Noiko – Honey

Płytowy debiut Michała Kędziory to, jak czytam w dołączonej do płyty notce od wydawcy, zbiór muzycznych poczynań producenta z ostatnich czterech lat inspirowanych narodzinami dziecka. I wcale nie chodzi o dziecięcy głos w zamykającym wszystko „I Love Our Microcosmos”. Całość faktycznie emanuje rodzicielską otoczką.

Album „Honey” ukazał się w styczniu, ja trochę zwlekałem z zapoznaniem się – najpierw słuchałem innych płyt, później, przyznam szczerze, trochę mi się nie chciało. Od dwóch dni te dziesięć numerów nie opuszcza jednak mojej playlisty, a wszystko za sprawą ciepłego i spokojnego klimatu muzyki. Spokojnego, ale nie depresyjnego, jak czasami zdarza mi się odbierać ambientowe produkcje. Noiko zlepił swój album z masy sampli – dźwięki gitar, instrumenty perkusyjne i dęte, dzwoneczki, a nawet swojskie cymbałki dały, wespół z komputerową obróbką i partiami gramofonowymi, płytę złożoną z dwóch części. Części, warto dodać, teoretycznie niepasujących do siebie, ale i – o ironio! – dobrze zazębiających się. Elektroniczna i lekka strona „Honey” przynosi ukojenie i odprężenie; przebijająca się od czasu do czasu jazzowa improwizacja burzy natomiast harmonię i wprowadza małą nutkę niepokoju. Kakofonią bym tego nie nazwał, ale drobnym chaosem już tak. Jest więc, jak z wspomnianym na początku małym dzieckiem – miło jak śpi, trochę gorzej jak się obudzi.

Muzyczne nieskoordynowanie niektórych partii, które rozumieć należy jako zabieg zamierzonych, nie przeszkadza jednak w dobrym odbiorze płyty. „Honey” nie zapada może w pamięć na długo – jest raczej materiałem na danym moment, którego dawkowania nie należy przedłużać. Lepiej odłożyć i wrócić za jakiś czas, by na nowo odkrywać ukryte smaczki.

Zresztą moje słowa skonfrontować możecie sami – darmowy odsłuch materiału dostępny jest poniżej na AxunArts lub bezpośrednio na stronie etalabel.bandcamp.com/album/honey. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Noiko „Honey”
(2012; Etalebel)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.