To (nie) był nasz rok?

„Koncerty (…), następnie relacje z nich, wywiady, spotkania z muzykami, masa inspirujących rozmów prywatnych, kiedy dyktafon oraz kamera były już wyłączone, pokoncertowe żarty, anegdoty i wymiana numerów telefonów na tyłach scen – tym żyliśmy i tego nie odbierze nam już nikt” – tak o kończącym się 2010 roku pisze redaktor naczelny AxunArts, Mateusz Kołodziej, w swoim sylwestrowym liście do Czytelników.

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
Koleżanki i Koledzy,
osoby zaprzyjaźnione z AxunArts,

nie będę pisał, że to był nasz rok, że byliśmy najlepsi, że reszta mogła oglądać tylko nasze plecy i zazdrościć nam pozycji. Nie, tak nie było. Byli od nas lepsi, dobrze zorganizowani, ciekawiej piszący, dostarczający interesujących informacji ze świata muzyki. Nie osiągnęliśmy nawet połowy poziomu Popjustice.com, do najlepszych polskich blogów też nam jeszcze troszkę brakuje. Jednak jako człowiek, który ponad pięć lat temu wcisnął enter pod pierwszą napisaną notką, jestem dumny z tego, co do teraz osiągnęliśmy. A 2010 rok dodał do respektu, którym w tym momencie trzeba nasz darzyć, nie tyle plus dziesięć, ale nawet plus dwadzieścia punktów.

Więc jaki był ten miniony rok? Jak zawsze czasem oczekiwań – na nowe dobre płyty, na energiczne koncerty, zaskakujące sytuacje i zwroty akcji. Czekaliśmy na narodziny nowej gwiazdy, która zmieni oblicze muzyki. Nic z tego jednak nie wyszło. Dostaliśmy w zamian śmierć kilku osób, bez których ta scena i wszystko, co z nią związane, nie będą już nigdy takie sama.

Bardzo owocny i pracowity okazał się dla nas okres letni oraz jesienny. Koncerty (Magia obłoków poświęcona Markowi Grechucie, N*E*R*D, Hey, Maryla Rodowicz, Saluminesia, 30 Seconds to Mars, The Cuts, Dorota Miśkiewicz, The Boogie Boys, Maciej Maleńczuk, The Chemical Brothers, Panic! At The Disco, Chris Botti, SOFA, Kayah, Giulia y los Tellarini, Motion Trio, John Lennon 70/50/30, Romek Puchowski…), a następnie relacje z nich, wywiady, spotkania z muzykami, masa inspirujących rozmów prywatnych, kiedy dyktafon oraz kamera były już wyłączone, pokoncertowe żarty, anegdoty i wymiana numerów telefonów na tyłach scen – tym żyliśmy i tego nie odbierze nam już nikt.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Novum, wprowadzonym dla urozmaicenia Wam przeglądania blogu (które odczytywać należy jako wielki krok naprzód), były wideo relacje oraz wideo wywiady. Mniej więcej od połowy roku rozszerzyliśmy naszą ofertę o tego typu elementy. Nie da się ukryć, iż był to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Oglądalność i liczba odsłon wpisów zawierających filmy przerosły nasze oczekiwania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: skróty koncertów Maciej Maleńczuka, Kayah, zespołów SOFA i Hey oraz wideo wywiady z Wojciechem Klichem i formacją The Cuts (tak, zawsze próbowałem być przy okazji tych rozmów takim spoko koleżką jak Artur Rawicz z CGM-u, ale nigdy jakoś nie wychodziło…). A jeśli już przy wywiadach jesteśmy, to niezwykle dużo popularności przyniosły nam jeszcze cztery rozmowy (tym razem już w standardowej formie): z Dorotą Miśkiewicz, Wojciechem Waglewskim, Proceente i DonGuralEsko.

Minione dwanaście miesięcy to również kilka patronatów nad płytami (w sumie aż piętnaście) oraz koncertami. Za największe sukcesy na tej płaszczyźnie musimy uznać bezsprzecznie fakt znalezienia się loga AxunArts na okładkach płyt: „SOVA” grupy Mikromusic (album trafił do ogólnopolskiej sprzedaży!), „Czekając na jutro” rapera Cebo, bardzo dobrze przyjęty materiał „Frozen Memories” Danny’ego Bow oraz nasz jedyny jak do tej pory zagraniczny patronat – „My Hand Makes Circle in the Sunset Air” pochodzącego z Rosji muzyki o pseudonimie Nienvox. Koncertowo kolejny rok wspieraliśmy łódzki zespół Magister Ninja, który w 2010 roku zjeździł Polskę od Tatr po Bałtyk. Bardzo dużym wyróżnieniem i reklamą dla naszego blogu był patronat nad białostocką imprezą Up To Date Festival, na której oprócz koncertów (m.in. Eldo, Pezet) miały miejsce wszelkiego rodzaju warsztaty oraz wystawy. Drugi rok z rzędu byliśmy także blogiem partnerskim największego w tej części Europy festiwalu hip-hopowego, jakim jest czeski Hip Hop Kemp.

Oczywiście nie wszyscy byli zadowoleni z naszego działania. Niektórzy czytelnicy pisali do nas krytyczne maile (za co im dziękujemy), wyrażając w nich swoje uwagi na temat działania AxunArts. Jeden z nich („jedziecie na schemacie: poniedziałek – Gold Song, wtorek – jakiś news, środa – Krótka piłka, czwartek – jakiś news, piątek – notowanie OLiS, sobota – jakiś news, niedziela – Polecane płyty”) dał nam na tyle do myślenia, że postanowiliśmy się poprawić i coś zmienić. Swoje zastrzeżenia mieli, przynajmniej do mnie, także znajomi i bliscy, dla których miałem mało czasu (a bo trzeba coś napisać, a bo koncert, a bo wywiad, a bo konferencja prasowa, a bo to, a bo tamto…).

Wszystko jednak przełożyło się na to, że ten kończący się dzisiaj rok był także rekordowy pod względem odwiedzin. Łączna liczba wejść na blog już pod koniec września przekroczyła tę liczbę, która znajdowała się na naszym liczniku 31 grudnia 2009 roku.

Minione miesiące to także czas zawierania licznych znajomości – zarówno tych w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. By wymienić tylko tych najważniejszych: Artur Janus z Tarnowskiego Centrum Kultury, Marcin Zeniek Nowak z tarnow.net.pl, Witek Ostrowiecki z ucallthatlove.com, Matam z Good Netlabels/Export Label, panie Marta Antczak i Barbara Jagodzińska, Ewa Łączyńska-Widz z BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie, Ewelina Majkowska z Sony Music Polska, Matylda Dudek z Highlite, Daria Soroka z firmy Adapter – dziękujemy za wszystko: ułatwienia, cynki o imprezach, możliwość kontaktu z artystami, informacje i materiały prasowe nam przesyłane, zaprowadzenie w miejsca, gdzie inni wejść nie mogli. Wy też macie swój wkład w rozwój AxunArts!

Z tego miejsca, jako naczelny, dziękuję także wszystkim tym, którzy w barwach AxunArts działali ze mną ramię w ramię: Mateusz – za wieloletnią przyjaźni i niesamowite zdjęcia (bez względu jak to będzie w przyszłości); Agata – za poszerzanie horyzontów muzycznych; Grzesiek – za wspólną pasję, jaką jest dążenie do lepszego jutra i doskonałości; Marcin – za reprezentowanie AxunArts na drugim końcu kraju; Łukasz – za powiew świeżości wniesiony razem z pojawieniem się; Wojtek – za energię, którą nam zostawił; Łukasz Breczko – za zdjęcia z festiwalu Up To Date; Justyna Pelc – za obecność w Zabrzu na koncercie Botti’ego i wszystkim tym, którzy powinni się tutaj znaleźć, ale zapomniałem ich wymienić – Wam także dziękuję.

Reasumując i zmierzając do puenty – cieszę się, że kolejne ponad 360 dni jest już za nami. Cieszę się, bo nie były to dni stracone i projekt AxunArts rozwinął się i stał jeszcze bardziej rozpoznawalny. Na pewno miło będzie wspomnieć czasem ten okres, jednak już jutro zaczniemy nowy rok, niosący nowe szanse na rozwój, przynoszący kolejne sytuacje, dzięki którym zdobędziemy nowe doświadczenia. Nie będziemy się oglądać za siebie, ale patrzeć w przyszłość.

Z noworocznym pozdrowieniem
i najlepszymi życzeniami na 2011 rok,

Mateusz Axun Kołodziej

7 Comments

 1. TCK

  Ostatnie pół roku, obfitujące w wiele zdarzeń i wydarzeń kulturalnych niewątpliwie przyczynił się do rozwoju AA, ale w dużej mierze to zasługa Was, zapaleńców. Interesując się różnymi formami sztuki, staracie się również o nich napisać, zrecenzować, uczestniczyć w imprezach i dzielić się później refleksjami z takowych z innymi na łamach tego blogu, przepraszam Serwisu.
  Życzymy pomyślności w Nowym Roku:)

  Polubienie

 2. tytuz

  hahaha jakie nawiązanie do singla tedego :D:D

  w ogóle co ty axun piszesz głupoty! jak nie był jak był! fajne wywiady, patronaty, troche mało recenzji, ale wybaczam :P a 2011 będzie jeszcze lepszy!

  ps: weź włącz gg albo telefon bo się nie moge do ciebie dobić. widzimy sie dzisiaj?

  Polubienie

 3. miraS

  zdrowie Panie i Panowie! wszystkiego najlepszego! AxunArts więcej okazji do pisania, a nam czytelnikom więcej okazji do czytania i dyskutowania pod tekstami :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.