Niechęć – Śmierć w miękkim futerku

Przedwczoraj, 3 kwietnia, swoją premierę miał debiutancki krążek zespołu Niechęć. Płytę zatytułowaną „Śmierć w miękkim futerku” recenzuje Mateusz Kołodziej.

W 2010 roku zaskoczyli wszystkich słuchaczy odważnym podejściem do jazzu, udokumentowanym mini-płytą zatytułowaną po prostu „EP”. Teraz oddali w nasze ręce krążek będący niejako kontynuacją tamtych pomysłów. Na „Śmierci w miękkim futerku” znalazło się zresztą kilka numerów znanych z wcześniejszego wydawnictwa (konkretnie mowa o kompozycjach: „After You”, „Mojry”, „Prozak” i „Taksówkarz”). Wszyscy, którzy wyczuli teraz okazję, aby wytknąć grupie fakt nikłej inwencji twórczej, muszą dać sobie spokój i wrzucić na przysłowiowy luz. Chociaż tytuły czterech kompozycji zostały powtórzone, to zupełnie inny jest ich muzyczny wygląd i kształt.

Słuchając nowych-starych kawałków oraz numerów premierowych, pomysłów Niechęci odmówić nie można – szczególnie, że jazz, a więc nurt stylistyczny, do jakiego grupa zostaje często odgórnie przypisywana, jest dla ich muzyki tylko początkiem. Ten swego rodzaju fundament kompozycyjny, czy, jak kto woli, tzw. punkt wyjścia, prowadzi w zupełne inne rejony. Jeśli można Niechęć porównać do innej formacji (rzecz jasna – wyłącznie w celach lepszego zobrazowania sytuacji), to na krajowej scenie najbliżej będzie im chyba do Pink Freud. Obie grupy, w swoim muzycznych dokonaniach, nie trzymają się sztywno ram narzucanych niejako przez „polską szkołę jazzu”. Idą o krok dalej szukając inspiracji i nowych wyzwań w dubie, drum’n’bassie, rocku, a nawet punk rocku. Wszystko to przy użyciu standardowych, jak na jazzmanów, instrumentów: saksofonu, klawiszy czy gitar oraz małej pomocy ze strony muzyków z Lady Aarp i didżeja Feel-X’a*, którzy w trzech utworach („Taksówkarz”, „Relaks Dub” i kompozycji tytułowej) wsparli zespół w tych „bardziej elektronicznych momentach”.

Niechęć wbrew pozorom wcale nie zniechęca. Wręcz przeciwnie – raz, już samą nazwą (i świetną okładką!) powoduje u potencjalnego słuchacza zaciekawienie projektem; a dwa, gra nadzwyczaj dobrze, co zasygnalizowane zostało dwa lata temu na „EP”. A że dobrych płyt nigdy dość… (Mateusz „Axun” Kołodziej)

* Informacja dla fanów polskiego rapu: tak, tego samego, który współpracował kiedyś z legendarnymi składami Kaliber 44 i Wzgórze Ya-Pa-3.

Niechęć „Śmierć w miękkim futerku”
(2012; Wytwórnia Krajowa)

5 uwag do wpisu “Niechęć – Śmierć w miękkim futerku

  1. oglądałam ten odcinek z Niechęcią. super wykon, czekałam od tamtego dnia na płytę. :)

    Polubienie

  2. nie mogłem być na koncercie ostatnio w urban garden i strasznie żałuję. tym bardziej, że płyta wymiata.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.