Karlos & Melon/Fani Tej Muzyki – Summer Mixtape

Zbliżają się wakacje, okres bardzo wyjątkowy i specyficzny także dla muzyki. Bardziej liczy się bowiem rytm i łatwy do zapamiętania refren, niż przemyślane, moralizatorskie teksty. Mniej więcej rok temu w sieci pojawił się materiał „Summer Mixtape”, sygnowany nazwą podziemnej wrocławskiej ekipy FTM (Fani Tej Muzyki). Mimo że jednym z autorów jest człowiek na co dzień współpracujący z AxunArts, nie sprawdziłem wcześniej tego albumu. Teraz jednak nadszedł na to czas.

„Summer Mixtape” to typowa podziemna produkcja na tzw. kradzionych beatach. Raperzy jednak nie brali każdego podkładu, jaki wpadł im do rąk, lecz postanowili ograniczyć się jedynie do trzech autorów muzyki zza oceanu: Timbalanda, Alchemista i duetu The Neptunes. Za takim, a nie innym wyborem stoi oczywiście jedna rzecz – wakacyjne rytmy i bangerowy klimat produkcji.

Jak wyszło? Szczerze to tak sobie. Momentami jest słabo, momentami „dostrzegam uchem” plusy, które w niedalekiej przyszłości mogą zaprocentować (wszak panowie pracują nad solowymi materiałami, które powinny ukazać się jeszcze w tym roku). Wyróżniają się, jak dla mnie, dwa kawałki: „Tlenione blachary” (w oryginale Snoop Dogg „What’s my name, part 2”) i „Wjazd Do PG1” (w oryginale The Lox „Ryde Or Die Bitch”). Kilkakrotnie skusiłem się przy nich na wciśnięcie przycisku repeat. Reszta przechodzi jakoś bez echa.

FTM – „Summer Mixtape Vol. 1”

Tematycznie jest typowo jak na wakacjach – dziewczyny i relacje z nimi, dzielnica skąpana w słońcu. Do tego kilka spostrzeżeń na tematy stricte hip-hopowe.

Pomysł zapoznania się z „Summer Mixtape” był pomysłem dobrym – dobrym dla Karlosa i Mielona, nie dla mnie oczywiście. Dlaczego? Krytyka buduje bowiem zawsze (a przynajmniej powinna) bardziej niż słodzenie. Jest „średnio na jeża” – słychać potencjał, ale i pewne braki są zauważalne aż za bardzo. Mam nadzieję, że Karlos i Melon wezmą sobie to do serca, bowiem widać, że to właśnie ten organ odpowiedzialny jest za ich przygodę z rapem.

Jeśli macie ochotę sprawdzić ten materiał sami, zapraszam do RapidShopa na darmowe zakupy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.