Testor – Next Stop Insanity

Testor jako kolejny polski muzyczny reprezentant pokazał, że do Europy (a nawet świata), znowu aż tak nam niedaleko. Kiedyś zespół SiStars potrafił zrobić na krajowym gruncie album o mocno soulowych korzeniach, raperzy z 2cztery7 nagrywają w Polsce californijski g-funk, a Testor odwalił kawał dobrej roboty, serwując nam trash metal na najwyższym poziomie.

Nie powinno to nikogo dziwić. Wszak śmiało można powiedzieć, że to już weterani polskiej sceny muzycznej. Węgorzewo ’95, Jarocin ’93 i ’94 – tam przecierali sobie szlaki i zdobywali wierną po dziś dzień publiczność. „Ruiny” – ich pierwszy oficjalny materiał – większość wspomina dziś z łezką w oku (zaraz, zaraz … czy ‚metalowi’ wolno płakać?).

Lata lecą, nastepują małe roszady w składzie, które są raczej skutkiem ciągłego poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań. Mimo tego ostre dźwięki gitar i mocne bębny dalej zlewają się w całość z wokalem, czego efektem jest najnowsza płyta zatytułowana „Next Stop Insanity”.

Muzycznie słychać inspirację takimi klimatami, jakie możemy spotkać na płytach Slayera czy Sepultury, co oczywiście nie jest niczym złym. Wszak to klasyka gatunku.

Widać, a raczej słychać, że muzycy po przerwie nie stracili zapału i dalej robią swoje. Kawałki takie jak „Show Me What You Have”, „United Unworthy” czy „In Blood” nigdy nie zdobędą szczytów list przebojów w komercyjnych rozgłośniach radiowych takich jak RMF FM czy Eska, ale to nie szkodzi. Muzyka ta mimo tego, że w Polsce raczej jest zaliczana do kręgów niszowych, ma także i swoich odbiorców. Tysiące podniesionych rąk pod woodstock’ową sceną przecież coś znaczy.

Ja mimo, że oddanym fanem gatunku nie jestem, doceniam wkład grupy w historię polskiego mocnego grania, a powrót z płytą „N.S.I.” to dla mnie bardzo miła niespodzianka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.