Relacja: IV Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Tarnów, 7-8.07.2011 r.)

W Tarnowie rozpoczął się właśnie IV Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Przez cały lipiec, w każdy czwartek i piątek miesiąca, w klubie Bombay Music i na Rynku odbywać będą się koncerty wykonawców miejscowych oraz przyjezdnych. Zapraszamy na relację z pierwszych dwóch dni imprezy.

Podczas dwóch pierwszych dni tarnowskiego festiwalu przed miejscową publicznością zaprezentowali się: Jazz Band Ball Orchestra, Ragtime Banjo Band, Leliwa Jazz Band, Saxpasja oraz chyba największa gwiazda, jaka zawitała na tegoroczną edycję JAZZ-owego Rynku – amerykańska piosenkarka Melva Houston, która w pierwszych dniach lipca odbywała mini-trasę koncertową po Małopolsce.

Tarnowski festiwal rozpoczął się od małego zgrzytu. W czwartek w miejscowym klubie Bombay Music, gdzie cała impreza została zainaugurowana, Jazz Band Ball Orchestra – pierwsi tegoroczni wykonawcy – na scenie pojawili się dopiero czterdzieści minut po wyznaczonym czasie, co więcej – bez jakiegokolwiek wyjaśnienia lub próby usprawiedliwienia się. Komentarz w zasadzie jest zbędny. Nie wiem, czy takie praktyki są w Bombayu nagminne (chociaż trudno w to uwierzyć, byłem tam pierwszy raz), jednak osobiście wyrażam nadzieję, że kolejne czwartkowe klubowe spotkanie z jazzem nie będzie już obfitowało w tego typu niespodzianki.

Jazz Band Ball Orchestra w klubie Bombay Music

Wracając jednak do muzycznego aspektu, artyści formacji z Jazz Band Ball Orchestra (Wojtek Groborz, Wiesław Jamioł, Jan Kudyk, Teofil Lisiecki, Jacek Mazur i Marek Michalak) zaprezentowali się naprawdę dobrze. Pomimo tego, swingujący klimat, który wypełnił klub, niestety nie udzielił się wszystkim, dla których od muzycznej uczty ważniejsze były… dania serwowane w lokalu. Nie pomógł nawet pierwszy z gości specjalnych, jakich na ten wieczór do wspólnego muzykowanie zaprosili panowie z JBBO, a mianowicie klarnecista Tadeusz Petrow. Fragment, w którym Petrow i Jacek Mazur grają wspólnie na klarnetach, był według mnie najmocniejszym punktem programu.

Na szczęście gwiazda wieczoru, amerykańska wokalistka Melva Houston, zaprezentowała się już „po posiłku”, dzięki czemu tłem dla jej głosu nie był brzdęk sztućców i talerzy, a lekko płynąca melodia grana przez muzyków z JBBO. Houston podczas swojego występu zaśpiewała jazzowe standardy (m.in. „Georgia On My Mind” Raya Charlesa), które były jedynie małą próbką jej wokalnych możliwości. Prawdziwe show jazzmanka miała odegrać dopiero dzień później.

Młoda para tańczy na tarnowskim Rynku

W piątek, 8 lipca, festiwal zainaugurowany został na tarnowskim Rynku. Na scenie tego dnia zagościli: Ragtime Banjo Band, Leliwa Jazz Band, Saxpasja oraz wspomniani już wcześniej Jazz Band Ball Orchestra (z tym samym repertuarem, co podczas klubowego koncertu; również z gościnnym udziałem Tadeusza Petrowa) i Melva Houston. Wokalistka, zgodnie z tym, co wspomniałem w poprzednim akapicie, dopiero tym występem ukazała pełny warsztat swoich głosowych walorów. Nie przeszkodził nawet fakt, że słuchacze zebrani na Rynku usłyszeli repertuar praktycznie identyczny, jak ten przedstawiony w klubie Bombay Music. Różnica tkwiła jednak w miejscu, ludziach i emocjach – granie do kotleta w przeciwieństwie do występu przed żywo reagującą (ba, nawet tańczącą!) publicznością nie niesie ze sobą tak dużo radości, co w przypadku Houston przełożyło się ewidentnie na jakość występu.

Osobne kilka zdań należy poświęcić także wspomnianej już dzisiaj publiczności, która ukazała swoje tak różne dwa oblicza: czwartkowe – nastawione w większości (nie chcę rzecz jasna wrzucać wszystkich do jednego worka, jednak osób, które do Bombayu przyszły wyłącznie dla muzyki było zdecydowanie mniej) na obecność w klubie, gdzie zagrać miał ktoś znany oraz piątkowe – oblicze żywo reagujące i chętne do wspólnej zabawy z muzykami.

Parada nowoorleańska na tarnowskim Rynku

Pierwszą dwudniową odsłonę IV Letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego zakończył stały punkt programu plenerowych koncertów – krótka parada nowoorleańska, w której oprócz artystów udział wzięło część obecnych na Rynku słuchaczy. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

* FOTORELACJA – KONCERT W BOMBAY MUSIC (07.07.2011)
* WIDEO – KONCERT W BOMBAY MUSIC (07.07.2011)
* FOTORELACJA – KONCERT NA RYNKU (08.07.2011)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.