Piotr Polk – Mój film (CD+DVD)

Zapraszam do sprawdzenia recenzji płyty „Mój film”. Jest to drugi solowy album Piotra Polka, który swoją premierę miał w styczniu 2011 roku.

W kawałku „Ta muzyka” z płyty „Note 2” Tede rymuje: To ścieżka dźwiękowa, muzyka w naszych filmach / U każdego gra inna, właśnie to jest piękne / Zanim zaczniesz, to puszczę Ci swoją piosenkę / I zobaczysz, ta chwila będzie z nią na zawsze. Piotr Polk nagrywając płytę „Mój film” ewidentnie kierował się podobnym tokiem myślenia, czego dowodem jest chociażby jego wypowiedź, jaką znajdziemy w książeczce dołączonej do krążka: Ta płyta powstała jako moja odważna, osobista wypowiedź (…) jako normalnego, zwykłego człowieka, faceta po czterdziestce, który po różnych doświadczeniach łapie dystans do świata i do siebie. Drugi album Polka to właśnie opowieść o jego filmie, będącym po prostu jego życiem.

Nie będziemy się oszukiwać – Piotr Polk piosenkarzem nie jest i nigdy nie będzie. Jako aktor zetknął się wprawdzie w trakcie swojej kariery z poezją śpiewaną, na scenie teatralnej również zdarzyło mu się coś zaśpiewać, ale udział w programie „Jak oni śpiewają?” i solowa płyta nie oznaczają, że od razu zwracać mamy się do niego per panie piosenkarzu. Dobrze o tym wie także sam Polk, który przy każdej z możliwych okazji odżegnuje się od takiego tytułowania. I co ciekawe, takie połączenie niepełnego wokalnego talentu, miłości do jazzowych klimatów i chęci opowiedzenia o życiu z perspektywy własnych doświadczeń, doprowadziło do tego, że otrzymujemy płytę całkiem dobrą i przyjemną. Album „Mój film” to materiał miły w odbiorze i – jak określa to sam aktor – bez skomplikowanych metafor i niedomówień.

Co naprawdę godne uwagi, za dziesięcioma piosenkami, jakie znajdziemy na płycie „Mój film”, stoją naprawdę wielkie nazwiska. Nie wiem czy to czysta sympatia do aktora, przyjaźń, czy też pieniądze przekonały do skomponowania muzyki na ten album m.in. Seweryna Krajewskiego i Krzesimira Dębskiego, ale koniec końców był to wybór bardzo trafny. Muzyka, którą najprościej będzie określić jazzem z elementami swingu, ponownie sprawdziła się w przypadku Polka (ponownie, bowiem pierwsza płyta „Polk in Love” zawierała covery jazzowych i swingowych klasyków). Ewidentnie widać, że aktor czuje się w tej stylistyce dobrze. Ciężar zagrania muzyki skomponowanej przez wspomnianych wyżej artystów wzięli na siebie m.in. Henryk Miśkiewicz (saksofon), Robert Cichy (gitara) i Jan Smoczyński (fortepian), a więc ponownie nie byle kto, tylko czołówka polskich muzyków.

Mam pokorę wobec tego, czego nie umiem, a także dlatego, że wiem, co znaczy banalne i grafomańskie – tak Polk tłumaczy niechęć do pisania autorskich piosenek. W przypadku tej płyty wyręczyli go: Jan Wołek, Wojciech Kejne i autor tytułowego utworu – Marek Dudkiewicz. Zarówno wcześniej wspomniany fakt powierzenia profesjonalistom skomponowania muzyki, jak i zaufanie w dziedzinie pisania tekstów innym ludziom, opłaciło się Polkowi. Efektem tego kilka zostających w pamięci piosenek, jak chociażby „Czekoladki”, opowiadający o weekendowych swobodach „Kosmiczny piątek” i promujący płytę numer „Jest świetnie” opiewający plusy życia singla.

Całość uzupełnia jeszcze płyta DVD z zarejestrowanym koncertem, który miał miejsce w czerwcu 2010 roku w Sandomierzu. Polk zaprezentował na nim materiał ze swojego pierwszego, wcześniej już wspominanego albumu „Polk in Love”.

2 uwagi do wpisu “Piotr Polk – Mój film (CD+DVD)

  1. fajnie że dotrzymujesz obietnicy co do pisania w 2011 r. recenzji, ale po kiego grzyba taka płyta?!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.