Gold Song #12: Moja i twoja nadzieja

Może zabrzmi to troszkę trywialnie, ale fakt nagrania nowej wersji singla „We are the World” (sprawdź info), którego sprzedaż w zamyśle ma zostać przekazana na pomoc ofiarom tragedii na Haiti, przypomniał mi o tym, że przecież w historii polskiej muzyki rozrywkowej również mieliśmy taką akcję charytatywną i to właśnie piosenka wówczas nagrana jest tematem przewodnim dzisiejszego cyklu Gold Song.

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, do jakich odbiorców dociera to, co piszemy o muzyce na łamach AxunArts. Nie wiem, czy macie średnio po 10, 15, 20, a może 30 i więcej lat. Podejrzewam jednak, że jeśli nie pamiętacie (bo nie mieliście okazji wówczas żyć), to przynajmniej wiecie z opowiadać i filmów dokumentalnych, co wydarzyło się w lipcu 1997 roku. Woda, która wystąpiła z największych polskich rzek, zalała kraj. Wiele mniejszych miejscowości, co zabrzmi może dość nieprawdopodobnie, do dzisiaj nie może otrząsnąć się z tamtej tragedii. Systemy tam, wałów przeciwpowodziowych i zbiorników retencyjnych wciąż pozostawiają wiele do życzenia, a ich sprawność sprawdzić może się już tej wiosny (obym był złym prorokiem…). Więcej o Powodzi Stulecia przeczytacie chociażby tutaj.

Z pomocą dla powodzian nie musiano długo czekać. Na polu tym wykazać się chcieli również polscy muzycy, którzy na wzór wielkiej kampanii na rzecz Afryki z końca lat 80., postanowili nagrać utwór „Moja i twoja nadzieja”, który później sprzedawany był jako jeden z elementów akcji charytatywnej. W nagrywaniu singla-cegiełki udział wzięli – w roli gospodarza projektu – członkowie grupy Hey na czele z Katarzyną Nosowską oraz m.in. Edyta Bartosiewicz, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Grzegorz Markowski i Natalia Kukulska.

One Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.