Zapowiedź: Jazz-owy Rynek – V Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego (5-20.07.2012 r., Tarnów)

Wzorem lat ubiegłych, Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje V Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego – Jazz-owy Rynek, czyli cykl plenerowych i klubowych koncertów z udziałem wyjątkowych gości z różnych zakątków świata. Gwiazdami tegorocznej edycji będą Joyce Lyle oraz Wojtek Karolak Trio.

Sercem Festiwalu, podobnie jak w przeszłości, będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku. Część imprez wchodzących w plan Festiwalu odbędzie się również w klubie Bombay Music. Podczas trwającego aż trzy tygodnie jazzowego święta, w czwartki (5, 12 i 19.07) i piątki (6, 13 i 20.07) wystąpią wykonawcy polscy oraz goście z zagranicy. Ponadto, każdy z koncertów odbywających się na Rynku zwieńczony zostanie wspólną paradą nowoorleańską.

Gwiazdami piątej edycji Festiwalu będą Joyce Lyle i Wojciech Karolak. Amerykańska wokalistka karierę zaczynała występując z grupą Pro Dance Company. W kolejnych latach śpiewała chórki (zarówno w studiu nagraniowym, jak i na koncertowej scenie) m.in. dla Natalie Cole, Barry’ego White’a, Arethy Franklin i Quincy Jonesa, zespołu Ike & Tina Turner oraz The Pointer Sister. Swoją muzyczną drogę kontynuowała w Niemczech, gdzie jako wokalistka przez trzy lata nagrywała i śpiewała w Studio Ralph Siegel w Monachium i przez cztery lata w SDR Big-Band Chor w Stuttgarcie. Od 2001 roku była członkinią najpopularniejszego zespołu gospel The Jackson Singers, a obecnie śpiewa i nagrywa ze swoim własnym chórem gospel The Joyce Singers. W Tarnowie Lyle wystąpi w towarzystwie zespołu Jazz Band Ball Orchestra, z którym miała już okazję grać chociażby podczas swojej wizyt w Polsce w 2007 i 2008 roku.

Joyce Lyle

Wojciech Karolak to pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Karierę muzyczną rozpoczął w 1958 roku, kiedy, jako saksofonista, nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers (w formacji tej występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda). W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. Współpracował m.in. z wspomnianym wcześniej Ptaszynem Wróblewskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim. W 1988 roku wziął udział w nagrywaniu pierwszej solowej płyty Grzegorza Ciechowskiego zatytułowanej „Obywatela GC”, na której grał na organach Hammonda.

Wojciech Karolak (foto: Henryk Kotowski / Wikipedia)

Wstęp na wszystkie koncert jest darmowy (w klubie Bombay Music, zapewne jak w minionych latach, możliwa będzie rezerwacja stolika; ilość miejsc w klubie jest ograniczona). Poniżej szczegółowy program Festiwalu.

Koncerty w klubie Bombay Music:
6 lipca – Jazz Band Ball Orchestra & Joyce Lyle, godzina 20:00
12 lipca – Revival Swing Band, godzina 20:00
19 lipca – Wojtek Karolak Trio, godzina 20:00

Koncerty na tarnowskim Rynku:
6 lipca:
Ragtime Banjo Band & Patrycja Palenickova
Five O’Clock Orchestra
Jazz Band Ball Orchestra & Joyce Lyle
+ parada nowoorleańska
Start: godzina 19:00

13 lipca:
Old Boys Band
Dixie Company
Revival Swing Band
+ parada nowoorleańska
Start: godzina 19:00

20 lipca:
Old Timers
Leliwa Jazz Band
Wojtek Karolak Trio
+ parada nowoorleańska
Start: godzina 19:00

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.