Neurasja – Live in Academia Theatre

Warszawską Neurasję pamiętacie zapewne z roku ubiegłego. Zespół wydał wówczas debiutancki krążek zatytułowany po prostu „Neurasja”. Niedawno grupa wróciła z nowym wydawnictwem – płytą koncertową.

Lubię płyty koncertowe z przynajmniej dwóch powodów: pozwalają mi chociaż w małym stopniu poczuć klimat, jaki panuje na występie danego wykonawcy, którego nie widziałem na żywo, a także prezentują koncertowe wersje poszczególnych piosenek – często tak różne od tego, co słychać na tzw. krążkach studyjnych. To samo tyczy się także płyty „Live in Academia Theatre”.

Warszawską Neurasję stali i uważni czytelnicy AxunArts pamiętają zapewne z roku ubiegłego. Zespół wydał wówczas imienny album. Płytę, chociaż nie znalazła się w czołowej dziesiątce podsumowania rocznego, uznać należy za jedno z ciekawszych wydawnictw tamtych dwunastu miesięcy. I to własnie wybrane kompozycje z debiutanckiej płyty znajdziemy na „Live in Academia Theatre”.

W sumie Neurasja przedstawiła sześć koncertowych wersji piosenek, z których każda poddana została w tym celu małej przeróbce. Aranżacje zgrabnie kontynuują to, co słyszeliśmy już na krążku, jednocześnie wnosząc powiew nowego, dając szansę większego pola manewru w kwestiach instrumentalnych rozwinięć kolejnych utworów.

Głos Asji brzmi tutaj jeszcze bardziej hipnotyzując (ach te wokalizy!) i intrygująco. Czasami wokalistkę zwyczajnie ponosi, co w warunkach nagrania zawartego na płycie studyjnej byłoby lekko nieznośne, jednak w przypadku sytuacji koncertowej jest to rzecz zupełnie normalna i do przyjęcia.

Zazwyczaj jest tak, że przed zrecenzowaniem płyty słucham jej dość dużo, by w chwili postawienia ostatniej kropki w pisanym tekście, odstawić ją na półkę na długi czas. Z „Live in Academia Theatre” raczej tak nie będzie – i niech te słowa posłużą jako najlepsza rekomendacja. A dla pełnego obrazu tego, co Neurasja ma do zaoferowania podczas koncertów, poleca przypomnieć sobie dwa, prezentowane już wcześniej na blogu teledyski, jakie zrealizowano także w warszawskim Teatrze Academia. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Neurasja „Live in Academia Theatre”
(2012; Unzipped Fly Records)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.