Krótka piłka #368: Robią swoje

Zmarły niedawno Wojciech Młynarski śpiewał, aby robić swoje. Ci wykonawcy wzięli sobie to do serca. Jednak czy wyszło im to na dobre?

Voo Voo „7”
(2017; ART2 Music)
Ile jest piosenek nawiązujących – treścią lub tytułem – do dni tygodnia? Sporo. W zasadzie jest to pewien pomysł na kolejne zestawienie w stylu „Najlepsze utwory z dniem tygodnia w tytule”, które nie wniosłoby do pisania o muzyce niczego ciekawego. Zawartość nowej płyty Voo Voo z pewnością byłaby w takiej sytuacji brana pod uwagę – nie tylko ze względu na nazwy kolejnych dni, ale przede wszystkim brzmieniową jakość. Ta odsłona zespołu Wojciecha Waglewskiego nie jest odsłoną koncertową, a jeśli już, to pasującą bardziej do małego i klimatycznego klubu, w którym odczuwa się bliskość wykonawcy i publiczności. „7” jest bowiem albumem intymnym i nadającym się do takiego samego prezentowania. Piosenki, jakie pojawiają się na krążku, nie tylko przemawiają do słuchaczy warstwa tekstową, ale również muzyką – jakby improwizowaną, będąca efektem nie wcześniejszego zaplanowania, ale spontanicznego spotkania i nagrania jej tu i teraz. Jazzowe partie saksofonu, rytmizujący wszystko duet kontrabas-perkusja, charakterystyczna gitara Wagla – wszystko to, ujmując rzecz kolokwialnie, robi robotę. Waglewski na płycie z synami śpiewał, że „w niedzielę nie widać go za wiele”. Teraz dołożył do tego metaforyczne i egzystencjalne przemyślenia na temat reszty tygodnia. Finał? Jak zwykle proszący się o ponowne odtworzenie.

Bob Dylan „Triplicate”
(2017; Columbia Records)
Bob Dylan napisał w życiu sporo dobrych tekstów piosnek, za co nie tak dawno otrzymał nawet Literacką Nagrodę Nobla. Ten sam Dylan od kilku lat niezmiennie rozmienia swój dorobek na drobne. Tym razem nie chodzi o to, że tegoroczny album „Triplicate” wypełniony jest samymi coveramia klasyków amerykańskiego songwritingu, ale to, w jakiej formie wokalnej jest sam piosenkarz. Cóż, Dylan po prostu zawodzi. Jego głos od dłuższego czasu jest zmęczony i starczo drżący. W słuchaniu takiego Boba nie ma żadnej przyjemności. W porównaniu do kolegów po fachu, którzy również zdecydowali się kontynuować swoją karierę w podobnym wieku (chociażby Frank Sinatra i Leonard Cohen), autor „Blowin’ In The Wind” wypada nader przeciętnie. Wysłuchanie trzydziestu utworów jest sporym wyzwaniem, którego nie musicie podejmować.

Willie Nelson „God’s Problem Child”
(2017; Legacy Recordings)
Swoje robi także Willie Nelson. Amerykański gwiazdor muzyki country trzyma się obranej wcześniej muzycznej drogi bez względu na to, jakie trendy panują aktualnie na rynku. Wydawać by się mogło, że wokalista ten był na scenie niemal od zawsze, przeżył kilka pokoleń i mody przez nie narzucane. Odporny na upływający czas, konkurencję i coraz bardziej skomercjalizowane środowisko, Nelson w charakterystycznie zawiązanej na głowie czerwonej bandanie gra swoją muzykę country, komentując przy tym otaczającą go rzeczywistość („Delete And Fast Forward” poświęcony ostatnim wyborom prezydenckim w USA) lub wspominając bliskich przyjaciół (zamykająca album piosenka „He Won’t Ever Be Gone” poświęcona zmarłemu rok temu wokaliście Merle’owi Haggardowi, z którym nagrał sześć płyt). Przy tym wszystkim wykonuje to na tyle zgrabnie, że niejeden słuchacz da się wciągnąć w ten Nelsonowy świat. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.