Polecana trójka na najbliższy tydzień to: Korpiklaani „Ukon Wacka”, Bob Geldof „How To Compose Popular Songs That Will Sell” oraz The Streets „Computers and Blues”. Są to płyty, obok których nie możecie przejść obojętnie. I nie jest ważne to, czy na co dzień słuchacie techno, klasyki czy popu. Jeśli doceniacie wartościową muzykę, musicie znać te krążki – i to nie tylko z tytułu.

Korpiklaani „Ukon Wacka”
Folk metal ma się coraz lepiej. Zasługa w tym niemała doskonale znanego w Polsce fińskiego zespołu Korpiklaani, który wydaje płyty z regularnością szwajcarskiego zegarka. Niespełna dwa lata po ukazaniu się znakomitego krążka „Karkelo” Finowie z dumą prezentują kolejne dzieło. „Ukon Wacka” to siódmy album w dorobku sekstetu, promowany wideoklipem do piosenki „Tequila”. Skocznie, zabawowo, wesoło, z udziałem tradycyjnych instrumentów oraz metalowej mocy. Przy muzyce Korpiklaani ciężko usiedzieć spokojnie. Tytuł „Ukon Wacka” odnosi się do starego pogańskiego święta, na którym piwo lało się strugami, a białogłowy pląsały zgrabnie niczym najpiękniejsze rusałki. Wokalista Jonne śpiewa rzecz jasna po fińsku. Zwiastującą materiał piosenkę „Tequila” zadedykował wraz z kolegami fanom z Ameryki Południowej, którzy oszaleli na koncertach Korpiklaani w trakcie trasy w 2010 roku. Gościem na albumie jest ceniony w Finlandii wokalista Tuomari Nurmio. „Ukon Wacka” to idealny podkład na wesołą imprezę w dobrym towarzystwie. To wielka folkmetalowa uczta. Włączcie płytę i wznoście z radością puchary! A jeśli zaopatrzycie się w wersję limitowaną, usłyszycie co Finowie zrobili z klasykiem Motörhead „Iron Fist”. (źródło: Warner Music Polska)

Bob Geldof „How To Compose Popular Songs That Will Sell”
Nowa płyta Boba Geldofa nosi tytuł: „Jak komponować popularne piosenki, które będą się sprzedawać”. Muzyk zapożyczył go ze starego muzycznego poradnika, który znalazł w antykwariacie. Album nagrywał z Petem Briquette – basistą Boomtown Rats. Prace nad nowym materiałem prowadzono w różnych domowych studiach unikając napiętych harmonogramów i naglących terminów. Płyta „How To Compose Popular Songs That Will Sell” jest niezwykle różnorodna i pełna muzycznych odniesień. Wytrawny słuchacz usłyszy tu wszystko: od Swingle Singers, przez Captaina Beefhearta do Nicka Drake’a, Hot Chocolate i George’a Harrisona. Są tu fragmenty szkolnych wierszy, klarnety, klawinety, drumle i rock’n’roll. Geldof wyznaje: Piąta dekada mojego życia była najszczęśliwsza. I to słychać. (źródło: Universal Music Polska)

The Streets „Computers and Blues”
Jeśli wierzyć zapowiedziom Mike’a Skinnera, jego piąta płyta będzie zarazem ostatnią nagraną pod szyldem The Streets. Zawierający 14 piosenek krążek promuje piosenka „Going Through Hell”, w której śpiewa jeden z gości na albumie, Rob Harvey, znany z zespołu The Music. Do kawałka powstał teledysk. Drugim zaproszonym przez Mike’a do współpracy artystą jest śliczna brytyjska wokalistka i kompozytorka Clare Maguire. Sam Mike Skinner opisuje zawartość „Computers and Blues” jako taneczną muzykę, przy której można spokojnie wypić herbatę. Zwiastująca całość piosenka „Going Through Hell” otrzymała pozytywne recenzje. Krytycy zwracali uwagę na miły klimat nagrania i ciekawy tekst oraz na słyszalną w utworze inspirację dokonaniami Jaya-Z, umiejętnie łączącego rap-rockiem. Cały materiał nazwali esencją wszystkich najlepszych elementów muzyki z całej kariery Skinnera. To powrót do korzeni i jednocześnie spojrzenie w przyszłość. Ta płyta jest ekstremalnie… zbalansowana – mówi po krótkim namyśle Mike. Są na niej fragmenty moich wszystkich albumów i mam nadzieję, że połączyłem je w sposób, który ucieszy moich fanów. „Computers and Blues” – jak wszystkie pozostałe krążki – wyprodukował sam Skinner. „Przynajmniej nigdy w karierze nie wybrałem złego producenta – dodaje z uśmiechem. Pozostaje wznieść toast za ostatnie dzieło w dorobku The Streets i oczekiwać od Mike’a realizacji kolejnych pomysłów, wśród których są już książka i film. Światowa premiera krążka 7 lutego; polska premiera 21 lutego. (źródło: Warner Music Polska)

Jedna odpowiedź do „Polecane płyty (06.02.2011)”

  1. Korpiklaani chętnie posłucham. cenię sobie ich dotychczasową twórczość.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Autor

PRZECZYTAJ O POWODACH ZAMKNIĘCIA STRONY

ostatnio popularne