V/A – Gajcy

Zdopingowany liczbą czytań zapowiedzi płyty ze śpiewanymi tekstami Tadeusza Gajcego, którą kiedyś opublikowałem na łamach blogu, postanowiłem iść za ciosem (jak powstaniec z 1944 roku) i przygotować dla Was jej recenzję. Uprzedzam, iż nie przyszło mi to łatwo, bowiem oceniać muzyczne wersje poezji i to jeszcze okresu wojennego jest bardzo trudno. Niemniej zapraszam do lektury.

Ostatnio w Polsce mamy pewną modę wydawania płyt z muzycznymi adaptacjami poezji różnych twórców. Wspomnę jedynie o czterech najbardziej godnych uwagi: „Rymy częstochowskie”, „Broniewski”, „Wyspiański wyzwala” oraz „Poeci”. Nie jest to wcale moda zła, a wręcz przeciwnie – takie inicjatywy cieszą mnie bardzo, bo kto nie jak idole młodzieży (w sensie gwiazdy sceny muzycznej) przekonają młodsze pokolenie do sięgnięcia po książkę z prozą lub tomik poezji? Nauczyciele już dawno stracili autorytet i w oczach uczniów są po prostu nieodłącznym fragmentem szkolnego krajobrazu – tak samo jak przerwa, szatnia czy kreda. Dzięki takim płytom i piosenkom na nich zawartych, połączyć można miłe i pożyteczne z nieuniknioną, często nielubianą, analizą wiersza.

Płyta „Gajcy” jest jednym z elementów akcji Pamiętamy ’44 zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 65. rocznicy wybuchu walk w stolicy. W jej realizacji udział wzięli muzycy znani nad Wisłą – Kazik Staszewski, Lech Janerka, zespoły Armia, Agressiva 69, Pogodno, Pustki i inni. Ich interpretacja wierszy wojennego poety okazała się strzałem w dziesiątkę, przynajmniej dla mnie. Album jest czymś naprawdę wyjątkowym, czymś, co warto znać nie tylko z tytułu.

Płyta z poezją Tadeusza Gajcego zatytułowana po prostu „Gajcy”

Recenzując tę płytę nie będę zagłębiał się w gatunki i typy muzyki, jakie możemy na niej usłyszeć. Jest to niepotrzebne. Ważniejszy od tego jest fakt, że teksty autorstwa poety-żołnierza zostały tutaj wykonane w taki sposób, że od razu przywołują przed oczyma wojenne sceny poprzedzone pożegnaniami z bliskimi („Moja mała” w interpretacji Żywiołaka) czy walczącą Warszawę („Śpiew murów” grupy Dezerter). Niemal wszystkie wykonania są warte naszej uwagi, jednak szczególnie polecam zapoznanie się z „Nocą Wigilijną” w wykonaniu Karoliny Cichej (świetny pomysł połączenia w podkładzie melodii z kolędy „Chwała na wysokości”), rozpoczynającym płytę „Pytaniem” w wersji reggae Maleo, „Bajką” w interpretacji grupy Kawałek Kulki oraz „Modlitwą za rzeczy”, którą zaśpiewał w swoim stylu pan Staszewski.

„Gajcy” to płyta, jak już wcześniej wspominałem, wyjątkowa. Wyjątkowa z kilku powodów: przypomina twórczość poety trochę zapomnianego, będącego w ciągłym cieniu innych przedstawicieli apokalipsy spełnionej – Baczyńskiego, Białoszewskiego, Różewicza czy Borowskiego; przywołuje pamięć o wydarzeniu ważnym w historii naszego kraju, jakim był powstańczy zryw mieszkańców stolicy w 1944 roku; i w końcu łączy odległe czasowo pokolenia – wojenne oraz to obecne, XXI-wieczne. I to są właśnie trzy powody, dla których materiał ten nie osiągnie sukcesu komercyjnego, który zresztą nie jest w tym wypadku najważniejszy. Istotniejsze od popularności tego projektu jest raczej on sam, jego poziom artystyczny i to, że został sfinalizowany, dzięki czemu każdy zainteresowany (w tym mam nadzieję i Ty) może nabyć go w formie fizycznej w każdym dobrym sklepie muzycznym, do czego oczywiście bardo gorąco zachęcam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.