Relacja: Wernisaż fotografii „Post-Fundamenty”

Tarnowski klub Lychee po raz kolejny w ostatnim czasie zmienił się w miejsce spotkania z fotografią. Wszystko za sprawą wystawy zdjęć „Post-Fundamenty” Mateusza Zaczkiewicza, której wernisaż odbył się 20 maja br.

Piątkowy wernisaż prac ukazujących podupadły przemysł regionu tarnowskiego nie przyciągnął do Lychee tak wielu gości, jak początkowo było to przewidywane. Pomimo dobrej reklamy (informacje na łamach największych portali miejskich, które objęły patronat nad imprezą oraz plakaty) do klubu z zamiarem kontaktu ze sztuką przybyło około 20 osób. Zawiedli szczególnie fejsbukowicze, którzy w liczbie ponad 70 zapowiadali swoją obecność.

Jednakże ci, którzy zdecydowali się poświęcić chwilę ze swojego życia i zawitać na wernisaż – nie zawiedli się. „Post-Fundamenty” jest wystawą prezentująca widzowi miejsca tętniące kiedyś życiem, dzisiaj będące jedynie wspomnieniem, zapomniane. Przestrzenie ujęte na zdjęciach to m.in. stara fabryka celulozy w Niedomicach oraz opuszczone budynki mleczarni (przy ul. Szklanej). Zakłady te niegdyś stanowiły fundamenty przemysłowe tarnowskiego regionu. Dzisiaj są jedynie atrakcją dla miejscowych graficiarzy, fotografów oraz młodzieży na tzw. gigancie. Ich ciekawe położenie oraz forma zabudowy są areną gry światła i cienia, szarości i koloru, egzystencji i nieuniknionego rozkładu. Wszystko to dostrzegalne jest na zdjęciach zaprezentowanych na wystawie „Post-Fundamenty”.

W Lychee nie zabrakło także samego autora zdjęć. Fotograf, dla którego było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, powiedział nam, że cieszy z obecności na wernisażu osób mu bliskich. – Miło mi, że zjawili się moi przyjaciele i osoby, które bardzo cenię i szanuję. Przyszło także kilka osób, których nie znałem wcześniej, więc jak na debiut nie jest źle – dodał kończąc. Zaczkiewicz w części oficjalnej wyjaśnił wszystkim zebranym motywy, jakie kierowały nim w wyborze tematu zdjęć. W stronę sponsora imprezy Centrum Fotografii pana Piotra Grzyba oraz ludzi i instytucji, którzy pomogli w organizacji wystawy, artysta skierował także kilka słów podziękowania. Nie zabrakło oczywiście pozdrowień dla czytelników AxunArts. W dalszej części fotograf, którego koncertowe relacje od dłuższego czasu można przeglądać na łamach naszego blogu, chętnie rozmawiał z gośćmi o swoich pracach.

Wszystkim przybyłym na wernisaż kontakt ze sztuką umilała chilloutowa muzyka puszczana na żywo przez miejscowego didżeja Emesa oraz przygotowana przez organizatorów degustacja markowego wina. Po godzinie 22. wernisaż przerodził się w codzienny klubowy wieczór, a do Lychee zaglądać zaczęli spragnieni zabawy w rytm elektronicznych brzmień.

Fragment wystawy „Post-Fundamenty” (mateuszzaczkiewicz.pl)

Mateuszowi gratulujemy sukcesu, jakim niewątpliwie był piątkowy wieczór i życzymy szczęścia na przyszłość. Ponoć sam zainteresowany myśli powoli nad kolejną wystawą – tym razem już dyplomową. Wszystkich tych, którzy nie mogli pojawić się na wernisażu, zapraszamy do klubu Lychee (ul. Mościckiego 8). Zdjęcia dostępne będą do państwa dyspozycji do końca czerwca. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

FOTORELACJA #1: Filip Zając / axunarts.pl
FOTORELACJA #2: Paweł Topolski / tarnow.pl
FOTORELACJA #3: Marta Stoga / nocnytarnow.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.