Relacja: Kultowe Piosenki Filmowe (Smolik, Przemyk, Grosiak, Maleńczuk, Makowiecki)

Zakończyła się 25. Tarnowska Nagroda Filmowa. Galę, na której przyznano festiwalowe nagrody, uświetnił koncert Kultowe Piosenki Filmowe, w którym udział wzięli Andrzej Smolik, Renata Przemyk, Natalia Grosiak, Maciej Maleńczuk i Tomek Makowiecki.

W sobotę 14 maja pod tarnowskim Ratuszem odbyła się gala kończąca 25. Tarnowską Nagrodę Filmową. Na uroczystości tej poznaliśmy laureatów tegorocznego małopolskiego święta kina. Statuetki i wyróżnienia za swoje dzieła odebrali m.in. Marcin Wrona za film „Chrzest”, Wiesław Saniewski za „Wygranego” oraz Marek Lechki za film „Erratum” (Grand Prix 25. TNF). Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na oficjalnej stronie festiwalu (tarnowskanagrodafilmowa.pl). My natomiast skupimy się na akcencie interesującym nas najbardziej ze względu na profil blogu, a mianowicie na koncercie Kultowe Piosenki Filmowe.

Widok na scenę z wieży tarnowskiego Ratusza (foto: Mateusz Zaczkiewicz)

Część muzyczną rozpoczął występ Renaty Przemyk. Po próbach, jakie miałem okazję obserwować z boku na dwie godziny przed galą, przyznam, że na tę wokalistkę czekałem z niecierpliwością. Wszyscy dobrze wiemy, jakimi warunkami głosowymi dysponuje autorka przeboju „Babę zesłał Bóg”. Przemyk nie zawiodła. Jej interpretacje „Pamiętasz, była jesień” i „Już nie zapomnisz mnie” były na tyle przekonująca, że zgromadzona na płycie tarnowskiego Rynku publika nagrodziła artystkę dużymi brawami.

Nie mniejsze oklaski zebrała także Natalia Grosiak. Liderce grupy Mikromusic podczas koncertu przypadł w udziale chyba najtrudniejszy fragment set listy – „Deszcze niespokojne”. Grosiak ze starcia z niezapomnianą i dobrze znaną wszystkim piosenką poradziła sobie perfekcyjnie. Aksamitny głos wokalistki interesująco kontrastował z oryginalnym wykonaniem utworu, który niemal każdy z nas ma w pamięci.

Męską część gwiazd wieczoru tworzyli Tomek Makowiecki i Maciej Maleńczuk. Pierwszy na sobotniej gali zmierzył się z niełatwą kompozycją „Uciekaj skoro świt” – z repertuaru Seweryna Krajewskiego. Muzyk zrobił dobre wrażenie, a najgłośniej swój podziw dla lidera grupy No!No!No! wyraziły oczywiście panie obecne na koncercie. „Ballada o Tolku Bananie”, drugi z utworów zaprezentowanych przez Makowieckiego, również mógł się podobać.

Najbardziej znany spośród solistów, jacy uświetnili koncert Kultowe Piosenki Filmowe, Maciej Maleńczuk, spełnił pokładane w nim nadzieje. Był to mój trzeci raz, kiedy dane było mi widzieć (i słyszeć rzecz jasna) Maleńczuka na żywo i przyznać muszę, że za każdym razem o artyście tym mam coraz lepsze zdanie. Ex-wokalista Püdelsów jest scenicznym demonem i rock’n’rollowcem pełną parą. Jego wykonanie utworu „Nie tak, nie tak”, które zamykało galę, zostało nagrodzone gromkimi, największymi tego wieczoru brawami. Autorska piosenka krakowskiego barda z filmu „Sezon na leszcza”, którą sam artysta niezbyt często wykonuje publicznie, spodobała się wszystkim… praktycznie wszystkim. „Grupa panów w krawatach” nie podzieliła opinii ogółu. Wszak repertuar wokalisty Homo Twistu nie musi trafiać do każdego.

Maciej Maleńczuk (foto: Mateusz Zaczkiewicz)

Zawodem mógł być natomiast fakt, że koncert zakończył się bez bisu (co akurat można w sensowny sposób wytłumaczyć liczbą artystów – bo niby kto z tej czwórki miałby w tej sytuacji pierwszeństwo?) i bez tzw. piosenki finałowej wykonanej przez wszystkie gwiazdy wieczoru. Zapytaliśmy o to nawet samego Andrzeja Smolika – nie bójmy się tego powiedzieć – dyrektora artystycznego koncertu. Producent wyjaśnił nam, iż brak takiego wspólnego utworu podyktowany był trudnościami logistycznymi i niemożliwością zebrania wszystkich solistów w jednym miejscu o jednym czasie. Niemniej jednak autor aranżacji muzycznych tego koncertu przyjął od nas naprawdę zasłużone gratulacje. Bo gratulować było czego.

A jeśli już mowa o podziękowaniach (myślę, że możemy – jako AxunArts – wypowiedzieć się tutaj w imieniu wszystkich tych, którzy przybyli na galę), ukłony należą się również organizatorom całego przedsięwzięcia. Takiego muzycznego wydarzenia, jak i takiego festiwalu filmowego pozazdrościć może nam, mieszkańcom Tarnowa, cała Polska. Już dzisiaj zaczynamy odliczać dni do 26. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

FOTORELACJA || WIDEO

Sprawdź też:
* Fotorelacja: Ania Dąbrowska w ramach 25. TNF
* Relacja: Ania Dąbrowska zagrała w Tarnowie
* Relacja: Tomasz Stańko na inaugurację 25. TNF

4 uwagi do wpisu “Relacja: Kultowe Piosenki Filmowe (Smolik, Przemyk, Grosiak, Maleńczuk, Makowiecki)

  1. Wokaliza z serialu „07 zgłoś się” w wykonaniu Natalii Grosiak była perełką tego wieczoru. Wielkie ukłony dla artystki.

    Polubienie

  2. Słuchając dzisiaj „Trójkowo, filmowo” z relacją z festiwalu i koncertu miałam nadzieję, że znajdę tu obszerną relację. Nie zawiodłam się :) Zazdroszczę wrażeń!

    Polubienie

  3. to był super koncert! gdzieś tam siedzę od północnej ściany rynku na krzesełkach w tylnych rzędach. :):)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.