Gold Song #199: „Love Goes To Building On Fire”

Pewna punk rockowa formacja, pionierzy stylu new wave, zdobyła uznanie przed wydaniem debiutanckiej płyty, by niemal zaprzepaścić wszystko nagraniem jednej, bardziej popowej piosenki. Mowa oczywiście o kapeli Talking Heads i kawałku „Love Goes To Building On Fire”.

Talking Heads (foto: lastfm.pl)

Amerykańska grupa Talking Heads powstała w 1974 roku i zdobyła popularność na fali muzycznych przemian, jakie dokonywały się na ówczesnej scenie rockowej, a ich centralnym miejscem był legendarny nowojorski klub CBGB. Początkowo pod nazwą The Artistics, pod wodzą założyciela, szkockiego imigranta Davida Byrne’a (muzyk przybył do Stanów wraz z rodzicami w wieku 9 lat), grupa zyskała szacunek w podziemnych klubach i punk rockowej społeczności. Jako trio, wspólnie z Tiną Weymouth (gitara basowa) i Chrisem Frantzem (perkusja), stali się jednymi z pionierów odmiany punk rocka, jaką jest new wave. Dzięki fundamentom postawionym na scenach ciasnych, podziemnych klubów, końcem lat 70. udało się im podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Sire. Krok ten wymusił na nich powiększenie składu grupy o gitarzystę Jerry’ego Harrisona (ex-Modern Lovers).

W 1977 roku ukazała się debiutancka płyta formacji. Materiał, który nie odbiegał od muzycznego klimatu dotychczas prezentowanego przez zespół, jeszcze przed premierą został skreślony przez wielu fanów punk rocka i niekomercyjnego grania. Wszystko przez poprzedzający ukazanie się albumu utwór „Love Goes To Building On Fire” (w nagrywaniu piosenki nie uczestniczył jeszcze Harrison). Przyjęcie singla nie było – delikatnie mówiąc – najlepsze, a dotychczasowi miłośnicy talentu Byrne’a i spółki oskarżyli zespół o tak popularne dzisiaj „sprzedanie się”. Sam lider formacji całą sytuację tłumaczył bardzo zwięźle: – Chcemy robić dobra muzykę w formacie piosenkowym.

Ostatecznie prezentowany powyżej utwór nie trafił na debiutancki krążek zatytułowany „Talking Heads: 77”. Piosenką, która stała się kamieniem milowym w historii grupy i napędem kariery młodej kapeli stał się za to numer „Psycho Killer” – przedostatni track na stronie B albumu wydanego w 1977 roku. Kompozycja „Love Goes To Building On Fire” do łask wróciła dopiero po latach i uzupełniła wydaną w 2005 roku reedycję debiutanckiego krążka.

Na początku lat 90. zespół rozpadł się, jednak jego członkowie nie zerwali ze sobą kontaktów i wciąż utrzymują relacje zawodowe, występując razem w innych projektach muzycznych (Tom Tom Club, The Heads). W 2002 roku zespół wprowadzony został do Rock and Roll Hall of Fame. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.