Gold Song #99: San Quentin

W dzisiejszym odcinku cyklu Gold Song wracamy do postaci Johnnyego Casha i jednego z jego największych przebojów.

Johnny Cash nie zadowalał się graniem koncertów w typowych miejscach, jak sale koncertowe czy stadiony. Odwiedzał więc swoich fanów także tam, gdzie muzyka dociera przeważnie jedynie poprzez radio – w więzieniu. W lutym 1969 roku Cash zrobił to po raz czwarty. Tym razem w słynnym więzieniu San Quentin. Ten koncert różnił się jednak od wcześniejszych muzycznych wizyt Casha w takich miejscach. Oprócz zespołu, bluesman zabrał ze sobą także telewizję, która zarejestrowała cały występ. Zapis – zarówno wizualny, jak i dźwiękowy – posłużył później jako materiał na płytę zatytułowaną „Johnny Cash at San Quentin”.

Album do sprzedaży trafił w czerwcu tego samego roku i od razu stał się hitem. W pierwotnym kształcie na materiał złożyło się dziewięć utworów, ale jeden na płycie zamieszony został dwukrotnie. Chodzi oczywiście o premierową wówczas piosenkę „San Quentin”, która w swej bezkompromisowej wymowie gani instytucję więzienia. Reakcja specyficznej publiczności, jaka uczestniczyła w koncercie, tak spodobała się muzykowi, że ten bez chwili wahania zgrał utwór ponownie, drugi raz z rzędu, co o mały włos nie skończyło się więziennymi zamieszkami. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.