„Nienawidzę i unikam na wszelkie sposoby agresji”. Kwadrans z… Bartkiem Strowskim

Na tydzień przed premierą trzeciej części książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, gościem cyklu Kwadrans z… jest jej współautor Bartek Strowski.

Bartek Strowski (foto: Paweł Zanio)

Bartek Strowski – dziennikarz, współautor serii książek „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, której trzecia część ukaże się 4 grudnia. Współprowadzący audycję o NBA i popkulturze „Pod Obręczą”, która emitowana jest w internetowej stacji newonce.radio. Jego wywiady ukazywały się na łamach różnych mediów, m.in. portalu Noizz, serwisie weekend.gazeta.pl i w Programie Trzecim Polskiego Radia.

*** *** *** *** ***

1. Zajmuję się dziennikarstwem, ponieważ trafiłem na swojej drodze na ludzi, którzy uznali, że potrafię przeprowadzać interesujące wywiady.

2. W procesie twórczym najbardziej inspiruje mnie rozmowa, wymiana myśli z drugim człowiekiem.

3. … a najbardziej przeszkadza kompromis, ale tylko wtedy, gdy jest narzucony na siłę. Ramy same w sobie są bardzo spoko.

4. Płyta, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to… Praktycznie co drugi dzień trafiam na taki album, ale chciałbym wyróżnić jednego z rozmówców z obsady „To nie jest hip-hop. Rozmowy III”, których najwięcej słuchałem w tym roku. Uwielbiam nostalgiczny i stonowany klimat projektu „Infinity81” autorstwa Kaliego i Flvwlxssa. Perfekcyjna symbioza pomiędzy raperem i producentem, którzy doskonale odnaleźli się w konwencji lo-fi.

5. Książka, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to „Danke” Dominiki Dymińskiej. Powieść-poemat równie plastyczna, co storytellingi Sokoła. „Jordan Rules” Sama Smitha, bo pokazuje Michaela Jordana nie jako nieskazitelny pomnik, a człowieka z krwi i kości, pełnego wad.

6. Film, jaki w ostatnim czasie zrobił na mnie największe wrażenie, to „Interstellar” Christophera Nolana. Obejrzałem dopiero w tym roku. Nie wiedzieć czemu, ten fantastycznonaukowy i komercyjny obraz obudził we mnie wiele egzystencjalnych i niepokojących refleksji. Nie jestem raczej fanem twórczości Beastie Boys, ale bardzo mnie poruszył dokument Spike’a Jonze’a o tym zespole. Świetny koncept, bezbłędna egzekucja.

7. Młodzi twórcy i ich wizja sztuki to dla mnie coś, co popycha świat do przodu. Większość nurtów w sztuce zrodziło się z nieposkromionej potrzeby młodych ludzi, pragnących wyrazić się na własny sposób, odrzucając dawne wzorce. Przy okazji podzielę się cytatem z Jima Jarmuscha, który chyba tutaj nieźle pasuje: „Znam wielu bardzo starych dwudziestolatków i wielu bardzo dziecinnych staruszków. Być młodym to pielęgnować w sobie wieczną ciekawość tego, co nowe: nowych książek, nowej muzyki, nowego kina. Jak Iggy Pop, który pewnie jeszcze na łożu śmierci zacznie tłumaczyć: Wiesz, wczoraj słyszałem niesamowitą płytę nowego zespołu… I dopiero wtedy skona”.

8. Gdybym przez jeden dzień mógł być wybraną postacią filmową, mój wybór padłby na Beatrix Kiddo, czyli żądną zemsty Pannę Młodą z dyptyku Quentina Tarantino „Kill Bill”. Nienawidzę i unikam na wszelkie sposoby agresji w prawdziwym życiu, ale przez jeden dzień w fikcyjnym świecie mógłbym się trochę wyżyć na wrogach za pomocą katany Hattoriego Hanzo.

9. Utwór muzyczny idealny na początek piątkowego wieczoru to Missy Elliott feat. Eve „4 My People” lub Earth, Wind & Fire „September 99′ (Phats and Small Remix)” lub Jorja Smith & Preditah „On My Mind”.

10. Utwór muzyczny idealny na początek leniwej niedzieli to… Ostatnio moje leniwe dni absolutnie zdominowała dyskografia producenta o pseudonimie Emapea.

11. Najbardziej w moim zawodzie irytuje mnie, parafrazując Oskara z PRO8L3M-u, wywiady to łatwy becel, póki jesteś od marnej stawki specem.

12. Mając jednorazową możliwość zmiany czegokolwiek na świecie, chciałbym doprowadzić do tego, aby ludzie nauczyli się akceptować najróżniejsze style życia, zupełnie odmiennie od tego, jak sami funkcjonują. Więcej tolerancji, mniej osądzania.

13. Za swój największy sukces uznaję poznanie żony oraz bycie współautorem książek z serii „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Nie pielęgnuję może fetyszu pod tytułem „zostawić coś po sobie na tej Ziemi”, ale wspomniane publikacje, to – na ten moment – moja największa szansa na spełnienie tego celu.

14. Za swoją największa porażkę uznaję to, że będąc nastolatkiem, kompletnie nie miałem realnego pomysłu na swoje życie zawodowe. Straciłem przez to wiele cennego czasu, którego już nigdy nie odzyskam.

15. „Żadna praca nie hańbi”, ale wolałbym nie pracować jako dozorca w zoo. „Co jest małpy?”.

Kwadrans z… to cykl krótkich wywiadów w formie kwestionariusza osobowego zawierającego piętnaście pytań. Zapoznanie się z odpowiedziami nie powinno zająć czytelnikowi dłużej niż rzeczony kwadrans. W rolę przepytywanych wcielają się osoby związane mniej lub bardziej bezpośrednio z szeroko pojętą sztuką – muzycy, fotografowie, artyści plastycy, ale też dziennikarze, blogerzy i promotorzy.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.