Płyty Jerzego Miliana i Pustek wydane dzięki fanom?

W dobie kryzysu niemal każdy sposób na zdobycie funduszy wydaje się trafny. Z takiego założenia wychodzą także Jerzy Milian oraz zespół Pustki, którzy postanowili poprosić o pomoc i wsparcie finansowe nie kogo innego, jak swoich fanów.

Pomysł wydania płyty zawierającej niepublikowane i unikatowe nagrania autorstwa Jerzego Miliana propaguje wytwórnia GAD Records. – Chcemy z Waszą pomocą pokazać fragment niezwykłej twórczości Jerzego Miliana i cieszyć się tym wydawnictwem razem z Wami – zwraca się do słuchaczy z prośbą o pomoc przedstawiciel firmy fonograficznej. – Zebrana suma zostanie w całości przeznaczona na koszty związane z wydaniem tego albumu. Chcemy zaoferować Wam udział w całym procesie powstawania płyty, a nie tylko produkt finalny. W sumie wytwórnia planuje zebrać dwa i pół tysiąca dolarów (tak, to nie błąd – dolarów).

Jerzy Milian (foto: materiały prasowe)

Na płycie zatytułowanej „Kiedy, gdzie, dlaczego”, według przyjętego planu, znaleźć ma się piętnaście utworów skomponowanych i zaaranżowanych przez Jerzego Miliana, zarejestrowanych jeszcze w pierwszej połowie lat 70. Fundusze na wydanie albumu zbierane będą przez czterdzieści pięć dni, począwszy od 7 maja. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już na przełomie czerwca i lipca darczyńcy otrzymają wszystkie cyfrowe prezenty, a najpóźniej w pierwszych tygodniach września 2012 roku trafi do nich gotowy album w formie krążka CD i inne rarytasy.

Z racji popularności twórczość Miliana na całym świecie, GAD Records zorganizowało swoją kampanię w zagranicznym serwisie IndieGoGo. Pod adresem indiegogo.com/milian każdy chętny może dokonać wpłaty w przedziale od pięciu do dwóch i pół tysiąca dolarów. Od wielkości dotacji zależeć będzie późniejsze „wynagrodzenie”, jakim obdarowany zostanie konkretny fan. Szczegóły na stronie IndieGoGo.com.

Całą kampanię promuje utwór „Signor Cosmetino”, którego posłuchać można poniżej.

Los swojej nowej płyty w rękach fanów składają także muzycy zespołu Pustki. – Potrzebujemy Waszej pomocy bardziej niż kiedykolwiek – żarliwie apelują członkowie grupy. – Przygotowujemy się do nagrania nowej płyty i dajemy Wam możliwość zostania jej współtwórcami.

Pustki zebrane w ten sposób pieniądze chcą przeznaczyć na wynajęcie znanego, angielskiego producenta muzycznego, pod okiem którego nagrają nowy krążek. O kim mowa? Tego niestety nie wiemy. – Nie podajemy jego nazwiska, póki nie będziemy pewni, że nas na niego stać – wyjaśniają w liście do fanów polscy artyści.

Pustki

W celu uzbierania potrzebnej kwoty uruchomiona została strona pustki.pl/deluxe ze specjalnym programem przedsprzedaży nowej płyty. W zamian za wykupienie zestawu „Pustki DeLuxe” grupa przygotowała dla darczyńców kilka niespodzianek. Przede wszystkim każdy wpłacający zyskuje miano Honorowego Mecenasa Płyty, własne nazwisko we wkładce oraz dozgonną wdzięczność zespołu. Do tego m.in. album z podpisami członków formacji przed jego sklepową premierą i zaproszenie na koncert promocyjny/otwartą próbę w Warszawie.

Kwota minimalnego wsparcia Pustek to sto złotych.

Crowdfunding, czyli tzw. finansowanie społecznościowe, jest coraz popularniejszym sposobem zdobywania pieniędzy. Sam pomysł nie jest jednak w rodzimym środowisku muzycznym niczym nowym. Spośród polskich muzyków z opcji „wparcia przez fanów” skorzystała w przeszłości chociażby Julia Marcell, która środki na debiutancką płytę „It Might Like You” zbierała za pośrednictwem portalu SellaBand.

Pustkom oraz Jerzemu Milianowi wpieranemu przez GAD Records życzę powodzenia i osiągnięcia zamierzonego celu. (materiały prasowe/MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.