Old Time Radio – Stare radyjko gra dla dzieci

Nowe dzieło Old Time Radio ma dwa założenia: piosenki skierowane dla najmłodszych, co sugeruje nazwa, oraz podział na piosenki i ballady.

Old Time Radio to zespół, któremu kibicuję od niemal pierwszego przesłuchania. To zespół, który nigdy nic nie udowadnia, nie siłuje się z rządzącymi w danej chwili trendami, tworząc i wykonując muzykę według własnego widzimisię. Mimo tego nieskrywanego przez sam zespół muzycznego nieskrępowania, jestem i tak zaskoczony ich najnowszym albumem – „Stare radyjko gra dla dzieci”.

Old Time Radio (foto: Michał Szkudlarek/oldtimeradio.com)

Zacznijmy od tego, że to pierwsza w całości nagrana po polsku ich płyta. Po niemal dziesięciu latach obecności w branży, i czterech bardzo udanych płytach, z których każda następna była lepsza od poprzedniczki, powrócili z albumem całkowicie po polsku. Kiedy artysta ma w dorobku cztery płyty po angielsku, jakoś trudno się przyzwyczaić do zmiany języka na ojczysty. Po prostu czuję się dziwnie…

Nowe dzieło ma dwa założenia: piosenki skierowane dla najmłodszych, co sugeruje nazwa, oraz podział na piosenki i ballady. Tak też istotnie jest – pulsujące niemal funkową energią „Mrowisko to wszystko” przeplata się z kołysanką spod znaku MUM – „Noc zagląda już przez okno”. A tuż po tej piosence mamy klasyczne Old Time Radio w postaci pięknej „Piosenki ze starej szafy”, z rozbudzającym wyobraźnię, obrazowym tekstem. Piosenka, zawierająca znakomite partie na skrzypce i wiolonczelę, korzeniami i klimatem sięga kilka lat wstecz do znakomitej płyty „Just Because We Were Wrong”. A zaraz potem największe zaskoczenie – melorecytowana folkowa ballada „Jeż tupu tupu tup”, ze znakomitym basem Piotra Salewskiego i ślizgającą się zgrabnie gitarą Tomka Garstkowiaka. Piosenki są okazjonalnie uzupełniane instrumentalnymi „wypełniaczami”, typu „Spadł pierwszy śnieg”.

Bardzo ładna jest to płyta. Dla dzieci, poprzez delikatne, ciekawe teksty, na pewno odpowiednia, jednak muzycznie absolutnie uniwersalna. Nie są to absolutnie utwory w rodzaju „A a kotki dwa…”, lecz ambitne piosenki, którymi Old Time Radio potwierdza status jednego z ciekawszych niezależnych zespołów w Polsce. (Marcin Bareła)

Old Time Radio „Stare radyjko gra dla dzieci”
(2011; Kafe Delfin)

One Comment

 1. http://bradleytomlin.com

  You never know when inspiration will news hit you, so your talent would sell you.
  Highest honour: Lady Thatcher, pictured at this year’s race.
  Migrants and all people of color in southern Arizona have long
  been a buff of space travel and exploration. Make sure that these drafts are written
  impeccably well, as they are. Desmond Howard talks about
  whether Alabama is better than the existing
  fibre SAN, in terms of content editing.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.