Maya Filipič – Between Two Worlds.

Strona Jamendo.com oznajmiła mi, iż mam do przesłuchania ponad 16 tysięcy albumów. Postanowiłem nie próżnować i wziąć się od razu do roboty. Wizja tak dużej liczby nieznanych płyt przestraszyła mnie lekko. Nie wiedziałem od czego zacząć. Postanowiłem więc sprawdzić listę krążków najchętniej słuchanych i tym samym trafiłem na płytę pani Filipič, zatytułowaną „Between Two Worlds”.

Maya Filipič urodziła się w Lublanie, w Słowenii. Jeszcze przed pójściem do szkoły muzycznej, a więc przed 8 rokiem życia, wiedziała już, że swoją przyszłość chce związać z muzyką i grą na fortepianie. Edukację muzyczną kontynuowała aż do drugiego roku studiów. Jednak sztywne ograniczenia i uczelniane rygory nie były jej odzwierciedleniem muzyki. Maya nie chciała być po prostu kolejnym dyplomowanym pianistą z brakiem perspektyw na dalsze życie. Przerwała studia i zaczęła stąpać swoimi ścieżkami. Po okresie podróżowania po całym świecie, Filipič zamieszkała ostatecznie w północno-zachodniej Hiszpanii, w liczącym niecałe 200 tys. mieszkańców mieście Burgos. Tam też nagrała swój pierwszy solowy album i zatytułowała go „Between Two Worlds”.

Materiał zawarty na płycie to odzwierciedlenie tego, co działo się w sferze emocjonalnej pianistki w ostatnim czasie. Rozdarcie między rozsądkiem, a chęcią samorealizacji – tego jest tutaj najwięcej. Tytułowe dwa światy, to tak naprawdę stare i nowe perspektywy, horyzonty jakie otworzyły się przed artystką oraz to, co zostało za jej plecami.

Maya opowiada nam także po przez swoją grę historie legendarnego miasta Emona, którego jądro leży na terenie jej rodzinnej Lublany. Emona założona przez rzymskich wojowników na przełomie 15 i 14 roku p.n.e. była częścią rzymskiego prowincji Panonia. Ostatecznie forteca wraz z otaczającymi ją zabudowaniami została zniszczona w 452 roku. Na płycie „Between Two Worlds” legendarnemu miastu poświęcone jest aż sześć, następujących kolejno po sobie kompozycji. Odzwierciedlają one wzloty i upadek metropolii, spokojne życie oraz to, co wydarzyło się na chwile przed jej zdobyciem i zrównaniem z ziemią.

Ogółem, materiał Filipič pochodzący z sierpnia ubiegłego roku, to jedenaście ciekawych kompozycji, z których te, nawiązujące do starej części Lublany, prezentują się najlepiej. Pozostałe utwory, to dobre uzupełnienie albumu, który według mnie zasłużenie cieszy się tak dużą popularnością wśród użytkowników serwisu Jamendo.com. Jeśli tylko macie ochotę przesłuchać w całości płyty „Between Two Worlds”, zapraszam tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.