Oryginał vs Cover #72: Moje jedyne marzenie

Anna Jantar bez wątpienia jest jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Gwiazda lat 70. pozostawiła po sobie sporo przebojów, które śpiewa do dzisiaj wielu z nas. Takim evergreenem jest piosenka „Moje jedyne marzenie”.

Przeważnie jest tak, że imienne albumy są debiutanckimi. W przypadku Anny Jantar było inaczej. Płyta zatytułowana jej nazwiskiem ukazała się w 1979 roku jako czwarta w kolejności. Czwarta i niestety ostatnia. Rok później wokalistka zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej.

Wspomnianą, ostatnią w dorobku Jantar płytę rozpoczyna utwór „Moje jedyne marzenie” napisany wspólnie przez tekściarza Bogdana Olewicza i Jarosława Kukulskiego – kompozytora, a prywatnie męża piosenkarki.

„Życia mała garść”, czyli specjalny koncert dedykowany Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu był jedną z atrakcji 49. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, jaki odbywał się na początku czerwca tego roku. Koncert, w którym udział wzięli m.in. Kasia Kurzawska z zespołu SOFA, Czesław Mozil i Kuba Badach, nie był transmitowany przez Telewizję Polską (kiedyś nie do pomyślenia, dzisiaj normalna rzeczywistość). Dopiero kilka dni temu na antenie TVP Polonia mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć to, co widzowie zebrani kilka miesięcy temu w opolskim amfiteatrze. Powtórzę to, co napisałem na łamach facebooka: ten koncert powinien zostać wydany, ku pamięci, w formie płyty CD, a najlepiej w formie zestawu CD+DVD. Tak fenomenalne wydarzenia nie mają miejsca codziennie.

Chociaż w ramach koncertu „Życia mała garść” zaśpiewano kilka ciekawych utworów, ja do cyklu Oryginał vs Cover wybrałem piosenkę „Moje jedyne marzenie”. Tutaj w wykonaniu Doroty Miskiewicz. (MAK)

6 uwag do wpisu “Oryginał vs Cover #72: Moje jedyne marzenie

 1. Bardzo miłe wspomnienie. Wkradł się tu jednak drobny błąd – ostatnia płyta Anny Jantar została nagrana w 1979 r., ale ukazała się w 1980 r. – już po śmierci artystki.

  Polubienie

 2. Uwierz mi proszę, że ta płyta ukazała się w 1979 roku. Naprawdę tak było. Już nie będę wrzucał linków do for z pirackimi plikami mp3, gdzie album ten katalogowany jest jako wydany w 1979 roku (jeśli masz ochotę sprawdzisz to sam w googlach). Wrzucę jedynie odnośnik do forum dyskusyjnego 80s.pl:
  http://forum.80s.pl/viewtopic.php?t=14645&sid=322eadfa728bad6c1cc5698c11cd581b

  Kolejny link do kolekcji jakiegoś, nieznanego mi człowieka (znajdź płytę „Anna Jantar” na liście; LP jest datowane na 1979 r.):
  http://www.myrecordcrate.com/view.php?order=artist&showall=1&userId=192

  Kolejny link (być może najmniej wiarygodny, bowiem wszyscy wiemy, jak można manipulować wikipedią, ale jednak jest); sekcja z wyszczególnionymi gościnnymi udziałami B. Meca:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_Mec#Go.C5.9Bcinnie

  Następnie, niemieckojęzyczny portal z płytami:
  http://www.musik-sammler.de/media/529994

  Rosyjska strona, także podająca rok 1979 za właściwy:
  http://rockdisco.narod.ru/Labels/P/Pronit.htm

  Żebyś mnie źle nie zrozumiał – ja nie neguję faktu, że płyta „Anna Jantar” ukazała się w 1980 roku. Tak, ona ukazała się w 1980 roku nakładem Tonpressu. Jednak z logiem Pronitu ukazała się rok wcześniej. ;)

  Polubienie

 3. Doceniam starania w wyszukiwaniu źródeł. :)
  Ubolewam nad tym, że ten błąd jest powtarzany w tylu miejscach. Płyta została nagrana w 1979 r. dla „Tonpressu”. Pierwsze wydanie ukazało się już po śmierci Anny Jantar nakładem „Tonpressu” i „Pronitu”.
  Poniżej kolejny skan z przywoływanego już „Non Stopu” – tym razem z grudnia 1979 r.
  http://imageshack.us/photo/my-images/849/grudzie.jpg/
  Uwzględniając powolne tempo prac ówczesnych firm fonograficznych, nie było możliwe, by album, na który ostatnie nagrania zostały zarejestrowane w grudniu’79, mógł znaleźć się na rynku jeszcze w tym samym roku.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.