25. rocznica śmierci gwiazdy soulu.

Dzisiaj, 1 kwietnia 2009 roku, mija 25. rocznica tragicznej śmierci amerykańskiego wokalisty Marvina Gaye, jednej z ikon muzyki soul. Tego dnia 1984 roku artystę zastrzelił jego własny ojciec. Artysta miał wtedy 44 lata.

Marvin Gaye urodził się 2 kwietnia 1939 roku w Waszyngtonie. Jego muzyka sprawiła, że soul bardzo się rozwinął oraz nabrał znaczenia jako sztuka zaangażowana.

W latach 50. Marvin występował z zespołem The Marquees, a następnie The New Moonglows, z którym nagrał album i śpiewał w piosenkach Chucka Berry’ego. Na początku lat 60. przeniósł się do Detroit, gdzie poznał właściciela wytwórni Motown – Berry’ego Gordy’ego, a w roku 1961 ożenił się z jego siostrą. W tym samym roku ukazała się płyta „Soulful Moods” – debiutancki album muzyka.

Marvin Gaye

Jednak przełom nadszedł dopiero razem z drugą płytą, zatytułowaną „That Stubborn Kinda Fellow”, która przyniosła pierwsze przeboje, takie jak „Hitch Hike” i „Can I Get A Witness”. W roku 1964 Marvin Gaye, wspólnie z piosenkarką Marry Wells, wydał album „Together”. Single z płyty tej – „Once Upon a Time” i „What’s the Matter With You, Baby?” – uplasowały się na pierwszych miejscach list przebojów R&B. Od tego momentu praktycznie utwory autorstwa Marvina, wydane w latach 60., pojawiały się na pierwszym miejscu zestawień. Równocześnie zasłynął jako wykonawca duetowy występujący z takimi gwiazdami Motown jak Kim Weston, Tammi Terrell i Diana Ross.

Od początku lat 70. widać wyraźną ewolucję w twórczości Marvina, która wyznaczyła nowy kierunek w muzyce ciemnoskórych Amerykanów. Gaye zmienił się z uśmiechniętego piosenkarza R&B, w zbuntowanego artystę walczącego o lepsze jutro. Pod koniec lat 70. problemy z narkotykami, podatkami oraz rozstanie z żoną skłoniły Marvina do tworzenia głębokich, romantycznych i sentymentalnych utworów. Później ta zmiana przerodziła się w religijność, przechodzącą prawie w dewocję.

Marvin Gaye

W roku 1982 artysta nagrał album „Midnight Love” z promującym go singlem „Sexual Healing”, za który otrzymał dwie nagrody Grammy. Niestety w roku 1984, na dzień przed 45. urodzinami, Marvin zginął w awanturze rodzinnej, zastrzelony przez własnego ojca.

Marvin Gaye stał się jednym z symboli czarnej kultury Ameryki obok Malcolma X i Martin Luther Kinga Jr. W 1987 roku został on na stałe wpisany do księgi sław Rock & Roll Hale Of Fame.

Poniżej oryginalny zapis video z gali rozdania nagród Grammy 1983, podczas której Marvin wykonał największy przeboju swojego autorstwa- „Sexual Headling”.

Biografia muzyka pochodzi ze strony MiastoMuzyki.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.