Raport specjalny: Co? Gdzie? Kiedy? Lista najważniejszych wakacyjnych koncertów na terenie Polski (czerwiec – sierpień 2010)

Ubiegłoroczna lista wakacyjnych koncertów (link), sporządzona i opublikowana na AxunArts.pl, okazała się niemałym hitem. Od kilku tygodni dostawałem drogą mailową pytania, czy i w tym roku podejmę się sporządzenia zestawienia najważniejszych letnich imprez muzycznych, jakie będą miały miejsce w Polsce. Oczywiście, że tak – odpisywałem za każdym razem.

Pragnę jedynie zaznaczyć, że poniższa lista prezentuje subiektywy wybór koncertów. Terminarz będzie także na bieżąco uzupełniany.CZERWIEC

 • Selector Festical, Kraków (Błonie), 4-5 czerwca
  Druga edycja krakowskiego festiwalu ma być lepsza od ubiegłorocznej – taki zamiar przyświeca organizatorom, którzy do Małopolski zaprosili światowej sławy artystów. Tłum zgromadzony pod sceną porwą za pewne Calvin Harris, Delphic, Booka Shade oraz legendarna już formacja Faithless. Więcej informacji na stronie selectorfestival.pl.

 • Zde(a)rzenia 2010 – Dni Tarnowa, Tarnów, 4-6czerwca – PRZENIESIONE NA 10-11.07 (info)
  Kolejna edycja święta miasta Tarnów, z którego pochodzę (stąd też obecność tej imprezy na liście). W ciągu trzech dni na Rynku miłośnikom dobrej muzyki zaprezentują się m.in. Ray Wilson, Hey, The Cuts, zespół Anawa z gościnnym udziałem wielu znakomitych artystów (m.in. Anny Treter, Krystyny Prońko i Renaty Przemyk), Leszek Cichoński, Totentanz i Ziyo. Więcej informacji na temat imprez towarzyszących tutaj.

 • Global Gathering, Poznań, 5 czerwca
  Jedno z największych wydarzeń muzycznych związanych z szeroko pojmowaną muzyką klubową w tej części Europy. Do Poznania na wielką imprezę w rytm takich gatunków, jak trance, techno i hardstyle przyjadą, aby zaprezentować swoje umiejętności m.in. Carl Cox, Steve Angello, Paul van Dyk i Sebastian Gamboa. Pełen line up oraz dokładna lokalizacja wydarzenia na globalgathering.com/pl.

 • Mari Boine, Warszawa, 7 czerwca
  Norweska wokalistka miała zaśpiewać w Polsce już w maju, jednak z powodu choroby koncert musiał zostać przełożony. Tym razem, Mari Boine ma zamiar przyjechać do Warszawy i w Filharmonii Narodowej dać występ, jaki na długo pozostanie w naszej pamięci.

[picapp align=”center” wrap=”false” link=”term=metallica&iid=7054794″ src=”2/b/9/1/Metallica_Performs_At_34bf.jpg?adImageId=13034268&imageId=7054794″ width=”380″ height=”283″ /]

 • Sonisphere, Warszawa, 16 czerwca
  Fani ciężkiego grania znad Wisły datę 16 czerwca mają zarezerwowaną już zapewne od kilku miesięcy. Do stolicy Polski na wielki, jednodniowy festiwal przyjeżdżają bowiem najsłynniejsze zespoły obracające się pod względem muzycznym w stylistyce metalu. Metallica (na zdjęciu powyżej), Slayer, Megadeth i Anthrax, a do tego wszystkiego nasz rodzimy produkt eksportowy – Behemoth. Do pełni szczęścia zabraknie jedynie grupy Mastodon, która w maju odwołała europejską trasę koncertową. Strona: pl.sonispherefestivals.com.

 • Devin The Dude, Warszawa, 16 czerwca
  Prawdziwa gratka dla fanów klimatycznego hip-hopu. Do stolicy naszego kraju przyjeżdża bowiem sam Devin The Dude. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają nas w ten dzień. W klubie The Fresh, jako support, zagra m.in. Ten Typ Mes (najpierw solo, a później ze swoją grupą 2cztery7). A to wszystko za jedyne 39 złotych (w przedsprzedaży) / 49 złotych (w dniu koncertu). Więcej informacji na stronie alkopoligamia.com.

 • John Mayall, 16 czerwca – Szczecin, 17 czerwca – Poznań, 18 czerwca – Warszawa
  Bluesowo-rockowa legenda po raz kolejny odwiedza kraj nad Wisłą, i po raz kolejny jej koncert cieszy się wielką popularnością. John Mayall to bowiem jeden z tych artystów, których oglądać na żywo można setki razy, a i tak zawsze będziemy czymś zaskoczeni, odkryjemy coś nowego. Najbliższa okazja by się o tym przekonać już w czerwcu – i to aż trzykrotnie!

 • Gotan Project, Warszawa, 17 czerwca
  W warszawskiej Sali Kongresowej czeka nas prawdziwe artystyczne wydarzenie. Na koncert do Polski przyjeżdża bowiem Gotan Project, który promować będzie swój najnowszy album „Tango 3.0”. Po więcej informacji na temat występu zapraszam tutaj.

 • Ethno Port Poznań, Poznań, 17-19 czerwca
  Druga, choć nie ostatnia, duża wakacyjna impreza muzyczna w stolicy Wielkopolski. Do Poznania na trzy dnia zjadą z całego świata zespoły i wykonawcy, jakich nie prędko zobaczymy ponownie. Rytmy i dźwięki rodem z Afryki w wykonaniu Ewa Quartet, Mosaic, Andrew Cronshawa, Speed Caravan i Straff Denda Bilili to jedno z najciekawszych muzycznych wydarzeń w Polsce i, co warto zauważyć, za naprawdę niską cenę (karnet na wszystkie koncerty to tylko 50 złotych). Po szczegółowe informacje zapraszam na ethnoport.pl.

 • Caribou, Gdańsk, 18 czerwca
  Daniel Victor Snaith, czyli Caribou, zawita do Polski już po raz drugi. Tym razem fani kanadyjskiego muzyka będą mieli okazję zobaczyć go ma terenie Stoczni Gdańskiej.

 • Festiwal Muzyki Folkowej, Ostróda, 18-20 czerwca
  Folk nad Wisłą ma wielu fanów. Najlepszym tego przykładem jest tegoroczny festiwal odbywający się w Ostródzie. Z każda kolejną edycją do Polski zjeżdżają coraz to lepsze kapele z całego świata. Piątą, jubileuszową edycję swoją obecnością uświetnią m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Rednex, Touch and Go i świetny Max Klezmer Band. Strona: folkowo.pl.

 • Life Festival, Oświęcim, 19 czerwca
  Do Oświęcimia w ramach Life Festivalu przyjadą i na terenie miejscowego MOSiR-u zagrają m.in. Trebunie Tutki, Voo Voo i Twinkle Brothers. Dobra muzyka i świetna zabawa gwarantowana.

 • Koncert „Symfonia Ulicy”, Olsztyn, 25 czerwca
  W olsztyńskim amfiteatrze dojdzie do niezwykłego zetkniecie muzyki klasycznej i hip-hopu. W tym niecodziennym i charytatywnym koncercie udział wezmą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Felixa Nowowiejskiego w Olsztynie, Warszafski Deszcz (Warszawa), Emazet i Procent (Warszawa), Zapałka (Olsztyn), Świder (Olsztyn), Dj one2one, Dj Abdool i Dj Macu. Strona: symfoniaulicy.pl.

 • Malta Festival, Poznań, 25 czerwca – 3 lipca
  Teoretycznie na festiwalu Malta najważniejszy jest teatr, ale i wydarzenia muzyczne wchodzące w jego skład są także warte uwagi. W tym roku melomanów zabawiać będą m.in. Czesław Śpiewa, Milva i Charlotte Gainsbourg. Więcej na malta-festival.pl.

[picapp align=”center” wrap=”false” link=”term=suzanne+vega&iid=5748769″ src=”9/9/8/c/US_singer_Suzanne_b660.JPG?adImageId=13034283&imageId=5748769″ width=”380″ height=”260″ /]

 • Suzann Vega, Kołobrzeg – 25 czerwca, Olsztyn – 26 czerwca, Wrocław – 27 czerwca
  Na mini trasę koncertową do Polski (zresztą nie po raz pierwszy) przyjeżdża Suzanne Vega (na zdjęciu powyżej). Amerykańska wokalistka zaprezentuje podczas trzech koncertów repertuar z płyty „Vega’s Close Up – Love Songs”, która zbiera na nowo największe hity artystki. Co ciekawe, w Kołobrzegu Vega zagra na plaży.

 • Wianki nad Wisłą, Kraków, 26 czerwca – ODWOŁANE
  Krakowskie Biuro Festiwalowe po raz kolejny pragnie uczcić Noc Świętojańską. W stolicy Małopolski zagrają Kosheen, BrainStorm, Maciej Maleńczuk z zespołem, Biff oraz PIN. Po więcej informacji zapraszam na wianki.krakow.pl.

LIPIEC

 • Warsaw Summer Jazz Days, Warszawa, 1-4 lipca
  Przeczytałem kiedyś, że Warsaw Summer Jazz to najlepszy jazzowy festiwal w Europie. W sumie trudno się nie zgodzić patrząc na tegoroczny line up tej imprezy: niezawodny Pat Metheny ze swoją grupą, Crimson Garden, Pharoah Sanders i Vijay Iyer. A to i tak jeszcze nie wszyscy. Tylko karnet na wszystkie koncerty lekko odstrasza (700 złotych to przecież często 2/3 polskiej pensji).

 • Open’er Festival, Gdynia, 1-4 lipca
  Ci, którzy wolą bardziej nowoczesne brzmienia od jazzu, w tych samych dniach, co warszawski festiwal, mogą wybrać się do nad morze. W Gdyni od kilku lat na początku lipca ma miejsce najważniejsze wydarzenie muzyczne, czyli Open’er Festival. W tym roku do Polski zawitają Grace Jones, Massive Attack, Pearl Jam, Groove Armada, Tricky, Cypress Hill, Lao Che, The Dead Weather, Muchy, … Po pełną listę artystów zapraszam na opener.pl.

 • Festiwal Inne Brzmienia, Lublin, 9-17 lipca
  Kolejna odsłona bardzo ciekawej inicjatywy, jaką jest Festiwal Inne Brzmienia. W poprzednich latach w Lublinie zagrani m.in. Tomasz Stańko, Maria Peszek i Haydamaky. W tym roku do przygranicznego miasta zawitają również ciekawi artyści: Myslovitz, Pustki, Charlie Winston, Balkan Beat Box i O.S.T.R.

 • Zde(a)rzenia 2010 – Dni Tarnowa, Tarnów, 10-11 lipca
  Święto Miasta Tarnów pierwotnie odbyć miało się w dniach 4-6 czerwca. Niestety, plany organizatorów pokrzyżowała fatalna pogoda i stan powodziowy w regionie oraz samym mieście. Na szczęście impreza nie zniknęła całkowicie z wakacyjnego kalendarza. Do Tarnowa w nowym terminie zawitają m.in. Hey i Anawa z gośćmi (Anną Treter, Renatą Przemyk i Jackiem Wójcickim). Na dokładkę koncert w ramach Tarnowskiej Sceny Rockowej.

 • Seal, Warszawa, 11 lipca
  Czarnoskóry wokalista z charakterystyczną blizną na twarzy i rozpoznawalnym na całym świecie głosem, który zasłynął takimi hitami, jak „Kiss from a Rose”, „Fly Like an Eagle”, „Waiting for You” i „Love’s Divine” przylatuje do Polski na jedyny w tym roku koncert. Warszawska Sala Kongresowa zapewne nie będzie pękać w szwach, jednak o frekwencję możemy być raczej spokojni. Ci, którzy zdecydują się zobaczyć i posłuchać na żywo Seala, na pewno się nie zawiodą.

 • Missy Elliott, Warszawa, 12 lipca ODWOŁANY
  Gwiazda kobiecego rapu rodem z USA, Missy Elliott, ostatnio zagrał w Polsce dwa lata temu. Miłośnicy jej twórczości zapewne już się za nią stęsknili, więc o frekwencję na warszawskim koncercie się nie boję. Oby tylko sama raperka stanęła na wysokości zadania (w 2008 roku ponoć w dobrej prezentacji przeszkodziła choroba).

 • Ladies’ Jazz Festival by SEAT 2010, Gdynia, 15-18 lipca
  Jedyny w Europie jazzowy festiwal, na którym swoje muzyczne i wokalne talenty prezentują wyłącznie kobiety. Do Gdyni w ciągu czterech dni zaprezentuje się światowa oraz polska czołówka, m.in. Gaba Kulka, The Puppini Sisters, Octawia Kawęcka i Randy Crawford. Po szczegóły zapraszam na stronę ladiesjazzfestival.pl.

 • Festiwal w Jarocinie, Jarocin, 16-18 lipca
  Do Jarocina na trzydniowe szaleństwo w rytm rock’n’rolla przyjadą tysiące fanów z całej Polski. Wszystko po to, aby na żywo zobaczyć i posłuchać takich zespołów, jak: Hey, T.Love, Dezerter, Biff i TSA. Największą gwiazdą (i nie tylko z powodów gabarytów wokalistki) będzie jednak grupa Gossip. Więcej informacji na jarocinfestiwal.pl.

 • Boogie Brain, Szczecin, 22-24 lipca
  Trzecia, o ile się nie mylę, edycja szczecińskiego festiwalu, który przeznaczony jest dla fanów naprawdę wielu muzycznych brzmień. Miłośnicy r&b będą mieli Ms Dynamite, ci, którzy lubują się w klubowym graniu winni wybrać się na występ Henrika Schwarza, a lokalni patrioci będą mogli zobaczyć koncert Łony. Do tego wszystkiego jeszcze Maria Peszek i zawsze dający z siebie 100% podczas grania live duet Fisz & Emade. Strona: boogiebrainfestival.pl.

 • Reggae nad Wartą, Gorzów Wielkopolski, 23-24 lipca
  W Parka Słowiańskim w Gorzowie Wielkopolskim w tegorocznej edycji festiwalu Reggae nad Wartą publiczności zaprezentują się artyści znani i lubiani. Swoje muzyczne projekty promować będą m.in.: Dubska i Abradab (dzień pierwszy) oraz Jamal i Naaman (dzień drugi). Strona internetowa: reggaenadwarta.eu.

[picapp align=”center” wrap=”false” link=”term=dj+shadow&iid=4919014″ src=”f/6/b/9/JayZ_And_Eminem_e431.jpg?adImageId=13034305&imageId=4919014″ width=”234″ height=”351″ /]

 • Dj Shadow, Gdańsk, 24 lipca
  Legenda trip-hopu, mistrz gramofonu – Dj Shadow (na zdjęciu powyżej) już pod koniec lipca zawita do Polski. Pierwszy występ w naszym kraju urodzonego w Stanach Zjednoczonych muzyka odbędzie się na terenie Centrum Stoczni Gdańskiej. Po więcej informacji zapraszam na przykład tutaj.

 • Przystanek Woodstock, Kostrzyn nad Odrą, 30 lipca – 1 sierpnia
  Jurek Owsiak jak zwykle zadbał, by Przystanek Woodstock od strony muzycznej prezentował się wyśmienicie. Wielu wyśmienitych artystów, bez szufladkowania i dzielenia na gatunki. Wszyscy na jednej scenie w pokojowej atmosferze, z miłości do muzyki. W tym roku do Kostrzyna zawitają m.in. Papa Roach, Leszek Możdżer, Nigel Kennedy, Lao Che, Perfect i Armia. Oj, będzie się działo!

SIERPIEŃ

 • Off Festival, Katowice, 5-8 sierpnia
  Kolejna edycja Off Festivalu, pierwsza odbywająca się nie w Mysłowicach, lecz w Katowicach. Artur Rojek, lider grupy Myslovitz, jak zwykle stanął na głowie, aby zapewnić miłośnikom dobrej muzyki gwiazdy warte obejrzenia. Na początku sierpnia w miejscu, które nazywane jest Doliną Trzech Stawów, zagrają m.in. Lenny Valentino, The Fall, The Flaming Lips i Dinosaur Jr. Strona: 2010.off-festival.pl.

 • Mazury Hip-Hop Festival, Giżycko, 6-7 sierpnia
  Kolejna odsłona hip-hopowego święta w Giżycku. Tym razem w Twierdzy Boyen swoje skillsy zaprezentują m.in. Molesta Ewenement, GrubSon, Waldemar Kasta i DonGURALesko.

 • Audioriver, Płock, 6-8 sierpnia
  Płocki festiwal na stałe wpisał się w imprezowy kalendarz. Wszystko za sprawą naprawdę ciekawego doboru wykonawców. W tym roku fani nowych brzmień będą mogli posłuchać na żywo m.in. Ellen Allien, Four Tet, Laurent Garnier i Plastikman. Po więcej informacji zapraszam na audioriver.pl.

 • Ostróda Reggae Festival, Ostróda, 12-15 sierpnia
  Trzy dnia muzycznego grania w zielono-żółto-czerwonych kolorach. Do Ostródy w tym roku przyjadą Vavamuffin, Paprika Korps, Junior Stress & Sun El Band oraz Everton Blender. Po więcej szczegółów oraz pełen line up zapraszam na www.positive.pl/festiwal.

 • Sepultura, Warszawa, 18 sierpnia
  Brazylijska grupa Sepultura przyjeżdża do Polski nie po raz pierwszy. Tym razem muzycy promować będą album „A-Lex”, który co prawda swoją premierą miał w styczniu 2009 roku, jednak jego popularność cały czas utrzymuje się na podobnym, wysokim, poziomie.

 • Coke Live Music Festival, Kraków, 20-21 sierpnia
  W Krakowie od kilku lat organizowany jest duży festiwal, który wprawdzie do Open’era się nie umywa, ale może stanowić jego całkiem niezły substytut. W tym roku na południe Polski przyjadą Muse, N.E.R.D., The Chemical Brothers i 30 Seconds To Mars. Po więcej informacji zapraszam na stronę livefestival.pl.

 • Festiwal Nowa Muzyka, Katowice, 26-29 sierpnia
  Do Katowic na trzy dni grania „nowej muzyki” zjedzie zapewne tysiące fanów z całej Polski. Nic w tym dziwnego, skoro organizatorom udało się zakontraktować całkiem ciekawych artystów – Lou Rhodes, Moderat, Jaga Jazzist i Mary Anne Hobbs. Po pełen line up zapraszam na festiwalnowamuzyka.pl

 • Metal Hammer Festival, Katowice, 27 sierpnia
  Do Katowic, na piątą edycję Metal Hammer Festivalu, przyjedzie wielka gwiazda ciężkiego grania – grupa Korn. Jedna to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na fanów, którzy zdecydują się przyjechać na Śląsk. W Spodku zagrają bowiem także Riverside i Katatonia. Strona: metalmind.pl/metalhammerfestiva.l

 • Orange Warsaw Festival, Warszawa, 28-29 sierpnia
  Do stolicy Polski na dwa dni muzycznego święta zjadą zapewne melomani z całego kraju. Nic w tym dziwnego, skoro organizatorzy zapewnili nam nie lada gwiazdy w postaci Hole, White Lies i Nelly Furtado, a do tego czołówka polskiej sceny: Kim Nowak i Agnieszka Chylińska. Więcej informacji na orangewarsawfestival.tvn.pl.

cdn…

Aktualizacja: 24.06.2010 r.

10 uwag do wpisu “Raport specjalny: Co? Gdzie? Kiedy? Lista najważniejszych wakacyjnych koncertów na terenie Polski (czerwiec – sierpień 2010)

 1. Mam karnet na Open’era, choć ciągle się waham. Jakoś bez fajerwerków w tym roku.

  Polubienie

 2. Łał, nie wiedziałem, że tyle ciekawych koncertów jest organizowanych w Polsce. Zawsze się mówiło, że nasz kraj to taka czarna plama na muzycznej mapie Europy, a tu proszę. Super zestawienie. Ja się zapewne wybiorę na te poznańskie wydarzenia.

  Polubienie

 3. Do powyższego zestawienia warto byłoby dodać jeszcze Festiwal Pozytywne Wibracje, który odbędzie się w dniach 23-24.07.2010 w Białymstoku. Wystąpią: The Brand New Heavies, Us3, Incognito, Fox, Gabin, Poluzjanci, Funkstar De Luxe, Mika Urbaniak. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie festiwalu: http://www.pozytywnewibracjefestival.pl/

  Polubienie

 4. Wygląda na to, że jedyny zespół, który nie zanudzi mnie w tym roku to SABATON i jego najnowszy album Coat of Arms.
  W czerwcu koncertowali w Warszawie i Malborku, ponownie przyjadą do Polski w listopadzie:
  08.11.2010 – Kraków
  10.11.2010 – Katowice
  11.11.2010 – Łódź
  12.11.2010 – Rzeszów
  Power-pozdrowienia dla wszystkich :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.