Portico Quartet – Knee-Deep In The North Sea.

Portico Quartet to zespół złożony z czterech młodych muzyków z Londynu, grających nowoczesny jazz. Niesamowite brzmienie ich muzyki powstaje dzięki użyciu instrumentu o nazwie hang, który poprzez łagodne i melodyjne uderzenia, nadaje ich produkcją niepowtarzalny dźwięk. A debiutancki krążek jest tego niezbitym dowodem.

Na wstępie tej recenzji napiszę tylko tyle: album „Knee-Deep In The North Sea” został nominowany do nagrody Mercury Music 2008 (panowie byli moim cichym faworytem), magazyn Time Out uznał natomiast tę płytę za najlepszy album jazzowy, jaki ukazał się w 2007 roku. I już to powinno Wam wystarczyć za rekomendację. Ale jeśli jest to za mało – zapraszam do lektury dalszej części tego tekstu.

Już pierwsze dźwięki „Knee-Deep…”, dają nam wyraźny sygnał – ten album będzie prawie godziną niczym nieskrępowanej radości. Radości z nie tyle słuchania, co obcowania ze zjawiskową muzyką. I jest tak faktycznie.

Krążek mający premierę 5 listopada 2007 roku, do dziś dnia nie znalazł pogromcy w moim prywatnym rankingu, jeśli chodzi o nowoczesny jazz. Niesamowite brzmienie, pulsujące dźwięki i magiczny klimat tej płyty sprawiają, że słucham jej nieprzerwanie od kilku miesięcy.

Materiał to sama muzyka, jazz w najczystrzym wydaniu. Bez zbędnego gadania, bez wokali. Tylko instrumenty, ludzkie dłonie grające na nich i my – odbiorcy tego dzieła sztuki. I to jest w tym właśnie piękne. Te dziewięć utworów mimo, że bez warstwy tekstowej, przekazują o wiele więcej, niż ‚tradycyjne’ pioseneczki. Mają bowiem w sobie to ‚coś’, co sprawia, że album jest doskonały.

A na zakończenie powiem Wam jeszcze tylko jedno – na pudełku z płytą „Knee-Deep n The North Sea” nigdy nie osiądzie kurz, bo zawsze będzie ona w użyciu. Taka muzyka bowiem się nie nudzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.