Krzysztof Kiljański na finał obchodów 20 lat Tarnowskiego Centrum Kultury

26 maja na tarnowskim Rynku odbędzie się koncert Krzysztofa Kiljańskiego z gościnnym udziałem Anny Kłys. Występ będzie ostatnim elementem składającym się na obchody jubileuszu 20 lat Tarnowskiego Centrum Kultury.

Krzysztof Kiljański – wokalista jazzowy. W czasach szkolnych, w latach 80. związany głównie z piosenką poetycką autorską, którą uprawiał między innymi z formacją EX Nonet, zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in. na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie czy Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W pierwszej połowie lat 90. był wokalistą Śląskiej Estrady Wojskowej we Wrocławiu. Od 1998 roku zaangażowany w wiele jazzowych projektów. W 2001 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka, potem zdobył II miejsce, występując w konkursie Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W 2003 roku zapadła decyzja o wydaniu debiutanckiego albumu, który współtworzył wraz z Witoldem Cisłą i Willy Bellem (autor większości tekstów). Płyta „In The Room”, która ukazała się nakładem wytwórni KAYAX, okazała się wielkim sukcesem w 2005 roku, sprzedając się w nakładzie blisko stutysięcznym, zaś singel „Prócz ciebie, nic” w duecie z Kayah przez długie tygodnie okupowała listy przebojów. Utwór ten święcił też triumfy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie został nagrodzony Superjedynką oraz zdobył Fryderyka 2005 w kategorii Przebój Roku.

Krzysztof Kiljański i Anna Kłys (foto: materiały prasowe)

Krzysztof Kiljański został też Laureatem Fryderyka w kategorii wokalista roku. Brał udział w festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie. Nagrał piosenki do ścieżki dźwiękowej w filmach „Rozmowy nocą” („Podaruj Mi” w duecie z Veronique le Berre) oraz „Idealny facet dla mojej dziewczyny” („I Wanna Be Loved by You” w duecie z Olgą Szomańską). Na swoim koncie ma też duety z Bogusławem Mecem, Anną Serafińską Martyną Jakubowicz, Grażyną Szapołowskąm, Elżbietą Adamiak, które ukazały się na różnych kompilacjach. Gościnnie wziął udział również w realizacji kolejnego wydawnictwa pod tytułem „Yugopolis 2”, śpiewając dwie piosenki („Dzień Pomyłek”, „Dla Siebie Sami”).

W lutym 2012 roku ukazała się płyta „Barwy Kofty”. Album zawiera 12 piosenek, evergreenów i mniej znanych utworów z tekstami Jonasza Kofty w odważnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina, Tomasza Szymusia i Artura Lesickiego, który czuwał nad całością brzmienia. Na płycie, obok sekcji rytmicznej, usłyszeć można instrumenty smyczkowe i sekcję dętą. Do współpracy przy płycie Krzysztof zaprosił młodą, zdolną wokalistkę Annę Kłys, znaną choćby z telewizyjnego show „X Factor”, która brawurowo zaśpiewała cztery piosenki, a wspólnie z wokalistą wykonała „Sambę przed rozstaniem”.

Podczas tarnowskiego koncertu Krzysztof Kiljański z zespołem i gościnnym udziałem Anny Kłys wykona piosenki Jonasza Kofty, ale nie zabraknie również przebojów z debiutanckiego albumu.

Jubileusz 20-lecia Tarnowskiego Centrum Kultury
Koncert Krzysztofa Kiljańskiego
Tarnowski Rynek
26 maja 2012 r.
Start: godzina 19:00
Wstęp wolny

W ramach obchodów jubileuszu 20-lecia Tarnowskiego Centrum Kultury odbędą się także dwa inne koncerty. 24 maja w Piwnicach TCK zaprezentują się Afro Kolektyw i Łagodna Pianka (szczegóły). Dzień później, 25 maja, również w Piwnicach TCK z premierowym materiałem zawita Dorota Miśkiewicz wraz z zespołem (szczegóły. (materiały TCK/MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.