Krótka piłka #91: Tarnowskie Juwenalia 2011 (19-22 maja)

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że objęliśmy patronat medialny nad tegorocznym świętem tarnowskich żaków, które odbędzie się w dniach od 19 do 22 maja. W dalszej części przedstawiamy pokrótce harmonogram imprez oraz, troszkę szerzej, plan koncertowy.

W odróżnieniu od poprzednich edycji, za organizację tegorocznych Juwenaliów odpowiedzialne są dwie największe szkoły wyższe w naszym mieście: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna. Połączenie sił przez obie instytucje sprawiło, że do małopolskiego miasta na muzyczną część Juwenaliów przyjadą dwa ciekawe zespoły.

Do Tarnowa, na święto studentów, zawita jeden z najbardziej pożądanych w ostatnim czasie wokalistów w kraju – Kamil Bednarek. Finalista trzeciej edycji telewizyjnego programu „Mam Talent”, wraz ze swoim zespołem StarGuardMuffin, zaprezentuje na koncercie materiał z debiutanckiego albumu zatytułowanego „Szanuj”. Formacja wykonująca szeroko pojętą muzykę reggae, w swoim repertuarze uwzględnia zarówno utwory rootsowe, jak i nowoczesne dancehallowe brzmienia.

StarGuardMuffin w składzie: Kamil Bednarek (wokal), Szymon Chudy (gitara), Radek Szyszkowski (instrumenty klawiszowe), Kuba Wojciechowski (gitara basowa) oraz Maciek Pilarz (perkusja) przywiezie ze sobą zapewne moc energii, którą na koncercie przekaże zgromadzonej publice.

Strachy Na Lachy (foto: last.fm)

Główna muzyczna gwiazda tarnowskich Juwenaliów, zespół Strachy Na Lachy, to pilska formacja założona przez lidera i wokalistę grupy Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i gitarzystę Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza. Początki Strachów to rok 2002, kiedy to zespół znany był jeszcze pod nazwą Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. Według samych muzyków, nazwa zmianie uległa już po pierwszym zagranym koncercie. Od tego momentu grupę należało tytułować Grabaż i Strachy na Lachy (aktualna nazwa została uformowana ostatecznie przed sześcioma laty). Debiutancki album z 2003 roku, zatytułowany po prostu „Strachy Na Lachy”, został dobrze przyjęty zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Pierwszym sukcesem komercyjnym „Grabaża” i spółki, był drugi krążek. Materiał „Piła tango” w pewnym momencie był nawet czwartą najlepiej sprzedająca się płytą w kraju. To właśnie z tego albumu, jak twierdzi wielu fanów grupy, pochodzą najlepsze piosenki Strachów (np. „Jedna taka szansa na 100”, „Dzień dobry kocham cię” oraz tytułowa kompozycja „Piła tango”). W sumie na koncie zespołu, który w swojej muzyce z alternatywnym rockiem miesza ska, reggae oraz folk, znajduje się pięć studyjnych płyt. Ostatnim elementem układanki jest ubiegłoroczny krążek „Dodekafonia” (nasza recenzja), który już w dniu premiery okazał się Złotą Płytą (minimum 15 tys. sprzedanych egzemplarzy) i najlepiej sprzedającym się tytułem w Polsce.

W Tarnowie zespół wystąpi w składzie: Krzysztof „Grabaż” Grabowski (wokal, gitara), Andrzej „Kozak” Kozakiewicz (gitara), Rafał „Kuzyn” Piotrkowiak (perkusja), Longin „Lo” Bartkowiak (gitara basowa), Mariusz „Maniek” Nalepa (gitara, harmonijka ustna) i Arkadiusz „Pan Areczek” Rejda (akordeon, instrumenty klawiszowe).

Obok wspomnianego wyżej muzycznego akcentu, w ramach tegorocznego święta żaków w Tarnowie odbędzie się kilka innych imprez. Szczegółowy plan poniżej.

Czwartek – 19 maja
Alfa Club ul. Staszica 3
Studenckie Bansonalia-Balon Party! Nagrody pieniężne ukryte w balonach

Piątek – 20 maja
19:00 Nocny Maraton Filmowy(Aula PWSZ w Tarnowie)
Filmy: „Pełny magazynek” („Full Metal Jacket”), „Lśnienie” („Shining”) i „Mechaniczna pomarańcza” („Clockwork Orange”)

Alfa Club ul. Staszica 3
R’N’B Night – Czarne klimaty, muzyka R’N’B, Hip-Hop, Mash-Up

Sobota – 21 maja
17:00 Oficjalne rozpoczęcie Juwenaliów Tarnowskich 2011 – Tarnowski Teatr im. L. Solskiego
Juwenaliowy Przedwieczór Kabaretowy: Grzegorz Halama, Grupa Ad Hoc, Kabaret Trochę Powagi

Niedziela – 22 maja
14:00 Piknik Studencki – Stadion K.S. „Błękitni”
występ tancerek The M4 Dance
strzelanie z łuku
stoisko wizażystek
paintball
catering
konkursy z nagrodami
gigantyczne piłkarzyki
walki sumo w specjalnych strojach
Koncerty: Supporty (lokalne zespoły muzyczne)
18:00 Star Guard Muffin
20:00 Strachy Na Lachy

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie oraz słuchacze CNiB Żak Tarnów za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej mają bezpłatny wstęp na Piknik Studencki (22 maja), na którym odbędą się koncerty muzyczne. Na pozostałych studentów oraz osób niestudiujących czekają bilety w cenie 10 złotych. Wejściówki dostępne będą w przedsprzedaży od pierwszych dnia maja (będzie można zakupić je także bezpośrednio przed koncertem w kasie KS „Błękitni”). Zapraszamy również na oficjalną stronę tarnowskich Juwenaliów. (Mateusz Kołodziej / materiały prasowe)

GAZETA „JUWENALIA TARNOWSKIE 2011” (pobierz)

3 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.