Gold Song #260: „Strange Fruit”

W dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song przypominam utwór ważny nie tylko dla historii muzyki, ale i historii Stanów Zjednoczonych oraz stosunków międzyludzkich na całym świecie.

„Strange Fruit” to piosenka pierwszy raz zaprezentowana w 1939 roku przez Billie Holiday. Utwór nagrano przed siedemdziesięcioma sześcioma laty, właśnie 20 kwietnia. Kawałek oparty został na wierszu napisanym przez Abela Meeropola – amerykańskiego poetę i szkolnego nauczyciela wyznania judaistycznego, który publikował swoje dzieła również pod pseudonimem Lewis Allan. Wspomniany wiersz ukazał się na łamach marksistowskiego periodyku „The New Masses” oraz branżowego pisma „The New York Teacher” dwa lata przed nagraniem piosenki przez Holiday. „Strange Fruit” był wyrazem protestu Meerapola skierowanego przeciwko powszechnemu w tamtych czasach w Ameryce rasizmowi. Autor tekstu piętnował szczególnie niechęć do czarnoskórych obywateli oraz Żydów. W różnych oficjalnych źródłach Meerapol informował, iż inspiracją do stworzenia tego poetycznego protestu była fotografia autorstwa Lawrence’a Beitlera ukazująca skatowanych i powieszonych na drzewie dwóch Afroamerykanów, którzy w 1930 roku padli ofiarą rasistowskich ruchów w Marion w stanie Indiana. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.