Tim Eriksen dziś w radio!

Dziś o godzinie 20:00, w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się niezwykły koncert. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Tim Eriksen, wybitny amerykański pieśniarz, multiinstrumentalista, kompozytor i poeta. Transmisja koncertu na antenie Radiowej Dwójki.

Tim Eriksen jest liderem zespołu Cordelia’s Dad, znawcą muzyki tradycyjnej Nowej Anglii i Appalachów. Obdarzony niezwykłym głosem, pozostaje najznakomitszym wykonawcą dawnych amerykańskich ballad, piosenek miłosnych, pieśni religijnych i jednym z niewielu śpiewaków, którzy wciąż potrafią stosować archaiczną technikę śpiewu i zdobienia melodii. Dotychczas wydał 11 płyt, w tym dwie solowe. Jego porywające interpretacje repertuaru ludowego – z towarzyszeniem banjo, skrzypiec i gitary, zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych aranżacjach – odkrywają przed słuchaczami ogromne bogactwo kultury muzycznej Stanów Zjednoczonych. Utwory własne Eriksena wyrastają z bliskiego obcowania z przyrodą oraz historią Nowej Anglii i, podobnie jak pieśni ludowe, wyrażają najważniejsze prawdy o ludzkim życiu. Wyobraźnię artysty inspiruje głębokie doświadczenie miejsca i może to właśnie nadaje jego muzyce tak uniwersalny charakter. Pieśni ze stanu Massachusetts, gdzie się urodził i mieszka, śpiewa ze szczególną czułością, a w jego kompozycjach słychać rytmy otaczającego świata – szum pobliskiego strumienia, natarczywe cykanie świerszczy, bicie deszczu o ziemię. Nie przypadkiem fascynuje go tuwiński śpiew harmoniczny, który naśladuje odgłosy przyrody.

Na niepowtarzalny styl Eriksena składają się także inspiracje rockiem oraz klasyczną muzyką indyjską, której uczył się od mistrzów karnatyckich. Ta wszechstronność zyskała mu uznanie w przeróżnych kręgach muzycznych – występował na scenie m.in. z Kurtem Cobainem, z gwiazdą bluegrass Alison Krauss i z legendą folku Dokiem Watsonem, współpracował z Hollywood („Wzgórze nadziei” Anthony’ego Minghelli, „Chrystal” Billy’ego Boba Thorntona, „Jak zabić starszą panią” braci Coenów), ostatnio koncertował z orkiestrą symfoniczną w Carnegie Hall i z kwartetem jazzowym Omara Sosy w legendarnym nowojorskim klubie Blue Note.

Koncerty w Polsce są częścią pierwszego tournee Tima Eriksena po Europie Środkowej. W sierpniu artysta wystąpi i poprowadzi warsztaty wokalne na Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu.

Źródło: cgm.pl

One Comment

  1. Mateusz "Axun" Kołodziej

    Czy ktoś wczoraj słuchał koncertu?
    Ja nie mogłem sobie odmówić i oczywiście zasiadłem przed odbiornikiem. Było bardzo przyjemnie. Muzyk zaprezentował bardzo dobry repertuar, w którym znalazły się klasyki amerykańskiej muzyki folkowej (nie mylić z country proszę!!!). Nie obyło się bez małego zamieszania – podczas gry w instrumencie zerwała się struna. To tylko może świadczyć o pasji z jaką ten koncert (mimo, że radiowy) był odgrywany.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.