszym projekcie „Erotyki ludowe”. Ten nowy, odważny projekt muzyczny Makaruka łączy polską tradycję ludową i współczesne brzmienia elektroniki, jazzu i ambientu. Do współpracy Makaruk zaprosił m.in. Michała Urbaniaka, Tymona Tymańskiego oraz tuwińskiego szamana, Gendosa.

Makaruk to projekt Dariusza Makaruka. Muzyk współtworzy projekty zaliczane do czołówki polskiego jazzu, m.in. specjalny projekt audiowizualny Michała Urbaniaka oraz performance koncertowo-filmowy z udziałem Tomasza Stańko, Mariusza Wilczyńskiego i Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego. Jako wykonawca współpracuje aktualnie z Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Tymonem Tymańskim i Janem Smoczyńskim.

Makaruk (foto: Adrian Kwidzyński)

Dariusz Makaruk, muzyk i producent, postanowił pogodzić ze sobą dwa, zdawałoby się przeciwstawne muzyczne światy. Wziął na warsztat ludowe teksty i melodie i zaaranżował je na sposób jazzowy, orkiestrowy, klubowy czy elektroniczny, zachowując jednak ich oryginalne brzmienie. W rezultacie powstał odważny i muzycznie zaskakujący album, który pozwala spojrzeć na naszą tradycję z całkiem nowej perspektywy. Słowa nastrojowych ballad, kołysanek czy żartobliwych erotyków wyśpiewuje kobiecy Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Naturalność, z jaką pieśniarki podają teksty oraz nowoczesna aranżacja, uwypuklają szeroki erotyczny podtekst utworów, który zwykle wpisany jest w ludowe przyśpiewki, a o którym często zapominamy.

Do współpracy przy kreowaniu niezwykłego brzmienia albumu Dariusz Makaruk zaprosił Michała Urbaniaka, Tymona Tymańskiego, Gendoisa, saksofonistę i twórcę stylu flap Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego oraz Antoniego Gralaka – trębacza i kompozytora związanego ze sceną drum’n’bassową.

Płytę promować będzie utwór „Oj siano” – pastisz romantycznego duetu, w którym pikantny tekst o nieodpartej chęci spędzenia nocy z dziewczyną wykonuje Tymon Tymański. Opiera mu się, nie bez swady, ale i nie bez przaśnej kokieterii chór kobiecych głosów z Zespołu Śpiewaczy z Rudy Solskiej.

Premiera płyty Makaruka „Erotyki ludowe” zaplanowana jest na 8 października. Materiał ukaże się nakładem wytwórni Karrot Kommando. (MAK/materiały prasowe Karrot Kommando)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.