Krótka piłka #127: Najlepsze koncerty 2011 roku*

(* na jakich byłem obecny) Do końca roku pozostało dosłownie kilka dni. W czasie tym nie wybieram się na żaden koncert, dlatego też z czystym sumieniem mogę w tej kwestii podsumować ostatnie dwanaście miesięcy.

Nie uczestniczyłem w koncertach Rihanny, Sade, Gogol Bordello, Patricka Wolfa, Lennyego Kravitza, Tori Amos, Roberta Planta, Arcade Fire, Slayera, De La Soul i Ayo, którzy to między innymi zagrali w 2011 roku w Polsce (chociaż na koncercie tej ostatniej udało mi się być dwa lata temu). Nie gościłem również na żadnym dużym festiwalu typu Opener, Coke Live Music i Tauron Nowa Muzyka. Hip Hip Kemp również odbył się bez mojej obecności, chociaż, jak dobrze wiecie, AxunArts oficjalnie medialnie wspierało imprezę. Nie przeszkodziło mi to jednak być, o ile dobrze policzyłem, na dwudziestu dziewięciu koncertach i zobaczyć na żywo ponad pięćdziesięciu różnych wykonawców. Z tej grupy imprez wybrałem pięć według mnie najlepszych.

#1 Kultowe Piosenki Filmowe (14.05.2011 r.; tarnowski Rynek; koncert w ramach 25. Tarnowskiej Nagrody Filmowej)
Zastanawiałem się, czy to koncert zespołu Scorpions, czy też muzyczne wydarzenie towarzyszące gali kończącej tegoroczną Tarnowską Nagrodę Filmową było dla mnie najważniejszym koncertem roku. Postawiłem ostatecznie na Kultowe Piosenki Filmowe. Dlaczego? To było wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, przygotowane specjalnie na tę okazję. Renata Przemyk, Natalia Grosiak, Maciej Maleńczuk i Tomek Makowiecki przedstawili motywy przewodnie z polskich seriali i filmów, za aranżację których odpowiedzialny był Andrzej Smoli wraz z zespołem. Niesamowity wieczór, do którego często wracam w myślach. (Pełna relacja)

#2 Scorpions (01.07.2011 r.; Stadiom Miejski w Tarnowie)
Kończący powoli swoją działalność zespół Scorpions, który od ponad czterech dekad aktywnie działa na muzycznej scenie, przyjechał pożegnać się z polskimi fanami w lipcu 2011 roku. Wykonanie „Wind of Change” niemal w całości przez publikę trzeba zobaczyć na żywo, bowiem żadne słowa nie opiszą tego dostatecznie dobrze. W zasadzie gdyby nie deszczowa pogoda i temperatura, która od letniej znacznie odbiegała, koncert nie miałby żadnych minusów. (Pełna relacja)

#3 Julia Marcell (19.11.2011 r.; Piwnice Tarnowskiego Centrum Kultury)
Koncert Julii Marcell był najlepszą imprezą muzyczną zorganizowaną w 2011 roku w Piwnicach TCK i jednocześnie jednym z ciekawszych wydarzeń koncertowych, w jakich miałem okazję uczestniczyć na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Miło było usłyszeć nowa płytę wokalistki na żywo i przekonać się na własnej skórze, że czytane wcześniej w Internecie opinie na temat przyjmowania jej przez publiczność nie były przesadzone. (Pełna relacja)

#4 Kajetan Drozd Acoustic Trio (12.08.2011 r.; tarnowski Rynek; koncert w ramach festiwalu Był Sobie Blues)
Kajetan Drozd w towarzystwie swojego zespołu Acoustic Trio zagrał w Tarnowie w ramach VI edycji festiwalu Był Sobie Blues. Warto dodać, że był to zdecydowanie najlepszy koncert tegorocznego festiwalu. Muzycy znaleźli klucz do serc tarnowskiej publiki, która bez względu na wiek bawiła się wyśmienicie. (Pełna relacja)

#5 Pustki (27.08.2011 r.; dworzec PKP w Tarnowie-Mościcach)
Zespół Pustki postanowił odwiedzić Tarnów kolejny raz, a okazją ku temu była tegoroczna impreza kulturalna „Tarnów 1000 lat nowoczesności”. Koncert odbył się w miejscu nietypowym, bo na wciąż czynnym dworcu PKP w Tarnowie-Mościcach. Duszny koniec sierpnia, wysoka temperatura wewnątrz hali dworcowej oraz specyficzna akustyka złożyły się na ujemną stronę wydarzenia. Plusy, czyli dobra postawa grupy oraz świetna muzyka, przeważyły jednak niemiłe wrażenia. Koncert, który na pewno zapamiętam na długie, długie lata. (Pełna relacja)

* * * * *

Dzisiejsza lista najlepszych koncertów jest swego rodzaju wstępem do podsumowanie 2011 roku, jakie na łamach AxunArts rozpocznie się 2 stycznia. (Mateusz „Axun”Kołodziej)

5 uwag do wpisu “Krótka piłka #127: Najlepsze koncerty 2011 roku*

 1. Kultowe Piosenki Filmowe – byłam na tym koncercie. Natalia Grosiak wypadała wspaniale!

  Polubienie

 2. Nie myślałeś żeby wybrać się gdzieś dalej na jakiś specjalnie przez siebie upatrzony koncert kogoś kogo lubisz słuchać??

  Polubienie

 3. ale wg mnie nie ma się czego wstydzić. Julia Marcell i Pustki koncertują zagranicą dla zagranicznej publiczności, a nie na polonijnych festynach. Scorpions to światowa legenda. koncert z piosenkami filmowymi był jednorazowy więc to też interesujące wydarzenie. całkiem fajne zestawienie.

  pozatym musisz sobie zadać pytanie czy zespoły wymienione na początku tekstu są dla ciebie warte uwagi i tego, że będziesz jechał na drugi koniec Polski.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.