Czesław (za)Śpiewa poezję Miłosza

Polscy artyści wspominają Czesława Miłosza, a wszystko z okazji 100-lecia urodzin poety i obchodzonego aktualnie w Polsce Roku Miłosza. Aga Zaryan i Czesław Mozil nagrają z tej okazji na przykład specjalne płyty.

O wydawnictwie lidera projektu Czesław Śpiewa, poświęconym poezji Czesława Miłosza, wiadomo już mniej więcej od początku 2011 roku. Mozil ze swoimi muzykami planuje po zakończeniu emisji telewizyjnego programu „X Factor” (artysta pełni w nim rolę jurora), rozpocząć prace nad albumem, na którym znajdą się śpiewane wersje tekstów Czesława Miłosza. Jak zaznacza autor płyty „POP”, materiał z muzyką do tekstów laureata literackiej Nagrody Nobla nie zadowoli wszystkich, a co więcej – niektórych nawet zbulwersuje. Krążek, według zapewnień, nie ma być dedykowany wyłącznie fanom twórczości poety, ale osobom, które być może pierwszy raz zetkną się z nią właśnie dzięki temu albumowi.

Czesław Śpiewa zgłębia Miłosza (foto: facebook.com)

Płyta Czesława śpiewającego Miłosza swoją premierę ma mieć jesienią tego roku.

Miłoszem zajmie się także Aga Zaryan. Polska wokalistka jazzowa, która swoją ostatnią płytę zatytułowaną „Looking Walking Being” wydała w legendarnej wytwórni Blue Note Records, rozpoczęła właśnie pracę nad nowym materiałem, który poświęcony będzie postaci zmarłego w 2004 roku poety. Materiał, według dostępnych informacji, po raz pierwszy zaprezentowany ma zostać już w maju podczas II Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie. Fizyczna premiera krążka planowana jest natomiast na czerwiec tego roku.

Album, który wpisywał będzie się w obchody przypadającej właśnie setnej rocznicy urodzin poety, objęty została patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ukaże się w katalogu amerykańskiej firmy fonograficznej Blue Note w wersji dwujęzycznej (polskiej i angielskiej).

Aga Zaryan (foto: last.fm)

Co ciekawe, na płycie oprócz wierszy polskiego poety, znajdą się także przekłady ulubionych poetek noblisty (m.in. Jane Hiershfield oraz Denise Levertov). W nagraniu całości polską wokalistkę wspomogą: Grzegorz Turnau, Polska Orkiestra Radiowa, Michał Tokaj, Larry Koonse, Darek Oleszkiewicz oraz Munyungo Jackson.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.