Krótka piłka #118: Art Fest 2011 (zapowiedź)

Na przełomie listopada i grudnia tego roku w Tarnowie odbędzie się ósma edycja festiwalu sztuki Art Fest. Na imprezę złoży się szereg wydarzeń muzycznych, wystawy oraz spektakle teatralne.

Festiwal Art Fest organizowany jest przez BWA Galerię Miejską w Tarnowie od 2003 roku. Kuratorem i pomysłodawcą Festiwalu był Bogusław Wojtowicz – długoletni dyrektor Galerii, wielki pasjonat ludzi i sztuki.

Będzie sztuka przez duże S
Tegoroczna edycja Festiwalu Art Fest odbędzie się w dniach od 23 listopada do 10 grudnia. Miłośnicy malarstwa, teatru, literatury i muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach niecodziennych, niezwykłych i dających do myślenia. Wszystko dzięki organizatorom – BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce i Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Passe-Partout.

I tak, na sam początek, 23 listopada (środa; wstęp wolny) w foyer Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego odbędzie się Prolog Art Festu, w ramach którego od godziny 19:30 podziwiać będzie można prace malarskie Kamila Kukli oraz performance „The Beginning” Anny Adamiak. Oba wydarzenia zaprezentowane zostaną w ramach tzw. sceny offowej festiwalu.

Dwa dni później, 25 listopada (piątek; wstęp wolny), o godzinie 19., tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany. W siedzibie BWA, mieszczącej się przy Placu Dworcowym 4, odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Sama wystawa, będąca pierwszym retrospektywnym zbiorem twórczości po śmierci artysty, prezentować będzie szeroki wybór prac począwszy od lat 50. do 90. i potrwa do 31 stycznia 2012 roku (poza wernisażem wstęp: 5 i 3 złote). Kontynuacją wernisażu będzie poniedziałkowe (28 listopada) spotkanie z Krystyną Czerni – autorką książki „Nietoperz w świątyni”, będącej biografią Nowosielskiego. Początek o godzinie 19., wstęp wolny.

Jerzy Nowosielski „Autoportret”

Pierwszy weekend tegorocznego Festiwalu zakończą wydarzenia sobotnie (26 listopada). W Centrum Sztuki Mościce o godzinie 19. rozpocznie się koncert jazzowy formacji Maciej Fortuna Quartet. Wieczór zwieńczy wystawa „Rysowanie myśli” pod opieką artystyczną Jadwigi Sawickiej z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, która dostępna będzie dla zwiedzających za darmo. Bilety na muzyczną część w cenie 15 i 10 złotych.

W piątek 2 grudnia do Tarnowa na promocję nowej książki zatytułowanej „Dziennik pisany później” przyjedzie jeden z najpoczytniejszych polskich prozaików, laureat literackiej nagrody Nike, Andrzej Stasiuk. Spotkanie z autorem „Dukli” i „Murów Hebronu” odbędzie się w siedzibie BWA przy Placu Dworcowym. Początek o godzinie 18., wstęp wolny.

Tegoroczna edycja Art Festu wpisywać będzie się także w obchody Roku Miłosza. W niedzielę 4 grudnia w Centrum Sztuki Mościce odbędą się dwa wydarzenia związane z postacią polskiego poety. Od godziny 19. w sali koncertowej Centrum Sztuki Mościce, z nowym projektem poświęconym laureatowi nagrody Nobla, wystąpi grupa Czesław Śpiewa. Bilety na tę imprezę dostępne są w cenie 35 i 30 złotych. Tego wieczora podziwiać będzie można także prace Wojciecha Prażmowskiego. Wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „Miłosz tutejszy” połączonej z promocją album odbędzie się bezpośrednio po koncercie.

Czesław Śpiewa

Trzeci weekend Art Festu, w piątek 9 grudnia, rozpocznie ostatni muzyczny akcent Festiwalu – koncert Gaby Kulki (początek o godzinie 19., wejściówki w cenie 30 i 25 złotych). Po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy plakatu „Kino” Andrzeja Dudzińskiego. Oba wydarzenia będą miały miejsce w Centrum Sztuki Mościce.

Festiwal zakończony zostanie 10 grudnia (sobota) bardzo mocnym akcentem teatralnym. W Centrum Sztuki Mościce od godziny 19. w spektaklu „Skarpetki” publiczność będzie miała okazję zobaczyć na scenie dwie tuzy polskiego teatru: Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Pszoniaka. Ceny biletów na to wyjątkowe wydarzenie w cenie 45 i 50 złotych. Wejściówki na imprezy składające się na Festiwal nabyć można w siedzibie BWA Galerii Miejskiej (Pl. Dworcowy 4, I piętro, pon.-pt. 8:00-16:00, tel. 146888820, biuro@gm.tarnow.pl) i Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1, pon.-pt. 8:00-20:00, sob.-niedz. 13:00-20:00, tel. 146334604).

Tegorocznej edycji Festiwalu, od początku do końca jej trwanie (23.11-10.12), towarzyszyć będzie plenerowa wystawa fotografii dedykowana zmarłemu w ubiegłym roku Bogusławowi Wojtowiczowi. Prace obejrzeć będzie można na tarnowskim Rynku.

Trochę historii
Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 2003 roku. Przez trzy kolejne weekendy od połowy listopada do początku grudnia jest najważniejszym wydarzeniem tarnowskiej jesieni kulturalnej. Intencją pomysłodawcy Festiwalu, wielkiego miłośnika jazzu, było stworzenie festiwalu, który będzie miał formułę bliską jazzowej improwizacji, gdzie mieszać będą się różne dziedziny sztuki, zapraszani artyści będą mieć żywy kontakt z publicznością i będą mieli okazje realizować swoje własne niesztampowe projekty. Festiwal to wystawy, koncerty, spektakle, happeningi, spotkania z artystami, warsztaty.

Festiwal obejmuje swoim zasięgiem całe miasto. Poszczególne wydarzenia, w zależności od ich charakteru i klimatu, odbywają się w tarnowskich instytucjach kultury: Galerii, Teatrze, Tarnowskim Centrum Kultury, w piwnicach, kawiarniach, na Rynku, w przestrzeni publicznej. Od kilku lat współorganizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce – oddane do użytku publiczności po gruntownej modernizacji – największa kulturalna instytucja Tarnowa ze znakomicie wyposażoną salą koncertową mieszczącą 600-osobową publiczność.

Tak było w 2010 roku…

W siedmiu edycjach gośćmi Festiwalu byli wybitni artyści z Polski i świata, ukazujący szerokie ujęcie sztuki, która nie zna granic. Byli to m.in. artyści: Lou Beach, Andrzej Dudziński, Stasys Eidrigevicius, Ryszard Horowitz, Łódź Kaliska, Wojciech Prażmowski, Tomek Sikora, Jerzy Skolimowski, Andrzej Świetlik, Leon Tarasewicz; ludzie teatru: Małgorzata Braunek, Olena Leonenko, Maja Komorowska, Leszek Mądzik, Wojciech Pszoniak; muzycy: Giulia y Los Tellarini, Nigel Kennedy & Kroke, Montema Africa, Motion Trio, Tomasz Stańko, Osjan, Susan Weinert, Voo Voo i Haydamaky oraz reżyserzy, poeci…

Festiwal ArtFest był wielokrotnie nagradzany przez dziennikarzy i tarnowian w kategoriach najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku. Czy tegoroczna edycja, nad którą pierwszy raz od początku istnienia Festiwalu pieczy artystyczno-kuratorskiej nie sprawuje Bogusław Wojtowicz, sprosta oczekiwaniom widzów i miłośników sztuki? Przekonamy się już za miesiąc. (materiały prasowe BWA/MAK)

Jeden komentarz na temat “Krótka piłka #118: Art Fest 2011 (zapowiedź)”

  1. Tekst poddałem korekcie – zmianie uległy godziny rozpoczęcia niektórych imprez wchodzących w program festiwalu. Proszę o sprawdzenie konkretnych wydarzeń, aby nie spóźnić się lub nie przegapić jakiejś wystawy lub koncertu. :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.