Krótka piłka #144: Przypomnij sobie przed Juwenaliami Tarnowskimi 2012

Nieco ponad tygodzień – tyle czasu pozostało do rozpoczęcia tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Dzisiaj w Krótkiej piłce przypominam najważniejsze płyty wykonawców, jacy zaprezentują się na muzycznej scenie.

Dni Kultury Studenckiej Juwenalia Tarnowskie 2012 organizowane są przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie oraz Fundację Inicjatyw Społeczno-Akademickich. Głównym wydarzeniem imprezy będzie Piknik Studencki z Festiwalem Piwa, które odbędą się w sobotę 19 maja. O godzinie 16:00 rozpocznie się wówczas muzyczna część Juwenaliów, na której zagrają: Reggeneracja, By Million Wires, Małpa, HiFi Banda oraz happysad. Poniżej prezentuję krótkie recenzje trzech wybranych płyt wykonawców, którzy już niedługo zagrają przed tarnowskimi żakami. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

HiFi Banda „23:55”
Tegoroczne Juwenalia Tarnowskie, jeśli chodzi o występy muzyczne, podzielone zostały na kilka części. Jedną z nich będzie część hip-hopowa, w trakcie której zaprezentują się Małpa i HiFi Banda. Jeśli chodzi o warszawski zespół, wszyscy, którzy planują przybyć na sobotni koncert niezwłocznie powinni przypomnieć sobie ostatni studyjny krążek grupy – „23:55”. Diox, Hades, Dj Kebs i Czarny robią rap w klasycznym klimacie, który podoba się zarówno fanom ulicznego brzmienia, jak i tym, którzy lubują się w nieco lżejszych numerach. Minusem samej płyty jest duża liczba gości. Owszem, jeśli już ktoś pojawia się z gościnną zwrotką (a są to m.in. Sokół, Tede czy El da Sensei), robi to na najwyższym poziomie. Dziwi mnie jednak, że Diox i Hades, którzy słabymi raperami przecież nie są, nie dali rady sami „ogarnąć” tekstowo tych siedemnastu utworów. Na szczęście na koncercie w Tarnowie będą musieli polegać na samych sobie, przez co będziemy mieli okazję usłyszeć sto procent HiFi Bandy.

Małpa „Kilka numerów o czymś”
W Toruniu są trzy rzeczy „nie do ruszenia”: pomnik Mikołaja Kopernika, wpływy pewnego człowieka w sutannie i fejm Małpy, który raper zapewnił sobie nagrywając album „Kilka numerów o czymś”. Dla mnie to pewnego rodzaju fenomen, którego, przyznam, nie rozumiałem na początku, jednak z biegiem czasu poszczególne numery przemówiły do mnie i płytę połowy duetu Proximite stawiam teraz na równi z najważniejszymi rapowymi materiałami z Polski. W zasadzie od czasu boomu na twórczość Smarka i VNM-a, w rodzimym podziemiu nie było równie istotnego gracza, który wywarłby taki wpływ na całą scenę. Swoimi rymami Małpa już teraz „wybudował pomnik trwalszy niż ze spiżu” i, jak wspomniany wcześniej w tekście badacz kosmosu, może zostać uznany za symbol Torunia. Więcej, na łamach AxunArts o płycie tej pisał już Daniel. Odsyłam do jego tekstu.

happysad „Nieprzygoda”
Główną gwiazdą Juwenaliów Tarnowskich 2012 będzie formacja happysad, która debiutowała w 2004 roku albumem noszącym tytuł „Wszystko jedno”. Ja jednak chciałbym przypomnieć dzisiaj trzecią płytę w dorobku tej rockowej grupy – „Nieprzygoda”. Plusem tego materiału jest jego nieprzewidywalność. Słuchając pierwszy raz poszczególnych utworów zawartych na krążku, mamy nieodparte wrażenie ciągłych zmian i nowości. Kolejne piosenki nie są utrzymane w jednostajnym tempie i brzmieniu. Co chwilę mamy do czynienia z przełamaniami, mocniejszymi riffami i zagraniami, które całkowicie nas zaskakują. Najdobitniejszym na to przykładem jest chyba „Armagedon”, który podzielony na pół funkcjonowałby spokojnie jako dwie różne, autonomiczne kompozycje. I chociaż to ostatnia płyta happysad – „Mów mi dobrze” (2009) – zdobywając Złotą Płytę, okazała się największym sukcesem komercyjnym, to „Nieprzygoda”, dzięki zwrotowi zespołu do bardziej urozmaiconego grania, jest najważniejszą pozycją w jego dorobku.

    Warto także znać utwory z następujących płyt:

  • Diox & The Returners „Logika gry”
  • happysad „Mów mi dobrze”
  • Hades „Nowe dobro to zło”
  • HiFi Banda „Fakty, Ludzie, Pieniądze”

Więcej o Juwenaliach Tarnowskich 2012, nad którymi AxunArts objęło patronat medialny, przeczytasz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.