Krótka piłka #93: Koncerty w ramach 25. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

Już w najbliższą sobotę, 7 maja, rozpocznie się 25. Tarnowska Nagroda Filmowa. W ramach festiwalu, oprócz wielu pokazów filmowych, odbędą się także trzy koncerty, które z racji na profil blogu interesują nas rzecz jasna najbardziej.

Tarnowska Nagroda Filmowa to impreza, która od wielu lat szczyci się wsparciem, zarówno państwowych, jak i prywatnych instytucji, m.in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Tarnowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W południowej Polsce nie ma drugiej tak istotnej imprezy dotyczącej polskiego filmu fabularnego, jak Tarnowska Nagroda Filmowa.

Jubileuszowa 25. Tarnowska Nagroda Filmowa odbędzie się w dniach od 7 do 15 maja 2011 roku. Festiwal ten, to także szereg imprez towarzyszących, które w roku jubileuszu nabiorą szczególnego odświętnego charakteru i rozmachu. Są w nich również trzy wyjątkowe koncerty, o których szerzej piszemy poniżej. Wszystkich zainteresowanych szczegółowym planem imprezy (m.in. projekcje filmów, spotkania z gwiazdami) odsyłamy na oficjalną stronę tarnowskanagrodafilmowa.pl.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat publiczność, przy okazji festiwalu filmowego, uczestniczyła także w wyjątkowych wydarzeniach muzycznych, do których niewątpliwie należały koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestry Adama Sztaby, Voo Voo, tria Krzysztofa Herdzina z Orkiestrą Kameralną oraz recital Marii Peszek.

W tym roku organizatorzy również zadbali o melomanów. Na koncerty do Tarnowa przyjadą: Tomasz Stańko, Ania Dąbrowska i Andrzej Smolik ze specjalnym udziałem gości: Natalii Grosiak (z zespołu Mikromusic), Renaty Przemyk, Tomka Makowieckiego (wokalista No!No!No!) i Maćka Maleńczuka (Homo Twist).

Tomasz Stańko zaszczyci swoją obecnością uroczystą Inaugurację 25. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, która odbędzie się 7 maja w Teatrze im. Ludwika Solskiego o godzinie 19:00. Podczas gali wręczona zostanie Nagroda za całokształt i wkład w polską kinematografię wybitnej aktorce – Danucie Szaflarskiej. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa plakatów teatralnych i filmowych Rosława Szaybo (autora głównego plakatu 25. TNF) oraz wspomniany wcześniej koncert Tomasz Stańko, którego fragment kompozycji z filmu „Pożegnanie z Marią” od wielu lat jest głównym sygnałem dźwiękowym tarnowskiego Festiwalu. Artyście akompaniować będzie pianista Dominik Wania.

Bilety na to wydarzenie w cenie 30 zł (przedsprzedaży już od 27 kwietnia), w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5. Ilość miejsc ograniczona.

Tydzień później, w piątek 13 maja, na Rynku odbędzie się koncert Ani Dąbrowskiej, podczas którego wokalistka zaśpiewa piosenki ze swojej ostatniej płyty, zatytułowanej „Ania Movie”, na której artystka zaprezentowała własne wersje przebojów muzycznych światowego kina. Występ rozpocznie się o godzinie 20:00, a wstęp na imprezę jest wolny.

Muzyczny akcent towarzyszyć będzie nam także w ostatnim dniu Festiwalu. Galę Wręczenia Nagród, która odbędzie się na tarnowskim Rynku, w sobotę 14 maja, uświetni koncert zatytułowany „Kultowe piosenki filmowe” w ramach którego zabrzmią kompozycje znane z polskich filmów i seriali autorstwa m.in.: Henryka Warsa, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Jerzego Darfel, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Komedy i Włodzimierza Korcza. Od strony artystycznej za całość odpowiedzialny będzie Andrzej Smolik (wraz z zespołem Smolik Big Band), któremu towarzyszyć będą wybitni soliści: Natalia Grosiak (Mikromusic), Renata Przemyk, Maciej Maleńczuk (Homo Twist) oraz Tomek Makowiecki (No!No!No!). Start gali o godzinie 20:00. Wstęp wolny.

Głównym Partnerem Gali Wręczenia Nagród będą Azoty Tarnów.

* * * * *

Tomasz Stańko (foto: wikimedia.org)

Tomasz Stańko – światowej sławy wybitny trębacz. Ukończył PWSM w Krakowie. Reprezentuje nurt free jazzu. W 1962 roku grał z Adamem Makowiczem i jego Jazz Darings (wraz z nimi grali Jacek Ostaszewski i Wiktor Perelemutter), a w 1963 roku w zespole Krzysztofa Komedy. W 1968 roku stworzył swój słynny kwintet, w którym występowali również skrzypek Zbigniew Seifert, saksofonista Janusz Muniak, basista Bronisław Suchanek i perkusista Janusz Stefański. W swojej późniejszej karierze grał z wieloma muzykami z całego świata, wśród których wymienić można Cecila Taylora, Dave’a Hollanda, Jana Garbarka, Gary’ego Peacocka, Edwarda Vesalę, Dona Cherry’ego, Bernta Rosengrena (który wcześniej grał z Komedą, a którego Stańko zaprosił do nagrania płyty „Litania”, zawierającej kompozycje Komedy), oraz wielu polskich muzyków, m.in. Tomasz Szukalski, Janusz Skowron, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz. Ostatnim elementem dyskografii jazzmana jest album „Dark Eyes” wydany pod szyldem Tomasz Stańko Quintet w 2009 roku.

Ania Dąbrowska (foto: Kama Czudowska & Natalia Jakubowska)

Ania Dąbrowska jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich artystek. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała cztery albumy, z których każdy uzyskał status Platynowej Płyty. Łączna liczba sprzedanych egzemplarzy wszystkich krążków to na ten moment ponad 200 000 sztuk. Popularność i uznanie publiczności doskonale oddają trzy statuetki otrzymane podczas koncertu TOP w ramach festiwalu Top Trendy. Ania ma również na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień branżowych, jak choćby sześć Fryderyków i dwie nagrody Eska Music Awards. Ostatnia płyta Dąbrowskiej, zatytułowana „Ania Movie”, ukazała się wiosną 2010 roku. Wokalistka zaprezentowała na niej własne wersje ulubionych piosenek filmowych.

Andrzej Smolik (foto: last.fm)

Andrzej Smolik – jeden z najzdolniejszych i polskich producentów. W swojej dotychczasowej karierze współpracował z najważniejszymi postaciami krajowej sceny muzycznej, m.in. z Kasią Nosowską, Robertem Gawlińskim, Marylą Rodowicz, Marią Peszek, Arturem Rojkiem, Noviką, Natalią Grosiak, Miką Urbaniak i Kasią Kurzawską. Listę nazwisk uzupełnia również Emmanuelle Seigner, która wystąpiła gościnnie na ostatnim albumie producenta, zatytułowanym „Smolik 4”. W ubiegłym roku brał czynny udział w muzycznym projekcie „Męskie Granie”, który skupiał najpopularniejszych rodzimych artystów (m.in. Tomasza Stańko, Wojciecha Waglewskiego, Macieja Maleńczuka, zespół Kim Nowak).

Natalia Grosiak (foto: Mateusz Zaczkiewicz)

Natalia Grosiak – jedna z najzdolniejszych wokalistek młodego pokolenia kojarzona głównie z formacji Mikromusic, którą założyła razem z gitarzystą Dawidem Korbaczyńskim. Z zespołem tym wydała już trzy studyjne krążki. Ostatnia płyta, zatytułowana „SOVA”, trafiła do sprzedaży w październiku 2010 roku. Członki elektronicznej orkiestry Digit All Love oraz muzyczno-wizualnego projektu DOM. Śpiewa jazz, jak równie swobodnie porusza się w klimatach muzyki klubowej i trip-hopowej.

Renata Przemyk (foto: Mateusz Zaczkiewicz)

Renata Przemyk – wokalistka, której przedstawiać raczej nie trzeba. Na muzycznej scenie porusza się pomiędzy rockowym graniem, piosenką poetycką i alternatywnymi brzmieniami. W swojej dyskografii ma dziesięć płyt, z których ostatnia, zatytułowana „Odjazd”, swoją premierę miała w 2009 roku. Autorka takich przebojów, jak „Nie spaceruję nago”, „Babę zesłał Bóg”, „Zazdrosna” i „Własny pokój”. Współpracowała z wieloma artystami m.in.: Habakuk, Pidżamą Porno, Katarzyną Nosowską i ostatnio z Kayah, czego efektem stała się płyta „Panienki z temperamentem”.

Maciej Maleńczuk (foto: last.fm)

Maciej Maleńczuk – polski wokalista i gitarzysta rockowy, poeta i jak sam często zaznacza: z wykształcenia ślusarz-spawacz. W latach 1986–2005 był wokalistą i liderem zespołu Püdelsi, z którym nagrał kilka znaczących płyt. Do największych sukcesów tamtego okresu zaliczyć należy album „Wolność słowa” z 2003 roku. W roku 1993 rockman założył zespół Homo Twist, który istnieje do dnia dzisiejszego. Ostatnia płyta sygnowana nazwą grupy, „Matematyk”, ukazała się cztery lata temu. Swoją premierę ma aktualnie krążek „Wysocki Maleńczuka”, na którym Maleńczuk śpiewa wiersze słynnego rosyjskiego barda i pieśniarza Włodzimierza Wysockiego. Muzyk od kilku lat koncertuje wraz z zespołem Psychodancing, tworząc projekt sceniczny nazwany po prostu Maciej Maleńczuk z Zespołem Psychodancing.

Tomek Makowiecki (foto: last.fm)

Tomek Makowiecki – jedno z odkryć polskiej edycji programu „Idol”, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów, lider autorskiego projektu Makowiecki Band, członek założonego w 2008 roku zespołu No!No!No! (z którym rok temu wydał album) oraz muzyk biorący udział projekcie multiinstumentalisty Mariusza Szypury – Silver Rocket. Na swoim koncie ma trzy studyjne płyty. Autor takich przebojów, jak „Miasto kobiet” i „Ostatnie wspólne zdjęcie”.

Mateusz „Axun” Kołodziej / materiały prasowe

2 Comments

  1. Mateusz "Axun" Kołodziej

    Dziś, 4.05.2011 r., o godz. 10:00 ruszyła przedsprzedaż biletów na seanse w ramach 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
    Bilety na projekcje konkursowe, specjalne, Poetów Kina w cenie 5 zł oraz w cenie 3 zł na Kino Młodego Widza, projekcje dla dzieci i młodzieży do nabycia w kasie kina Marzenie, ul. Staszica 4.

    Więcej informacji o 25 Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej – Festiwalu Wybranych Polskich Filmów Fabularnych w załączeniu oraz na http://www.tarnowskanagrodafilmowa.pl

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.