Relacja: IV Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Tarnów, 14-15.07.2011 r.)

Przez cały lipiec, w każdy czwartek i piątek miesiąca, w klubie Bombay Music i na tarnowskim Rynku odbywają się koncerty wykonawców miejscowych oraz przyjezdnych w ramach IV Letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. Zapraszamy na relację z drugiego tygodnia imprezy.

„Każdy ponad każdym (…) innego traktuje, jakby był niczym, wszyscy najmądrzejsi (…) myślą chyba, że są wybrańcami” – cytat ten, z dobrze znanego wszystkim fanom rodzimego hip-hopu utworu „Każdy ponad każdym”, doskonale pasuje do scharakteryzowania sytuacji, jaka miała miejsce w czwartek, 14 lipca, w klubie Bombay Music. W ramach IV Letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w lokalu od godziny 20. występować miała Hanka Gregušová z zespołem Nothing But Swing Trio. Miała, bowiem podobnie jak tydzień wcześniej Melva Houston, Słowaczka rozpoczęła swój recital z prawie 40-minutowym opóźnieniem (tym samym potwierdziły się moje obawy odnośnie sumienności w kwestii dotrzymywania terminów w przypadku odbywających się tam występów). I w tym miejscu muszą paść przykre słowa. Kim jest organizator koncertu i menadżer klubu, który nie panuje nad zespołem, który u niego gra? Kim są muzycy, którzy każą czekać na siebie prawie trzy kwadranse? Kim w końcu są ludzie, którzy podczas występu jedzą, rozmawiają i śmieją się głośno, zachowując się tak, jakby zamiast na koncercie jazzowym, byli ze znajomymi na pikniku poza miastem? (Nie oczekuję ascetycznego podejścia, ale nie róbmy przysłowiowego bydła, kiedy wokalistka chce powiedzieć kilka słów o zespole i kolejnej piosence).

Wniosek? Wszyscy nie szanują się nawzajem, psując przy okazji muzyczne widowisko. „Każdy ponad każdym (…) innego traktuje, jakby był niczym”.

Hanka Gregušová

O ile organizatora i niektórych ludzi usprawiedliwić się nie da, o tyle Hanka Gregušová z zespołem mają jeden poważny kontrargument – talent, za próbkę którego wybaczam wszystko. Słowacka wokalistka w ramach swoich dwóch festiwalowych występów (Hanka zaśpiewała także dzień później na Rynku) zaprezentowała mieszany repertuar utworów autorskich oraz coverów. Wszystko utrzymane w klimacie zgoła odmiennym do tego, co mogliśmy obserwować siedem dni wcześniej w wykonaniu Melvy Houston. I chociaż Amerykanka zasłużyła na duże brawa, to w moich oczach lepiej wypadła jednak Słowianka. Ładny, głęboki głos, timing na scenie i lekkość w zabawie muzyką – to wszystko przemówiło do mojego gustu i sprawiło, że od tego tygodnia jestem fanem tej, nie bójmy się tego powiedzieć, mało znanej – a szkoda – wokalistki.

Koncert klubowy koncertem klubowym, ale to na piątkowy plener czekałem jednak bardziej. W piątek, 15 lipca, pod Ratuszem na scenie, oprócz doskonałej tego wieczoru Gregušovej, publice (mniej licznej niż przed tygodniem, a to z powodu deszczu, który w ten dzień od czasu do czasu siąpił z nieba) zaprezentowały się Happy Play Dixieland Band i Boba Jazz Band. Ja pozwolę sobie pochwalić drugi z wymienionych składów. Ciekawy brzmieniowo zestaw melodii opartych głównie na sekcji dętej (trąbka, puzon, klarnet) mógł podobać się zebranym pod sceną słuchaczom. Dowodem brawa, którymi raz po raz nagradzani byli muzycy. Całość zakończyła się stałym akcentem – nowoorleańską paradą, która przemaszerowała dookoła tarnowskiego Rynku.

Happy Play Dixieland Band

Reasumując, pomimo tego o czym wspomniałem na początku relacji, druga odsłona tegorocznego festiwalu okazała się dobrą kontynuacją ubiegłotygodniowych występów, przynosząc ze sobą bardzo miłą niespodziankę w postaci poznania twórczości naprawdę zdolnej Hanki Gregušovej. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

* WIDEO – KONCERT W BOMBAY MUSIC (14.07.2011)
* FOTORELACJA – KONCERT W BOMBAY MUSIC (14.07.2011)
* FOTORELACJA – KONCERT NA RYNKU (15.07.2011)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.