Relacja: Motion Trio na zakończenie festiwalu Art Fest 2010 (+ wideo; Tarnów, 11.12.2010 r.)

W sobotę, 11 grudnia, w gmachu Centrum Sztuki Mościce miała miejsce ostatnia odsłona tarnowskiego festiwalu sztuki Art Fest 2010. Jedną z atrakcji był koncert zespołu Motion Trio, który na akordeonach zagrał kompozycje Fryderyka Chopina. Zapraszam do sprawdzenia relacji z tego niecodziennego wydarzenia.

Z Motion Trio jest taki oto problem – są znani na świecie, jednak przeciętny słuchacz muzyki rodem znad Wisły nie ma o nich zielonego pojęcia. Sobotni koncert był więc doskonałą okazją, by ta nieuświadomiona jeszcze część tarnowian, przekonała się na własne uszy, co robią z akordeonami trzej muzycy (Janusz Wojtarowicz – lider i autor większości kompozycji, Marcin Gałażyn i Paweł Baranek). Czy na występie obecne były osoby nieznające Motion Trio – nie mam pojęcia. Jedno jest jednak pewne – zespół przyciągnął do Centrum Sztuki Mościce o wiele większą publikę, niż ubiegłotygodniowa gwiazda Giulia y Los Tellarini (sprawdź relację z koncertu), co już na samym wstępie uznać należało za dużą sensację.

Trzej panowie, którzy są ewenementem na europejskim i światowym rynku muzycznym, prezentując słuchaczom własne interpretacje muzyki Fryderyka Chopina (to jego twóczości poświęcony był koncert), zmienili stereotypowe oblicze akordeonu. Koncert okazał się wielkim, hipnotyzującym spektaklem muzycznym, zawierającym akcję i prawdziwą dramaturgię. Zespół grając utwory ze swojej płyty „Chopin”, nie omieszkał zaprezentować także swoich autorskich kompozycji, które również bardzo przypadły słuchaczom do gustu, czego najlepszym dowodem gromkie brawa pojawiające się po każdym pojedynczym wykonaniu oraz całym występie.

Trochę szkoda, że koncert poświęcony postaci Chopina zawierał stosunkowo mało chopinowskich brzmień. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, iż aranżacja muzyki polskiego pianisty na instrument, jakim jest akordeon, to rzecz trudna (tym bardziej jeszcze większy ukłon w stronę panów z Motion Trio za te kilka przeróbek), jednak na sobotnim koncercie pojawiło się jej zdecydowanie za mało.

Warto dodać, że koncert grupy Motion Trio poprzedzony został otwarciem wernisażu prac autorstwa Tomka Sikory. Zbiór fotografii pod tytułem Nostalgia Chopina to impresjonistyczne zobrazowanie muzyki polskiego mistrza fortepianu. Oba wydarzenia kulturalne zamykały tegoroczny Art Fest – tarnowski festiwal sztuki (sprawdź pełną relację ze wszystkich imprez towarzyszących) oraz wpisywały się w obchody kończącego się właśnie Roku Chopinowskiego.

* * * * *

Zapraszam do obejrzenia dwóch fragmentów z koncertu. Zalecam, po wciśnięciu play, zmienić parametry wideo na 360 p lub 480p, gdyż pozwoli to obejrzeć filmiki w lepszej jakości.

Motion Trio – Tarnów, 11.12.2010 r. – część 1/2
Motion Trio – Tarnów, 11.12.2010 r. – część 2/2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.