Miłośnicy jazzu tradycyjnego z Tarnowa czekali na lipiec zapewne cały rok. W miesiącu tym odbywa się bowiem ich święto – Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego JAZZ-owy Rynek. Jego piąta edycja rozpoczęła się w minionym tygodniu.

To już piąty raz jak jazz w wydaniu tradycyjnym opanował małopolskie miasto. Festiwal JAZZ-owy Rynek zgodnie z tradycją rozgrywa się na dwóch płaszczyznach – klubowej i plenerowej. Miejscem klubowych spotkań jest popularny w Tarnowie lokal Bombay Music. To tam, w czwartek 5 lipca, koncertem Jazz Band Ball Orchestry z gościnnym udziałem amerykańskiej wokalistki Joyce Lyle, zainaugurowany został tegoroczny Festiwal. Dzień później muzycy zameldowali się pod Ratuszem.

Od lewej: D. Pomorski i D. Markiewicz (Five O’Clock Orchestra)

Przyznam szczerze, że na pierwszy plenerowy koncert Festiwalu wybierać się nie zamierzałem. W zasadzie tzw. line up tegorocznej edycji nie zainteresował mnie w szczególny sposób. Z wyjątkiem występu Wojciecha Karolaka, który zwieńczy imprezę w trzecim tygodniu, nie miałem brać udziału w żadnym innym koncercie. Chęci, aby udać się na Rynek nie dodawała także burza, która w piątkowe popołudnie krążyła gdzieś nad Tarnowem. Ostatecznie pojawiłem się pod sceną usytuowaną obok budynku Tarnowskiego Centrum Kultury. Burza odpuściła, niebo nabrało przyjaznych barw, a świeże powietrze dawało nadzieję na mile spędzony wieczór z jazzem w tle.

I tak, kolejno tego dnia na scenie pojawiali się: znana chociażby z ubiegłorocznej edycji imprezy tarnowska grupa Ragtime Banjo Band, którą tym razem na scenie wsparła Patrycja Palenickova ze Słowacji (duży plus za ten ruch – wokalistka urozmaiciła występ, który w porównaniu z ubiegłorocznym koncertem wypadł o wiele lepiej); formacja Five O’Clock Orchestra (jak dla mnie najlepszy koncert wieczoru, którego ozdobą była świetna sekcja dęta w składzie: Marek Rudnicki – klarnet; Dymitr Markiewicz – puzon; i Daniel Pomorski na trąbce, który nie tak dawno gościł w Tarnowie na Juwenaliach z grupą happysad) oraz stali bywalcy JAZZ-owego Rynku – Jazz Band Ball Orchestra, z którymi podobnie jak dzień wcześniej w klubie wystąpiła Joyce Lyle. Dla amerykańskiej wokalistki piątkowy koncert nie była ani pierwszy, ani ostatnim pobytem w Polsce. Artystka, która w przeszłości miała okazję współpracować m.in z Natalie Cole, Barrym Whitem i The Jackson Singers, razem z JBBO w tym roku wystąpi jeszcze chociażby w Czchowie (na Baszta Jazz Festival, 7.07), Ełku (14.08), Krakowie (13.09) i Rzeszowie (14.09).

Plenerowy koncert, jak zawsze, zakończyła tzw. parada nowoorleańska – obchód kolorowej, uśmiechniętej i rozbawionej muzycznej grupy dookoła Rynku, w którym, oprócz artystów wcześniej grających na scenie, udział wzięła część obecnych słuchaczy.

Za tydzień kolejna odsłona JAZZ-owego Rynku. Tym razem zaprezentują się Old Boys Band, Dixie Company i Revival Swing Band. Pełny plan koncertów całego Festiwalu dostępny jest tutaj. Impreza potrwa do 20 lipca. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

FOTORELACJA || WIDEO

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.